تعیین ارزش ذاتی سهم در بازار بورس

علت تعیین ارزش ذاتی یک سهم چیست؟

در بازارهای خرید و فروش سهام، یکی از مهم‌ترین عوامل کسب موفقیت، داشتن پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های قیمتی مناسب‌ و به جا می‌باشد; بدین صورت که فرد سرمایه‌گذار بتواند قیمت آینده و یا به عبارتی قیمت واقعی سهم را بدرستی تشخیص داده باشد; این قیمت واقعی سهم به عنوان ارزش ذاتی یک سهم شناخته می‌شود.

اگر ارزش ذاتی یک سهم بالا باشد، چه بسا بهتر است که نسبت به خرید و نگهداری آن اقدام کنیم; ولی اگر تشخیص داده شود که ارزش ذاتی سهمی پایین است، بهتر است که از خرید آن سهم پرهیز کرده و یا این که نسبت به فروش آن سهم بپردازیم. در این بین، موضوعی که مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توان به ارزش ذاتی یک سهم پی‌برد؟ آیا راه و یا روشی برای داشتن این تشخیص و یا انجام یک پیش‌بینی بهتر وجود دارد؟ این‌ها سوالاتی هستند که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن‌ها بپردازیم.

اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید، لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چگونه می‌توان به ارزش ذاتی یک سهم پی‌برد؟

در کل می‌توان با استفاده از روش‌های زیر به یک جمع‌بندی کلی در مورد ارزش ذاتی یک سهم رسید; البته در نظر داشته باشید که فاکتورهای بسیار دیگری نیز در تعیین قیمت سهام تأثیرگذار هستند; از این رو موارد زیر تنها می‌توانند به عنوان کمکی برای سرمایه‌گذار در انجام خرید و فروش‌هایی بهینه‌تر به شمار آیند.

  • بررسی وضعیت شرکت در بازار واقعی

یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص ارزش ذاتی یک سهم، بررسی وضعیت شرکت در بازار رقابتی می‌باشد; مثلاً فرض کنید که شرکتی در زمینه ارائه محصولات نظافتی فعالیت دارد; حال در این بین، این شرکت در فیلد کاری خود دارای رقبایی می‌باشد; در این شرایط یک فرد سرمایه‌گذار با بررسی وضعیت رقابت بین این شرکت‌ها و بررسی میزان موفقیت شرکت مدنظر در برابر سایرین، می‌تواند در مورد ارزش ذاتی سهم آن شرکت پیش‌بینی‌هایی را انجام دهد; در این خصوص این شرکت ارائه محصولات نظافتی، اگر توانسته باشد که روند رو به رشدی را در جذب مشتریان بازار بدست آورد، می‌توان به مثبت بودن آینده آن شرکت و در نتیجه افزایش ارزش قیمتی سهام آن خوشبین بود.

  • الگوهای نوسانات قبلی

برخی از سهم‌ها هستند که در بازه‌های زمانی مشخصی، رفتارهای خاصی را از خود بروز می‌دهند; مثلاً سهم مشخصی همواره در ابتدای زمستان با افزایش قیمت رو به رو شده و در اواسط تابستان قیمت آن کاهش می‌یابد; این دقیقاً آن چیزی است که می‌توان از روی الگوی نوسانات قیمتی قبلی آن سهم بدست آورد; در نتیجه با نزدیک شدن به ابتدای زمستان، این نظر را داریم که ارزش سهم با افزایش رو به رو خواهد شد. هر چقدر هم که به تابستان نزدیک می‌شویم، ارزش آن سهم با کاهش رو به رو خواهد شد; از این رو با بررسی نوسانات قبلی یک سهم می‌توانیم تشخیص‌های مناسبی را در مورد ارزش ذاتی احتمالی آن بدست آوریم.

  • گزارش‌های آخر سال شرکت

یکی از کلیدی‌ترین نکات در تشخیص ارزش ذاتی یک سهم، گزارش‌های مالی منتشر شده توسط خود شرکت‌ها می‌باشد; تمامی شرکت‌های فعال در بازار بورس و سرمایه، موظف به ارائه گزارش‌هایی دوره‌ای از عملکرد خود در بازار هستند; از این رو با بررسی و مطالعه این گزارش‌های عمومی، می‌توانیم تصمیم‌‌گیری‌های بسیار بهتری را در مورد ارزش ذاتی سهام آن شرکت داشته باشیم.

  • اخبار منتشر شده

اخبار، همواره عاملی تعیین کننده در نوسانات قیمتی سهام می‌باشد; از این رو همواره اخبار منتشر شده در بازار و اخبار مربوط به شرکت‌های ارائه دهنده سهام را با دقت دنبال نمایید.
مثلاً فرض کنید که یک شرکت تولید خودرو در بازار سهام در حال فعالیت می‌باشد; حال این شرکت در خبری اعلام کرده که در سال آینده; اقدام به تولید خودرو جدید با طراحی بسیار عالی و کیفیتی بالا خواهد کرد; توجه داشته باشید که این خبر، حاکی از رشد آن شرکت و نیز جذابیت بیش‌تر آن برای مشتریان می‌باشد; بدین صورت که مشتریان خودرو، همواره به دنبال خرید خودروهایی با کیفیت و زیبا هستند.

در نتیجه پیش‌بینی می‌شود که در آینده، شاهد پیشرفت‌هایی قابل توجه هم از نظر خدمات و هم از نظر سهم بازار برای آن شرکت باشیم از این رو ارزش سهام آن شرکت نیز با رشد قیمتی رو به رو خواهد شد; پس در کل می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که ارزش ذاتی سهام این شرکت با افزایش رو به رو خواهد شد.