اسناد خزانه چیست؟

اسناد خزانه اوراق بهادار با نامی هستند که بیانگر تعهد دولت ها به باز پرداخت مبلغ اسمی اوراق در تاریخ سررسید می باشند. این اوراق بدون کوپن سود و برای تامین کسری بودجه دولت ها منتشر می شوند. اسناد خزانه اسلامی نیز اوراق با نامی هستند که به منظور تصفیه بدهی های دولت بابت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای با قیمت اسمی و سررسید معین مستقیماً به طلبکاران غیردولتی واگذار می شود. به دلیل اینکه دولت به بدهی های خود در زمان سررسید اوراق، اولویتی هم ردیف حقوق و مزایای کارکنان خود داده و این بدهی ها به عنوان بدهی های ممتاز دولت در نظر گرفته می شوند این اسناد را اسناد بدون ریسک می دانند. تفاوت اسناد خزانه اسلامی با سایر اوراق بهادار در سررسید و پرداخت سود آن است.

به طوری که سررسید اسناد خزانه اسلامی کمتر از یک سال بوده و همچنین هیچ گونه پرداخت میان دوره ای سود نخواهند داشت. بازده حاصل از این اوراق از اختلاف قیمت خرید (قیمت بازاری) و مبلغ دریافتی در سررسید حاصل می شود.

برای محاسبه نرخ بازده اسناد خزانه اسلامی تا زمان سر رسید آن ها و همچنین مقایسه این اوراق با سایر اوراق تامین مالی می توان از فرمول زیر استفاده کرد. YTM= (F/P)^T/N – 1 قیمت بازاری اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه با استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا به یکی از دو روش ثبت سفارش و حراج محاسبه می شود.

ثبت سفارش: در این روش تعداد سفارشات وارد شده توسط طرف تقاضا باید حداقل به میزان 80 درصد حجم کل اوراق عرضه شده باشد و قیمت کشف شده، قیمتی است که حداقل 80 درصد اوراق عرضه شده به فروش برسد.

حراج: در این روش قیمت در یک جلسه معاملاتی و بر اساس رقابت خریداران تعیین می شود به طوری که بالاترین قیمت پیشنهادی خرید با پایین ترین قیمت پیشنهادی فروش با یکدیگر منطبق شده و معامله انجام می شود. در زمان سررسید خزانه داری مبلغ اسمی اوراق را به حسابی نزد بانک عامل واریز کرده سپس شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، مبلغ اسمی را به شماره حساب بانکی دارندگان اوراق واریز خواهد کرد.

از مزیت های اسناد خزانه اسلامی وجود بازارگردانان متعدد در معاملات اسناد خزانه اسلامی می باشد که باعث افزایش نقدشوندگی این اوراق می شود.

اگر پیمانکار هستید و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره قیمت و فروش اوراق و اسناد خزانه خود دارید ، با شماره 1561 (بدون نیاز به پیش شماره)  داخلی 3 تماس بگیرید.