ارزش ذاتی یک سهم

منظور از ارزش ذاتی یک سهم چیست؟

ارزش ذاتی یک سهم یکی از فاکتورهای اساسی و تعیین کننده برای خرید یک سهم در بازار می‌باشد; بدین صورت که اگر ارزش ذاتی یک سهم بالا باشد; سرمایه‌گذاران برای خرید آن اقدام می‌کنند ولی اگر ارزش ذاتی یک سهم، پایین تشخیص داده شود; به جای خرید این سهم، معمولاً نسبت به فروش آن اقدام می‌کنند.

  • حال این سوال پیش می‌آید که منظور از ارزش ذاتی یک سهم چیست؟
  • این ارزش و مقدار با قیمت سهم چه ارتباطی دارد؟
  • چرا در صورت بالا بودن ارزش ذاتی، بهتر است به خرید سهم بپردازیم و در صورت پایین بودن آن، سهم منصرف شویم؟

در این پست قصد داریم، ضمن آشنایی با مفهوم ارزش ذاتی یک سهم، نسبت به پاسخ‌گوئی سوالات مطرح شده، اقدام نماییم.

تعریف ارزش ذاتی یک سهم

منظور از ارزش ذاتی یک سهم، پیش‌بینی قیمتی است که سهم در آینده نزدیک به دست می آورد; در نظر داشته باشید که ارزش ذاتی سهم با قیمت فعلی هر واحد از آن کاملاً متفاوت بوده و  ارزش و اعتباری است که پیش‌بینی می‌شود سهم در آینده، این ارزش و قیمت را در بازار بدست آورد.

در واقع در چنین شرایطی اگر ارزش ذاتی یک سهم بالا باشد، یعنی اگر پیش‌بینی شود که در آینده نزدیک قیمت سهم در بازار بیش‌تر از قیمت فعلی آن خواهد شد، سرمایه‌گذاران برای خرید آن اقدام می‌کنند، چرا که می‌دانند در شرایط فعلی با خرید ارزان آن خواهند توانست در صورت ارزشمند شدن سهم، از فروش به موقع آن به سود مناسبی دست یابند.

برای درک هر چه بهتر مفهوم ارزش ذاتی یک سهم، از مثال زیر در بازار استفاده می‌کنیم.

مثال

فرض کنید که در حال حاضر ارزش یک واحد از سهمی در بازار برابر با ۱۰۰ تومن باشد; حال در چنین شرایطی یک سرمایه‌گذار نیز وجود دارد که قصد دارد بر روی این سهم سرمایه‌گذاری نماید. وی قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی این سهم، نسبت به تعیین و بررسی ارزش ذاتی این سهم در بازار اقدام می‌کند.

با بررسی‌ها و مطالعات صورت گرفته، مشخص می‌شود که سهم مدنظر سرمایه‌گذار در بازار، دارای ارزش ذاتی برابر با ۲۰۰ تومن می‌باشد; بدین صورت که پیش‌بینی می‌شود این سهم در آینده بتواند ارزش و قیمت خود را به ۲۰۰ تومن برساند; یعنی شاهد پیشرفت و افزایش قیمت آن سهم خواهیم بود.

در این سناریو، مشاهده می‌شود که ارزش ذاتی سهم مدنظر سرمایه‌گذار، بیش‌تر از قیمت فعلی آن سهم در بازار می‌باشد; از این رو و به دلیل بالاتر بودن ارزش ذاتی نسبت به قیمت سهم در بازار و از آن جایی که در این سناریو، احتمال کسب سود وجود دارد; سرمایه‌گذار نسبت به خرید سهم در قیمت ۱۰۰ تومن اقدام می‌کند.

در نظر داشته باشید که با هر افزایشی در قیمت سهم، سرمایه‌گذار در صورت فروش آن، موفق به کسب سود و درآمد مناسبی خواهد شد.

در حالتی دیگر بعد از بررسی‌های به عمل آمده، ارزش ذاتی سهم به صورت ۸۵ تومن تشخیص داده شود; ۸۵ تومن، پایین‌تر از قیمت فعلی و ۱۰۰ تومنی هر واحد از آن سهم در بازار می‌باشد; حال در چنین شرایطی و از آن جایی که ارزش ذاتی سهم، کم‌تر از قیمت فعلی سهم در بازار می‌باشد; چه بسا بهتر است که فرد سرمایه‌گذار، از خرید این سهم منصرف شده; وارد ریسک‌های خطرناک در بازار نشود.

نتیجه‌گیری

قبل از سرمایه‌گذاری و خرید یک سهم  در بازار، بهتر است که در مورد ارزش ذاتی این سهم نیز تحقیقات و بررسی‌هایی را انجام دهیم. البته هر چند که هیچ‌ وقت نمی‌توان به قطعیت در مورد آینده یک سهم صحبت نمود؛ ولی در حالت کلی بررسی فاکتوری مانند ارزش ذاتی، می‌تواند راهنمای مناسبی برای انجام خرید و فروش‌هایی موفق‌تر در بازار شود.