چطور از صرافی ارز توافقی و مسافرتی دریافت کنیم؟

خرید دلار

یکی از مواردی که خریداران دلار همواره به دنبال آن هستند، خرید دلار به قیمتی کمتر از بازار آزاد است. خرید دلار صرافی به قیمت پایین‌تر از بازار آزاد، به‌صورت خرید ارز مسافرتی و ارز توافقی یا همان بازار متشکل ارزی انجام می‌شود. در این مطلب با این دو روش خرید ارز در بازار آشنا می‌شوید.

خریداران ارز اهداف متفاوتی دارند که از جمله آن می‌توان به تامین ارز برای سفر خارجی، تحصیل در خارج از کشور و حتی خرید دلار با هدف سرمایه گذاری اشاره کرد. دغدغه این افراد آگاهی از قیمت روز دلار، یورو یا سایر ارزهای رایج است تا بتوانند ریال خود را با قیمت مناسبی به سایر ارزهای تبدیل کنند.

طی سالیان گذشته قوانین مختلفی برای تعیین نرخ ارز تصویب شد؛ اما درحال حاضر و پس از حذف عرضه ارز با نرخ نیمایی برای مصرف‌کنندگان و جایگزین کردن آن با نرخ‌های توافقی و مسافرتی، سه روش برای تامین ارز در نظر گرفته شده است که در ادامه با آن آشنا می‌شوید.

 

روش اول: خرید ارز مسافرتی

اولین روش برای خرید ارز را می‌توان ارز مسافرتی دانست. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، این ارز کمک هزینه یا در واقع سهمیه‌ای است که دولت سالانه یک‌بار به افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند، ارائه می‌کند. ارزهای مسافرتی شامل یورو و دلار هستند که در تمام نقاط دنیا به‌عنوان ارز شناخته شده از شما پذیرفته می‌شود.

ارز مسافرتی با قیمتی کمتر از قیمت بازار آزاد (حدود 4000 تومان کمتر) و با سهمیه‌ای مشخص به متقاضیان واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

 • افرادی که قصد سفر هوایی به‌همراه روادید(ویزا) را دارند: 2000 یورو
 • مسافرانی که قصد سفر هوایی بدون روادید(ویزا) را دارند: 300 یورو
 • افرادی که قصد سفرهای زمینی، ریلی و دریایی را دارند: 300 یورو

 

مدارک لازم جهت خرید ارز مسافرتی

برای خرید ارز مسافرتی ابتدا باید نسبت به خرید بلیط سفر خارجی اقدام کرده و سپس به همراه مدارک لازم که در ذیل آورده شده، به یکی از صرافی‌های مجاز کشور مانند صرافی فارابی مراجعه کنید.

 1. گذرنامه (پاسپورت)
 2. روادید (ویزا)
 3. رسید پرداخت عوارض خروج از کشور
 4. اصل بلیط مهر شده توسط آژانس هواپیمایی
 5. کارت ملی جدید هوشمند
 6. خط موبایل به نام فرد متقاضی
 7. کارت بانکی به نام شخص خریدار
 8. نشانی کامل به‌همراه کدپستی

 

روش دوم: خرید دلار توافقی با ارائه کارت ملی 

با توجه به نوسانات قیمت دلار و علاقه بالای بسیاری از افراد جهت خرید دلار صرافی به قصد سرمایه گذاری، بازار ارز همواره دچار التهاب است. در 22 خرداد ماه 1401، بانک مرکزی به منظور ساماندهی به این بازار و کاهش التهابات قیمت دلار، به صرافی‌ها اجازه داد تا با نرخ توافقی (بازار متشکل ارزی)، اقدام به خرید ارز صادرکنندگان کنند. خرید دلار توافقی با قیمتی کمتر از قیمت دلار در بازار آزاد و با ارائه کارت ملی انجام می‌شود.

قیمت دلار توافقی در گذشته، به صورت روزانه و توسط صرافی بانک ملی تعیین می‌شد؛ ولی درحال حاضر قیمت آن براساس نرخ توافقی ارز خریداری شده از صادرکنندگان یا همان نرخ فروش ارز به اضافه یک درصد حاشیه سود صرافی تعیین می‌شود. با این اوصاف می‌توان گفت دلار توافقی در حال حاضر با قیمتی در حدود 1500 تومان کمتر از نرخ بازار آزاد معامله می‌شود.

برای دلار توافقی نیز سهمیه مشخصی در نظر گرفته شده است. در گذشته سهمیه هر فرد با ارائه کارت ملی 2000 یورو یا معادل 2200 دلار بود؛ اما درحال حاضر سهمیه دلار توافقی برای هر فرد یا کارت ملی 2000 دلار است.

 

شرایط خرید ارز توافقی (بازار متشکل ارزی) با کارت ملی

 • حضور شخص خریدار
 • ارائه کارت ملی هوشمند یا در صورت عدم صدور کارت ملی، به‌همراه داشتن شناسنامه و برگه تعویض کارت ملی
 • پرداخت با کارت بانکی به نام خریدار
 • سیم‌کارت به نام شخص

 

روش سوم: خرید دلار در بازار آزاد

اما سومین روش، خرید دلار از بازار آزاد است. بسیاری از افراد که قصد خرید دلار به منظور سرمایه گذاری را دارند، معمولا ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، قیمت خرید دلار در بازار آزاد بیشتر از قیمت خرید دلار صرافی است. همچنین خرید دلار در بازار آزاد ریسک بیشتری نسبت به خرید دلار صرافی دارد و ممکن است در صورت عدم آگاهی، دلار تقلبی نصیب‌تان شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود همواره ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌های معتبر و مجاز مانند صرافی فارابی تهیه نمایید.

 

خدمات نوین ارزی در صرافی فارابی

صرافی فارابی خدمات متنوعی به متقاضیان ارائه می‌کند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • خرید و فروش انواع ارز از طریق سامانه‌های نیما، سنا و بازار متشکل‌(توافقی و مسافرتی)
 • خرید و فروش انواع مسکوکات طلا
 • خدمات کارگزاری و مدیریت وجوه ارزی در خارج از کشور
 • ارائه مشاوره در خصوص کلیه حوالجات ارزی، اعتبارات و بروات اسنادی
 • ارائه تحلیل و مشاوره در بازار پول و تأثیر آن بر بازار ارز و مسکوکات طلا
 • ارائه مشاوره سرمایه گذاری در زمینه استفاده از ابزارهای نوین مالی مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله، فعالیت پوشش ریسک و‌… در معاملات ارزی و مسکوکات

 

با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های خریداران و فروشندگان ارز، انتظار در صف‌های طولانی صرافی‌ها است، در صرافی فارابی این مشکل با ارائه خدمات نوبت‌دهی آنلاین حل شده است. در این صرافی شما می‌توانید به راحتی و از طریق این لینک نسبت به دریافت نوبت آنلاین اقدام کنید و از خدمات متنوع این صرافی بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید