کارت بانکی چیست و چطور کار میکند؟

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
فهرست مطالب
کارت بانکی چیست

کارت بانکی که در ایران بیشتر آن را با عنوان عابر بانک و کارت نقدی می‌شناسیم، هر کارتی است که توسط بانک صادر می‌شود و برای انجام عملیات بانکی مانند دریافت، پرداخت یا انتقال پول، مانده‌گیری، گردش حساب و سایر کارکردهای مشابه استفاده می‌‌شود. استفاده از این کارت‌های بانکی می‌تواند با نسخه فیزیکی و یا حتی بدون آن از طریق بانکداری الکترونیک انجام شود. امروزه تمام بانک‌های عضو شبکه شتاب اقدام به صدور این کارت‌های بانکی برای مشتریان خود می‌کنند.

 

کارت بانکی چیست؟

کارت بانکی  در واقع یک قطعه کارت پلاستیکی و معمولا از جنس PVC و مقاوم در برابر رطوبت است که بر مبنای اطلاعات شخصی و بانکی صاحب حساب، توسط تمامی شعب بانک‌ها صادر می‌شود.

استفاده از این کارت‌های بانکی با عمری نزدیک به دو دهه و همزمان با گسترش خدمات بانکداری الکترونیک در کشور رواج یافت تا دسترسی به پول و سهولت نقل و انتقال آن را فراهم سازد؛ به‌طوری‌که با ظهور این کارت‌ها، دارندگان توانستند در هر ساعت از شبانه روز با استفاده از دستگاه‌های ATM بانکی، بخشی از مانده سپرده خود را دریافت یا به حساب سایر اشخاص، انتقال دهند.

گسترش استفاده از دستگاه POS بانکی در فروشگاه‌ها نیز سبب شد تا افراد، پول نقد کمتری همراه داشته باشند و بجای آن از این کارت‌ها در پرداخت‌های خود استفاده کنند و به این ترتیب خطر سرقت یا مفقود شدن پول نقد، برایشان کمتر شود.

 

انواع کارت بانکی

کارت‌های بانکی موجود در شبکه بانکی کشور را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

عابر بانک یا کارت نقدی

همان کارت‌هایی که به صورت مستقیم به حساب‌های بانکی متصل هستند. این کارت‌ها همواره با افتتاح حساب‌های سپرده‌گذاری در اختیار صاحبان حساب قرار می‌گیرد. کارت‌های نقدی بر حسب ماهیت حساب بانکی، امکان واریز وجوه را دارند. به این نوع از کارت بانکی، کارت بدهی(debit card) نیز گفته می‌شود.

کارت پیش‌ پرداخت

این کارت شامل بن کارت، کارت هدیه و کارت اعتباری است. کارت هدیه به صورت متداول‌تری در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارت‌ها به صاحب آن فقط امکان برداشت از طریق دستگاه‌های POS تا زمان انقضا کارت را می‌دهند.

 

انواع کارت بانکی

اجزای کارت بانکی چیست؟

کارت بانکی که توسط بانک منتشر و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد،  معمولاً از پلاستیک یا فلز ساخته و از نوع کارت با نوار مغناطیسی هستند که با استفاده از یک مگنت، اطلاعات بانکی فرد در آن ذخیره می‌شود و بعضی از اطلاعات بانکی نیز بر روی کارت چاپ می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • اسم شما
 • نام بانک
 • نام کارت (کارت هدیه و …)
 • یک شماره کارت منحصر به فرد
 • تاریخ انقضا
 • یک نوار مغناطیسی و تراشه EMV برای خرید
 • شماره CVV یا کد اعتبارسنجی برای امنیت
 • روی برخی از کارت های بانکی شماره شبا نیز درج شده است.

نوار مغناطیسی کارت بانکی

نوار موجود در کارت بانکی، از ذرات مغناطیسی ریزی ساخته شده که از طریق آن، اطلاعات حساب بانکی متصل به کارت، توسط دستگاه های خودپرداز(ATM) و دستگاه‌های POS قابل خواندن است.

