چگونه بهترین سهام برای خرید را شناسایی کنیم؟

بهترین سهام برای خرید

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که زمان شروع سرمایه گذاری در بورس برای افراد پیش می‌آید، مربوط به انتخاب بهترین سهام برای خرید است. در واقع افراد در شروع کار، با دیده‌بان‌هایی پر از نام نمادهای مختلف روبرو می‌شوند اما نمی‌دانند بهترین آن‌ها برای خرید و شروع سرمایه‌گذاری کدام است.

در این خصوص، طبیعتاً نمی‌توان انتظار داشت که طی یک زمان کوتاه، دانش تشخیص سهام خوب را به‌دست آورد. درواقع، سرمایه‌گذاری در بورس نیز مانند تمام بازارهای دیگر، بدون داشتن دانش و تخصص کافی یا استفاده از دانش مشاوران متخصص، نمی‌تواند منجر به کسب سود شود. بنابراین برای اینکه در بازار سهام سود مناسبی کسب کنیم، لازم است ابتدا اطلاعات کافی در آن زمینه را کسب کنیم. این مطلب مانند یک نقشه راه، مسیری را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید با طی کردن آن به دانش مناسبی در این زمینه برسید.

 

شروع راه: کسب دانش سرمایه گذاری و تشخیص بهترین سهام برای خرید

اگر قصد فعالیت جدی در بازار سهام را داشته باشید، مواردی وجود دارد که باید در مورد آن‌ها دانش کافی را کسب کنید. تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی از مواردی هستند که آشنایی با آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا معاملات بهتری داشته باشید و سهام ارزشمندی را برای خرید انتخاب کنید. علاوه بر این موارد، همواره می‌توانید از راهنمایی مشاوران متخصص در زمینه بازار سرمایه برای انتخاب سهام، بهره بگیرید.

  • تحلیل بنیادی

در تحلیل بنیادی تحلیلگر تلاش می‌کند ارزندگی ذاتی سهام شرکت‌ها را تشخیص دهد. در واقع، این سبک از تحلیل یک دید کلی اما دقیق راجع به وضعیت و نحوه عملکرد شرکت در اختیارمان قرار می‌دهد. در تحلیل تکنیکال با استفاده از اخبار، گزارش‌هایی که از سوی شرکت‌ها منتشر می‌شود، وضعیت کلی اقتصاد کشور و حتی متغیرهایی مانند نرخ سود بانکی، تورم و نرخ ارز سعی می‌کنیم از سود‌آور بودن سهام شرکت در آینده اطمینان حاصل کنیم.

تحلیل‌گران در این سبک، با در نظر گرفتن وضعیت اقتصاد کشور، عوامل موثر بر صنعتی که شرکت در آن فعال است و همچنین وضعیت صورت‌های مالی شرکت، ارزش ذاتی سهام آن را به‌دست ‌می‌آورند. سپس در مقایسه آن با ارزش بازار سهم و در نظر داشتن این اصل که ارزش بازار همواره به سمت ارزش ذاتی میل می‌کند، روند قیمتی آینده سهم را پیش‌بینی می‌کنند.

همان‌طور که از توضیحات فوق نیز برمی‌آید، تحلیل بنیادی نیازمند مطالعه میزان قابل توجهی از اخبار، گزارشات و داده‌های مختلف است. بنابراین تحلیل سهام به این شکل فعالیتی زمان‌بر به حساب می‌آید و نمی‌توان از آن برای معاملاتی که دید بلندمدت نداریم استفاده کرد. پس باید در نظر گرفت تحلیل بنیادی برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که با دید بلندمدت معامله می‌کنند، روشی کاربردی و مفید به حساب می‌آید.

در ادامه با روش تحلیل تکنیکال آشنا می‌شویم. همانطور که خواهیم دید، بهترین حالت زمانی اتفاق می‌افتد که برای خرید سهم، از هر دو شکل تحلیل بنیادی و تکنیکال در کنار هم استفاده کنیم.

نحوه شناسایی بهترین سهام برای خرید

  • تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال بر خلاف تحلیل بنیادی، اعتقاد اساسی بر این است که عواملی مانند اخبار مختلف و مسائل سیاسی و اقتصادی متفرقه همگی تأثیر خود را بر قیمت سهم گذاشته‌اند. بنابراین تحلیلگران تکنیکال روی تحلیل نمودارهای قیمت سهام تمرکز کرده و اخبار مختلف را در تحلیل‌های خود منظور نمی‌کنند. این روش بر سه اصل کلی استوار است:

  1. همه‌چیز در قیمت لحاظ شده است،
  2. قیمت‌ها دارای روند هستند و
  3. تاریخ تکرار می‌شود.

در این سبک از تحلیل، تحلیلگران با مشاهده نمودارها و با استفاده از اندیکاتورها تلاش می‌کنند روندهای قیمتی را کشف، و بر آن اساس زمان درست خرید و فروش سهام را تشخیص دهند. 

  • تابلوخوانی

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران(tsetmc) اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص بازار در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. اما بهره‌گیری از این اطلاعات بدون داشتن دانش کافی به سادگی ممکن نیست. یادگیری مهارت تابلوخوانی کمک می‌کند در معاملات خود موفق‌تر عمل کنید.

با توجه به مواردی که گفته شد، می‌توان چنین نتیجه گرفت که بهترین سهام برای خرید، سهام شرکتی است که صورت‌های مالی آن نشان می‌دهند که شرکت از سوددهی قابل قبولی برخوردار است. همچنین اگر ارزش ذاتی سهام شرکت از قیمت بازار آن بیشتر باشد، این امر نشان‌دهنده پتانسیل رشد سهم است. در صورتی که از ارزشمند بودن سهام شرکت اطمینان حاصل شد، در مرحله بعد با بررسی نمودارهای قیمت و تابلوی معاملات، می‌توان زمان مناسب برای خرید یا فروش سهم را تشخیص داد.

 

  • مشاوره خرید سهام

اگر زمان و دانش کافی در مورد مباحث مطرح شده اخیر را ندارید، می‌توانید هنگام تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری سراغ دریافت مشاوره خرید سهام از متخصصان بازار بروید. نکته مهم در این خصوص این است که در مواقع نیاز به دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری، نباید به اشتباه سراغ کانال‌های غیر معتبر ارائه سیگنال رفت. بلکه می‌توان از خدمات مشاوره‌ای موسسات معتبر مانند کارگزاری فارابی بهره برد.

 

قدم آخر: دریافت کد بورسی و احراز هویت سجام برای آغاز خرید و فروش سهام

همانطور که دیدید، قدم نخست ورود به بازار سهام، کسب دانش کافی در این زمینه است. در واقع اینکه انتظار داشته باشیم بدون داشتن دانش کافی یا برخورداری از امکان مشورت با متخصصان بازار سودی بدست بیاوریم، انتظاری غیرمنطقی است. پس از اینکه احساس کردید آمادگی کافی برای ورود به بورس و آغاز سرمایه‌گذاری مستقیم را دارید، می‌توانید کار خود را به طور جدی آغاز کنید.

برای خرید سهام باید پس از دریافت کد بورسی از طریق یک شرکت کارگزاری، مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را در سامانه سجام تکمیل کنید. پس از فعال شدن کد بورسی، می‌توانید با ورود به سامانه فارابیکسو و شارژ حساب خود در کارگزاری، معاملات خود را آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید