عرضه اولیه چیست

عرضه اولیه چیست

عرضه اولیه یا عرضه عمومی اولیه ، سهام شرکتی های دولتی یا خصوصی را شامل می شود که برای اولین بار در بورس عرضه شده است. سهام ارائه شده توسط شرکت باید از نوع سهام هایی باشد که با ورود به بورس به شرکت سهامی تبدیل شده باشند. وضعیت شرکت های مرتبط با شرکت عرضه اولیه و صنعت در ارزش گذاری آن دارای تاثیر بسیار چشمگیری هستند.

آشنایی با نحوه خرید عرضه اولیه

بهتر است بدانید که تمامی افرادی که دارای کد بورسی هستند به راحتی می توانند اقدام به خرید نمایند. از اینرو متقاضیان برای خرید عرضه اولیه کافی است از زمان و روز ارائه آن ها مطلع شوند. لازم به ذکر است که سازمان بورس اوراق بهادار اطلاعیه ایی را در مورد ساعت و روز ارائه عرضه اولیه در سایت کدال  منتشر می کند. متقاضیان به راحتی می توانند از زمان و ساعت ارائه عرضه اولیه به خوبی مطلع شوند. در مرحله بعد متقاضیان می توانند سفارش خود را با توجه به تعداد سهام تعیین شده و همچنین محدوده قیمت مورد نظر ثبت نمایند.

در صورتی که کد بورسی ندارید می توانید از طریق کارگزاری فارابی اقدام به دریافت کد بورسی نمایید.

آشنایی با نکات مهم جهت خرید موفق عرضه اولیه

با توجه به اینکه سهام شرکت عرضه اولیه می باشد و دارای نمودار و سابقه معاملاتی نیست، از اینرو نمی توان از تحلیل تکنیکال استفاده کرد. بنابراین برخی از شرکت ها ممکن است با یک قیمت بالایی عرضه شوند که برای سرمایه گذاری مناسب نباشند به همین دلیل بهتر است وضعیت سهام را با دقت خاصی بررسی نمود و به تحلیل بنیادی برای ارزش گذاری تکیه کرد.

در واقع عرضه اولیه ها بهترین گزینه جهت خرید به شمار می آیند و متقاضیان بدون هیچ گونه استرسی می توانند این عرضه ها را خریداری و در مواقعی که سهم منفی شد بدون هیچ استرس و دغدغه ایی از آن خارج شوند. اما در کنار این مزایا  این عرضه دارای تعداد و مبلغ کمی سهم می باشد که به هر کد معاملاتی اختصاص می یابد و همچنین سود زیادی به کاربران شاید تعلق نگیرد.

آشنایی با عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

یکی از روش های عرضه اولیه ثبت سفارش یا بوک بیلدینگ می باشد. در این روش شرکت مورد نظر بعد از انجام مراحل قانونی ورود به بورس توسط متخصصین با دقت و توجه خاصی ارزش گذاری می شود و قیمت هر سهام آن مشخص می شود.

بعد از ارزش گذاری شرکت برای اینکه بتواند به صورت موفق و  قدرتمندانه ایی وارد بازار شود، و از رشد سهام بهره مند شود عرضه اولیه با یک قیمت پایین تر از قیمت ارزش گذاری شده مشخص و در دست مشتریان قرار می گیرد. همچنین بازه قیمتی چند درصدی بالاتر از این کف قیمت تعیین می شود و در اینصورت برای خریداران به راحتی قابل سفارش می باشد.

از طرفی برای هر کد معاملاتی سقف محدودی برای سفارش سهام در نظر گرفته خواهد شد. به دلیل اینکه تعداد سهام عرضه شده شرکت محدود می باشد و عرضه  اولیه به دلیل داشتن مزایای زیادی همچون سود دهی کوتاه مدت و قیمت جذاب از خریداران بسیار زیادی برخوردار است.

لازم به ذکر است که در این روش متقاضی برای ارسال سفارش به مدت حدود ۲ ساعت وقت دارد. همچنین حداکثر حجم قابل خرید نیز برای هر کد اعلام خواهد شد. در این روش قیمت به صورت یک بازه که سقف و کف آن مشخص است اعلام می شود.

آشنایی با عرضه اولیه قبل از روز عرضه ثبت سفارش

با توجه به مشکلات ترافیک بسیار بالای مراجعه کنندگان به سایت های کارگزاری مشتریان قادر نیستند سهام عرضه اولیه خود را خریداری نمایند.  از اینرو برای رفع این مشکل سیستم فارابیکسو با تخصص و دانش توانسته است امکاناتی را برای متقاضیان فراهم آورد که به راحتی قادر باشند چند روز قبل از عرضه اولیه آن را سفارش دهند. این سیستم حتی برای مشتریانی که در روز عرضه اولیه به گوشی موبایل، کامپیوتر و اینترنت دسترسی ندارند ، این امکان را فراهم نموده است که تنها با شرط ثبت درخواست در روزهای قبل در سیستم  به راحتی می توانند خرید خود را انجام دهند. در این راستا می توانید ثبت خرید عرضه اولیه قبل از روز عرضه را مطالعه نمایید.