شماره کارت عابر بانک

شماره کارت‌های چاپ شده بر روی عابر بانک، 16 رقمی است که به صورت 4 رقمی‌های جدا شده از هم، چاپ می‌شود. شش رقم اول این شماره، معرف بانک صادر کننده کارت است و برای هر بانک یکتا است. برای مثال، شماره 603769 معرف بانک صادرات است. دو رقم بعدی، مشخص کننده نوع کارت است. برای مثال شناسه عابر بانک با کارت هدیه متفاوت است. هفت رقم بعدی، شماره سريال کارت و دو رقم آخر رقم کنترلی می‌باشد.

 

کد اعتبار سنجی یا CVV2

کد CVV2 که مخفف Card Verification Value‌ است، یک کد سه یا چهار رقمی است که بر روی کارت درج شده و ارائه آن توسط مشتری برای استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک الزامی است.

تاریخ انقضا

به صورت چهار رقمی بر روی کارت چاپ می‌شود و دو رقم سمت چپ مربوط به سال و دو رقم بعدی مربوط به ماه انقضا کارت است. بعد از این تاریخ، کارت فاقد اعتبار شده و مشتری موظف است برای استفاده از کارت به بانک مراجعه کرده و با پرداخت کارمزد، کارت جدید دریافت کند.

شماره شبا

برخی از بانک‌ها، شماره شبا حساب متصل به کارت را بر روی آن چاپ می‌کنند. از شماره شبا برای انتقال وجه بیشتر از سقف انتقال کارت به کارت، استفاده می‌شود. این نوع انتقال از طریق شعب بانک یا بوسیله خدمات بانکداری الکترونیک صورت می‌گیرد.

رمز کارت

در حال حاضر کارت‌های بانکی یک رمز ثابت(اول) و یک رمز پویا دارند. رمز ثابت در حین صدور کارت برای اولین بار تعیین می‌شود و صاحب حساب می‌تواند از طریق دستگاه‌های خودپرداز اقدام به تغییر آن کند. از این رمز برای استفاده خدمات دستگاه خودپرداز یا دستگاه POS استفاده می‌شود.

رمز پویا برای استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک به صورت یک‌بار مصرف و با عمر زمانی مشخصی صادر شده و از طریق پیامک به شماره همراه صاحب حساب ارسال می‌شود.

 

مزایای کارت های بانکی چیست؟

 1. استفاده از کارت های بانکی بسیار آسان است و شما میتوانید از همه فروشگاه ها با کارت خود خرید کنید.
 2. بانک ها ممکن است برای دارندگان کارت جایزه های مختلفی در نظر بگیرند. به عنوان مثال، یک بانک ممکن است در خریدهایی که با کارت بانکی مرتبط با اعتبار یا حساب های جاری انجام می شود، برنامه های بازگشت نقدی (Cash back) ارائه دهد.
 3. کارت‌های بانکی همچنین بسیاری از حمایت‌های مربوط به مسئولیت مصرف‌کننده را ارائه می‌دهند که در صورت حمل پول نقد از آن برخوردار نخواهید شد. برای مثال، اگر شخصی شماره کارت بانکی شما را بدزدد، در صورت گزارش سریع سرقت، احتمالاً می توانید مقداری از وجوه از دست رفته را بازیابی کنید و کارت خود را بسوزانید.

 

آیا بین کارت‌های بانکی تفاوتی وجود دارد؟

با رشد و گسترش خدمات بانکداری الکترونیک در سال‌های اخیر و رواج پرداخت‌های اینترنتی به همراه وقوع بحران کرونا و رعایت توصیه‌های بهداشتی آن دوران که افراد را از نقل‌ و انتقال وجه نقد منع می‌کرد، استقبال مردم به کارت‌های بانکی به شدت افزایش پیدا کرد، به طوری‌که تقریبا امروز نمی‌توان فردی را یافت که حداقل از یک کارت بانکی استفاده نکند.

