نحوه خرید سیمان از بورس کالا

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب
راهنمای خرید سیمان از بورس کالا

اگر شما جزء افراد فعال در حوزه ساخت‌وساز و شرکت‌های ساختمانی و پیمانکاران هستید، حتماً از این موضوع باخبر شده‌اید که به‌واسطه انتشار گواهی سپرده کالایی، خرید سیمان از بورس کالا امکان‌پذیر شده است. قیمت سیمان در بورس کالا به‌صورت رقابتی تعیین می‌شود و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه معاملات کارگزاری‌ها به‌صورت آنلاین سیمان مورد نیاز خود را خریداری کنند.

درگذشته شرکت‌های تولیدی سیمان در ایران ، محصول خود را به‌صورت عمده و در تناژ بالاتر از ۱۰۰ تن، از طریق بورس کالا به فروش می‌رسانند؛ اما با عرضه گواهی سپرده سیمان، امکان خرید سیمان از بورس کالا به‌صورت خرد و در تناژ بین ۱۰ تا ۱۰۰ تن فراهم شد.

ویدیوی نحوه دریافت سیمان

اولین گام برای خرید سیمان از بورس کالا چیست؟

خرید سیمان در بورس کالا با داشتن کد بورسی اوراق بهادار و از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری فارابی به نام فارابیکسو امکان‌پذیر است. کد بورسی یا کد معاملاتی سهام، با کد معاملاتی بورس کالا تفاوت دارد. برای دریافت کد بورسی می‌توانید از طریق سایت کارگزاری فارابی اقدام کنید تا ظرف چند دقیقه، فرایند ثبت‌نام و احراز هویت کارگزاری و سجام را به‌صورت آنلاین انجام دهید. پس از تکمیل ثبت‌نام و احراز هویت، کد بورسی شما صادر و به همراه نام کاربری و رمز عبور سامانه فارابیکسو، برای شما ارسال می‌شود.

 

نحوه خرید سیمان در بورس کالا چگونه است؟

فرایند خرید گواهی سپرده سیمان مشابه خرید سهام است. برای خرید گواهی سیمان بعد از دریافت اطلاعات کاربری، وارد سامانه معاملاتی فارابیکسو شوید.

پس از ورود به این سامانه، باید نماد مربوط به گواهی سپرده سیمان را جستجو کرده و روی دکمه خرید کلیک کنید. در پنجره باز شده، تعداد گواهی و قیمت موردنظر برای خرید را وارد کرده و در انتها روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید. در صورتی‌که حساب کاربری شما در فارابیکسو، به‌اندازه کافی شارژ داشته باشد، سفارش شما در سامانه ثبت می‌شود. اگر حساب شما موجودی کافی نداشته باشد، باید موجودی حساب را به میزان کافی جهت خرید افزایش دهید.

فرآیند خرید سیمان از بورس کالا

طبق مقررات، امکان خرید گواهی سیمان با اعتبار کارگزاری وجود ندارد، بنابراین اگر قصد خرید سیمان دارید، باید در حساب کاربری فارابیکسو شما وجه نقد آزاد موجود باشد. توجه داشته باشید که ﮔﻮاﻫﯽ ﺳﭙﺮده خریداری‌شده، ظرف یک روز کاری به پرتفوی شما در سامانه فارابیکسو اضافه می‌شود.

نحوه انجام معاملات گواهی سپرده سیمان

معاملات گواهی سپرده سیمان به صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. در حراج تک قیمتی، کل سفارشات خرید متقاضیان جمع‌آوری می‌شود و براساس قیمت‌های ارائه شده، قیمت روز معاملات کشف می‌شود. در این روش کل معاملات به صورت یکجا و براساس قیمت کشف شده صورت می‌گیرد.

توجه داشته باشید طبق مقررات در حراج تک قیمتی، خریدار تنها مجاز به خرید گواهی سپرده سیمان است و امکان فروش این گواهی به شخص دیگر وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی‌که این گواهی را خریده باشید، باید حتما در مهلت مقرر که در اطلاعیه گشایش نماد گواهی سپرده تعیین شده است، سیمان خود از انبار بورس کالا تحویل بگیرید. برای آشنایی بیشتر با گواهی‌های سپرده کالایی مقاله «گواهی سپرده کالایی چست؟» را ببینید.

کارمزد و مالیات خرید سیمان از بورس

خرید گواهی سپرده سیمان از بورس مشمول 0.24 درصد کارمزد می‌شود. علاوه بر این کارمزد، در هنگام خرید، مالیات بر ارزش افزوده نیز از خریدار اخذ می‌شود. با توجه به اینکه امکان فروش گواهی سپرده سیمان به شخص دیگر وجود ندارد، می‌توان گفت این گواهی‌ها تنها شامل کارمزد 0.24 درصدی خرید و مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی می‌شوند و کارمزد فروش جداگانه ندارند.

 

نکات مهم برای خرید سیمان از بورس

در هنگام خرید گواهی سپرده سیمان باید به نکاتی که در ادامه آمده توجه کنید.