این مسئله باعث ایجاد رقابت بین انواع کارت بانکی و مراجع صادر کننده این کارت‌ها شده است که با ارائه خدمات جذاب‌تر، افراد را ترغیب به استفاده از کارت نقدی خود کنند. اما با این اوصاف باز هم به سختی می‌شود کارت بانکی را یافت که به غیر از خدمات مرسوم بانکداری الکترونیک، مزیت دیگری که باعث کسب عایدی خاصی برای مشتریانشان شود، داشته باشد.

اما بانک‌ها بوسیله تراکنش‌هایی که مشتریان با استفاده از کارت‌ انجام می‌دهند و مانده‌ای که درون این کارت‌ها برای مدت قابل توجهی باقی می‌ماند یا حتی سایر مدل‌های مالی مشابه، کسب سود می‌کنند. توجه داشته باشید که معمولا این مدل‌ها به گونه‌ای تعریف شده‌اند که بیشترین منافع ممکن را نصیب بانک کنند.

 

آیا به مانده کارت‌های بانکی سود تعلق می‌گیرد؟

به‌طور‌کلی برای پاسخ به این سوال باید گفت: بله، تحت شرایطی، براساس نوع حساب بانکی، به مانده یک کارت بانکی می‌تواند سود تعلق بگیرد.

میزان این سود چه میزان می‌تواند باشد؟

اگر می‌خواهید کارت بانکی داشته باشید که بتوانید عملیات‌ بانکی متداول را با آن به راحتی انجام دهید و علاوه بر آن به کل مانده حساب خود دسترسی کامل داشته باشید و در عین حال به مانده آن حساب نیز سودی تعلق بگیرد، باید از یک حساب  سپرده کوتاه مدت متصل به کارت بانکی استفاده کنید.

در حال حاضر(زمستان 1402) بانک‌ها موظف هستند به حداقل مانده حساب‌های سپرده کوتاه مدت، به صورت سالانه، ۵ درصد سود پرداخت کنند.

با توجه به شرایطی که گفته شد این بیشترین سودی است که می‌توان از این نوع کارت‌های بانکی کسب کرد که در عمل میزان قابل توجهی نیست.

 

آیا کارتی وجود دارد که سود بیشتری بدهد؟

بله، برای کسانی که به دنبال داشتن تمام امکانات یک کارت بانکی هستند تا خدمات بانکداری الکترونیک را دریافت کنند و همزمان مایل هستند برای مانده حسابشان سود بیشتری نسبت به سود متداول بانکی، پرداخت شود، کارت نکسو بهترین انتخاب است.

 

کارت نکسو چیست و چگونه کار می‌کند؟

نکسو کامل‌ترین کارت بانکی با امکانات سرمایه‌گذاری و برداشت آنی وجه است که با همکاری گروه مالی فارابی و بانک پاسارگاد عرضه شده است. 

با استفاده از الگوی سرمایه‌گذاری خودکار نکسو، می‌توانید به صورت منظم تمام یا بخشی از نقدینگی خود را از حساب نکسو به صندوق درآمد ثابت هدیه فارابى منتقل كنيد تا علاوه بر محاسبه سود روزشمار ٢٣ تا ٢۶.۱ درصدی سالانه، امکان برداشت آنی وجه برای شما فراهم شود.

 

 

برای شناخت بیشتر این کارت می‌توانید به صفحه اختصاصی «کارت نکسو» در سایت کارگزاری فارابی مراجعه کنید.

 

کارت نکسو چه مزایایی دارد؟

کارت نکسو مانند سایر کارت‌های بانکی برای نقل و انتقال وجه و واریز و برداشت است. اما این کارت مزایای خاص خود را دارد که در ادامه با مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید.

 • امکان دریافت سود روزشمار و بالاتر از سپرده‌های بانکی
 • اتصال حساب بانکی به حساب‌های بازار سرمایه
 • دسترسی آنی به دارایی موجود در صندوق هدیە فارابی
 • انتقال وجه(کارت بە كارت، پایا و ساتنا) و خريد آنلاين
 • تخصیص شماره کارت و شبای حساب بە نام دارندە کارت
 • واریز آنلاین وجه به حساب‌های فارابی(بدون سقف برداشت)

 

تفاوت سود نکسو و کارت عادی بانکی چقدر است؟

سود سپرده کوتاه مدت بانک معادل ۵ درصد سالانه و بر اساس حداقل موجودی حساب طی ماه است؛ اما سود نکسو بر پایه سود صندوق هدیه فارابی و به صورت روز‌شمار محاسبه می‌شود. از این رو به ازای تمام روزها، به پول شما سود تعلق می‌گیرد.