  • حداقل میزان سفارش برای خرید گواهی سیمان به ازای هر کد معاملاتی در روز، ۱۰ تن (معادل ۱۰,۰۰۰ گواهی سپرده) است. حداکثر سفارش روزانه نیز برای هر کد معاملاتی ۱۰۰ تن (معادل ۱۰۰,۰۰۰ گواهی سپرده) است. همچنین امکان ثبت سفارش بین ۱۰ تا ۱۰۰ تن با ضریب ۱۰۰۰ گواهی نیز وجود دارد. به‌عنوان مثال می‌توانید سفارش ۱۵,۰۰۰ تایی نیز در سامانه معاملاتی ثبت کنید. 
  • توجه داشته باشید کارمزد خرید گواهی سپرده سیمان ۰٫۲۴ درصد است و در هنگام خرید ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده نیز از خریدار اخذ می‌شود.
  • مبنای قیمت‌گذاری گواهی سیمان بر اساس قیمت سیمان در بورس کالا است. به عبارتی قیمت پایانی سیمان در بازار فیزیکی بورس کالا مبنای قیمت روز کاری بعد گواهی سیمان در بورس است. همچنین برای گواهی سیمان دامنه نوسان ۳ درصدی لحاظ شده است؛ بنابراین گواهی سیمان در هرروز می‌تواند مثبت ۳ درصد تا منفی ۳ درصد قیمت پایانی سیمان در روز گذشته بازار فیزیکی قیمت‌گذاری شود.
  • معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس به‌صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. در این روش کلیه سفارش‌های مشتریان در بازه زمانی مشخص در طول روز جمع‌آوری می‌شود، سپس بر اساس قیمت‌های موجود در این سفارش‌ها، قیمت معاملاتی روز مشخص می‌شود.

نکته مهم در معاملات گواهی سیمان، عدم امکان فروش آن‌ها به افراد دیگر است؛ بنابراین به خاطر داشته باشید در صورت خرید گواهی سیمان، باید سیمان خریداری‌شده را ظرف مهلت مشخصی که در آگهی معاملات آن گواهی اعلام می‌شود، به‌صورت فیزیکی از انبار بورس کالا تحویل بگیرید.

توجه داشته باشید، از آنجایی‌که ممکن است قیمت کشف‌شده روز، سقف آستانه مجاز قیمت همان روز باشد، بهتر است در صورتی‌که قصد خرید گواهی سیمان دارید، مبنای شارژ حساب کاربری خود در سامانه فارابیکسو را، بر اساس سقف دامنه مجاز قیمت روز لحاظ کنید.

خرید سیمان از بورس کالا

 نحوه دریافت سیمان از انبار بورس کالا

پس از ﺧﺮﯾﺪ ﮔﻮاﻫﯽ ﺳﭙﺮده ﺳﯿﻤﺎن، برای تحویل سیمان از انبار بورس کالا، باید وارد سامانه ثبت معاملات بورس کالا و انرژی EBGO شده و مقصد تحویل سیمان و باربری موردنظر برای حمل سیمان را در این سامانه مشخص کنید. 

توجه داشته باشید، اطلاعات ورود به این سامانه پس از خرید گواهی سپرده سیمان، توسط ﮐﺎرﮔــــﺰاری ﻓﺎرابی برای شما ارسال می‌شود.

خریدار گواهی سپرده سیمان برای آن‌که بتواند سیمان خریداری شده را از انبار بورس کالا تحویل بگیرد، باید وارد این سامانه شده و آدرس محل تحویل سیمان و نام باربری مورد نظر خود را مشخص کند. این اطلاعات به شرکت تولیدکننده سیمان ارسال شده و براساس آن، سیمان خریداری شده در زمان کوتاهی به آدرس مورد نظر شما ارسال می‌شود.

توجه داشته تعیین شرکت باربری و مقصد حمل باید در اسرع وقت انجام شود. برای دریافت سیمان از انبار بورس کالا مدت زمان مشخصی تعیین می‌شود که اطلاعات آن در آگهی گشایش نماد گواهی سپرده سیمان قابل مشاهده است. در صورتی‌که خریدار در زمان مشخص شده جهت تحویل سیمان اقدام نکند، به ازای هر روز مشمول جریمه انبارداری می‌شود، بنابراین پیشنهاد می‌شود پس از خرید گواهی سیمان، در اسرع وقت شرکت ﺑﺎرﺑﺮی و ﻣﻘﺼﺪ ﺣﻤﻞ خود را در سامانه EBGO ‌ثبت کنید تا مشمول پرداخت جریمه انبارداری نشوید.

 

مشاوره رایگان در زمینه خرید سیمان

کارگزاری فارابی، به عنوان یکی از کارگزاران برتر بازار سرمایه، خدمات متنوعی به فعالین این بازار ارائه می‌کند. یکی از خدمات مفید این کارگزاری، مشاوره و آموزش رایگان در حوزه بازار سرمایه توسط مشاوران مالی حرفه‌ای است. خدمات مشاور‌ه‌ای کارگزاری فارابی طیف گسترده‌ای را، از مشاوره خرید سهام برای سرمایه گذاری تا مشاوره در زمینه خرید از بورس کالا، خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تحویل کالای فیزیکی شامل می‌شود. همچنین این کارگزاری آموزش‌های متنوعی در حوزه بورس اوراق بهادار و بورس کالا،‌ به متقاضیان ارائه می‌دهد. جهت برخورداری از خدمات رایگان آموزشی و مشاوره‌ای این کارگزاری می‌توانید با مرکز تماس آن به شماره 1561 تماس بگیرید.

سوالات متداول

ورود سیمان به بورس کالا امکان خرید سیمان به صورت خرد در تناژ بین ۱۰ تا ۱۰۰ را فراهم کرده است.

در مرحله اول اگر کد بورسی ندارید باید اقدام به گرفتن کد بورسی کنید در ادامه فرایند خرید گواهی سپرده سیمان مشابه خرید سهام است.

برای محاسبه سود خرید سیمان از بورس کالا شما باید قیمت روز سیمان در بورس و بازار را چک و مقایسه کنید. البته خرید سیمان از بورس دارای کارمزد است. هزینه حمل و نقل نیز در هر دو روش خرید باید مقایسه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.