چطور کارت نکسو دریافت کنم؟

برای دریافت کارت نکسو کافیست ثبت نام و احراز هویت سجام خود را تکمیل كردە باشید تا پس از ثبت درخواست آنلاين، كارت فيزيكى برای شما صادر و ارسال شود.

همچنین اگر با سامانه سجام و نحوه دریافت کد بورسی آشنا نیستید می‌توانی مقاله «ثبت نام غیرحضوری سجام» را مطالعه کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد تا کارت بانکی و انواع عابر بانک معرفی شده و اجزای مختلف کارت نیز تعریف شود. در ادامه با توجه به تبلیغات گسترده در مورد کارت‌های بانکی در کشور، مزیت کارت‌های موجود معرفی شد تا ضمن آگاهی از دلایل تبلیغات پرشمار این کارت‌ها توسط بانک‌ها، حق مشتری از کسب سود بیشتر بیان گردد. 

همچنین در انتهای مطلب، کارت نکسو گروه مالی فارابی و بانک پاسارگاد معرفی شد که می‌تواند علاوه بر ارائه خدمات بانکداری الکترونیک مرسوم، سود سالانه روزشمار قابل توجهی را به مشتریان اختصاص دهد.

 

سوالات متداول

بله والدین امکان افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی برای کودکان و نوجوانان خود را دارند.

اکثر کارت های بانکی از لایه های پلاستیکی چند لایه و مقاوم در برابر آب  ساخته شده اند. برخی از کارت‌ها ممکن است از فلز  یا فلز مخلوط با پلاستیک ساخته شده باشند.

اگر نمی‌خواهید از کارت متصل به بانک استفاده کنید، باید برای معاملات و خرج های روزمره از پول نقد یا چک استفاده کنید. البته حمل  پول نقد آن هم در حجم بالا می تواند خطرناک باشد پردازش چک‌ها در مقایسه با ماهیت آنی کارت بانکی بسیار طولانی‌تر است.

مقالات مرتبط

این پست دارای 13 دیدگاه است

 • سیداحمدموسوی گفت:

  بنده مبلغی به کارت نکسو واریز کردم و یک ماه موجودی را حفظ کردم. اما به آن سودی تعلق نگرفت.

  • آموزین گفت:

   با سلام، برای اینکه به مجودی شما در کارت نکسو سود روزشمار تعلق بگیرد لازم است ابتدا نسبت به خرید واحد در صندوق هدیه اقدام کنید. برای اینکار به فارابی‌زون مراجعه کرده، با انتخاب گزینه صندوق درآمد ثابت به هر میزانی که تمایل دارید، در صندوق هدیه واحد خریداری کنید. سپس می‌توانید ضمن برخورداری از سود روزشمار هر زمانی که نیاز داشتید، با استفاده از کارت نکسو از موجودی خود در صندوق هدیه به‌صورت آنی برداشت وجه انجام دهید.

  • قربانی گفت:

   سلام وقتی موجودی رو به صندوق هدیه فارابی منتقل کنیم هم میشه در موقع احتیاج ازش برداشت کنیم ؟
   چرا اسمش صندوق هدیه س؟

   • آموزین گفت:

    با سلام و احترام.
    صندوق هدیه صندوق درآمد ثابت سبدگردان فارابی است که سالانه سودی بین 23 تا 26.1 درصدی محقق می‌کند.
    با توجه به اینکه کارت نکسو به صندوق هدیه متصل می‌شود، شما می‌توانید با استفاده از این کارت به‌صورت آنی از موجودی خود در صندوق هدیه برداشت کنید.

 • امیر داورپناه گفت:

  سلام
  در توضیحات اشاره نشده که بر مانده کارت نکسو چقدر سود تعلق میگیره? به فرض اینکه پول بیشتری در کارت نسبت به صندوق هدیه باشه
  دوم اینکه نرخ سود بانک ها به زودی ۳۰ درصد اعلام میشه آنوقت نرخ سود صندوق هدیه و نکسو چقدر میشه ؟ ۳۸درصد؟ لطفا اطلاع رسانی کنید

  • آموزین گفت:

   با سلام.
   برای دریافت سود روزشمار از کارت نکسو لازم است منابع مالی خود را به صندوق هدیه انتقال دهید، در غیر اینصورت سودی به موجودی کارت شما تعلق نمی‌گیرد.
   همچنین در نظر داشته باشید هر گونه تغییری در میزان سود صندوق درآمد ثابت هدیه از طریق شبکه‌های اجتماعی گروه مالی فارابی و قسمت اخبار در سایت فارابی اطلاع‌رسانی می‌شود.

   • شریفی گفت:

    سلام بنده مبلغی انتقال دادم به نکسو کارت ولی عوض سودی دریافت کنم مقداری هم از اصل مبلغ کم شده بود میشه توضیح بدید ممنون

    • آموزین گفت:

     سلام وقت بخیر
     به ازای هر یک از واحدهای صادر شده، هزار تومان به موجودی اعتباری شما اضافه می‌شود و می‌توانید از طریق نکسوکارت از آن استفاده کنید اما برای مشاهده دارایی لحظه ای خود، به سربرگ صندوق درآمد ثابت در پنل فارابی زون مراجعه کرده تا اصل سرمایه‌گذاری خود را به همراه سود مشاهده کنید.

 • امیر مرادیان گفت:

  سلام خسته نباشید ،عزیزان کارگزاران فارابی ،بنده امیر مرادیان هستم دو سه روز در این صندوق مقدار کمی سهام خریدم،اما نمیدونم کارت نکسو رو سفارش بدم ،؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   کارت نکسو متصل به صندوق درآمد ثابت هدیه فارابی است. در صورتی که در صندوق هدیه سرمایه‌گذاری کرده باشید، می‌توانید با دریافت کارت نکسو به‌صورت آنی از این صندوق برداشت کنید. برای دریافت کارت به لینک زیر مراجعه کنید.
   https://my.irfarabi.com/nexo

 • احسان گفت:

  سلام و خسته نباشید
  جدیدا یه گزینه به تنظیمات کارت نکسو اضافه شده به عنوان سرمایه گذاری خودکار در زمان 24 ساعت ( برای دریافت سود روز‌شمار بر روی تمام موجودی حساب دیجیتال خود، لطفا این گزینه را فعال نمایید. ) الان سئوالم اینکه من توی کارتم 2 میلیون واریز کردم و وقتی از طریق برنامه ویپاد موجودی حساب دیجیتال چک میکنم 2 میلیون موجودی داره و این گزینه هم فعال هست ولی الان بعد از گذشت تقریبا 35 ساعت هیچ گونه سرمایه گذاری در صندوق هدیه اتفاق نیوفتاده مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آموزین گفت:

   سلام وقت بخیر
   با فعالسازی این گزینه در روزهای کاری(شنبه تا پنجشنبه) مبلغ از حساب دیجیتال برداشت و در صندوق هدیه سرمایه گذاری میشود و 24 ساعت بعد به صورت موجودی اعتباری در کارت نکسو در دسترس است.
   اگر با فعالسازی این گزینه مبلغ از حساب شما کسر نشده است، از طریق پشتیبانی کارگزاری(1561) پیگیری کنید.

 • محمد حبیب زاده گفت:

  درود به همگی
  یکی از بینظیرترین کارت هایی که تا بحال داشتم ، کارت نکسو هستش
  خیلی امکانات خوبی در اختیار میزاره
  گروه پشتیبانی 24 ساعته و آن لاین بینظیر داره
  واقعا ممنونم از اینکه این خدمت بدون ریسک رو برای سرمایه گذاری ایجاد کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.