همه چیز درباره طرح بیمه سهام

طرح بیمه سهام

ابتدای سال ۹۹ بود که شور و هیجان در بورس موج می‌زد. صف‌های طولانی مردم برای دریافت کد بورسی و افتتاح حساب در بورس، بازار داغ خرید سهام و سیگنال‌های رنگارنگ همگی نوید یک فرصت سرمایه‌گذاری ایده‌آل در بورس را می‌دادند؛ تا اینکه نیمه دوم مرداد ماه ۱۳۹۹ روند بازار تغییر کرد. بورس ریزشی شد و بورس‌بازان با روی دیگر این بازار آشنا شدند.

با گذشت بیش از دو سال از آغاز ماجرا، سهامداران زیان‌های قابل توجهی را تجربه کردند و نبود محرک لازم برای برگشت بازار، جذابیت سرمایه گذاری در بورس را به مراتب کاهش داده است. سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت بورس تهران و شرکت فرابورس ایران طی دو سال اخیر بارها طرح‌های مختلفی برای کنترل بازار را آزمودند که اثر سازنده و بلندمدتی بر روند بازار نداشته است. برای حل مشکلات موجود در بازار، سازمان بورس طرح جدیدی در قالب بسته حمایتی بازار سرمایه طراحی کرد. طرح حمایتی بازار سرمایه که با نام طرح بیمه سهام شناخته می‌شود، پس از تصویب و گشایش نماد از روز شنبه ۲۱ آبان ماه به مدت یک هفته به مرحله اجرا درآمده است. در این مطلب به این طرح و ابعاد مختلف آن پرداخته‌ایم.

 

طرح بیمه سهام چیست؟

در طرح بیمه سهام قرار است پرتفوی افراد حقیقی تا سقف صد میلیون تومان برای هر نفر، از طریق انتشار عمومی اوراق تبعی و خرید توسط سرمایه‌گذاران بیمه شود. طبق برآوردهای صورت گرفته تقریبا بیش از ۹۶ درصد کدهای حقیقی فعال در بازار پرتفویی کم‌تر از صد میلیون تومان دارند و مشمول این طرح می‌شوند.

طبق اطلاعیه منتشر شده، سررسید اعمال اوراق یک ساله بوده و مبلغ تعهد خرید ۲۰ درصد بالاتر از ارزش سبد افراد در آخرین روز معاملاتی چهارشنبه، ۴ آبان ۱۴۰۱ است. با استفاده از این طرح اصل سرمایه و سود شما از سرمایه گذاری در بورس برای بازه یک‌ساله تضمین می‌شود.

برای فعال‌سازی این طرح و بیمه پرتفوی سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران باید اوراقی با نماد سهام یار به ارزش یک ریال را از طریق سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری خود خریداری کنند تا کل پرتفوی سرمایه‌گذاری آن‌ها مشمول این طرح قرار گیرد.

 

بیمه سهام شامل چه افرادی می‌شود؟

همان‌طور که بیان شد، طرح بیمه سهام همه افراد حقیقی که ارزش پرتفوی آن‌ها در انتهای روز معاملاتی ۴ آبان ۱۴۰۱، حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان باشد را شامل می‌شود و مشروط به این است که سهام موجود در پرتفوی آن‌ها، سهام بورسی و فرابورسی باشد و تا یک سال نیز آن‌ها را نفروشند. در این حالت دولت تضمین می‌کند که سال آینده اختلاف قیمت پرتفوی شما را با ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز ۴ آبان ۱۴۰۱ به صورت نقد پرداخت کند؛ حتی اگر ارزش سهام شما تا یکسال بعد کاهش پیدا کرده باشد. توجه داشته باشید، این طرح تنها شامل سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی می‌شود و سهام شرکت‌های بازار پایه فرابورس مشمول این طرح نمی‌شوند.

 

بررسی یک مثال از بیمه سهام

فردی را در نظر بگیرید که در تاریخ ۴ آبان ماه، به مبلغ ۸۰ میلیون تومان سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی داشته باشد و ارزش سهام فرابورس پایه آن نیز ۴۰ میلیون تومان باشد. در این حالت با شکل‌گیری هر روندی در بورس، سرمایه‌گذار مورد نظر معادل ۲۰ درصد از ارزش پرتفوی ۸۰ میلیون تومانی خود یعنی ۱۶ میلیون تومان، در سال آینده دریافت خواهد کرد.

بهتر است بدانید افرادی که ارزش پرتفوی بورس و فرابورسی آن‌ها در تاریخ ۴ آبان ماه، بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، مشمول این طرح نمی‌شوند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر بعد از تاریخ ۴ آبان ماه سهام شرکتی را خریداری کنید، سهام جدید مشمول این طرح نمی‌شود. برای مثل اگر در تاریخ ۴ آبان، ۸۰ میلیون تومان سهام فولاد داشته باشید و در روزهای آینده ۲۰ میلیون تومان دیگر سهام این شرکت را به پرتفوی خود اضافه کنید، تنها ۸۰ میلیون تومان اولیه مشمول این طرح می‌شود. در ضمن خاطرتان باشد که طی این یک سال اگر حتی بخشی از سهام مورد نظر را بفروشید، دیگر مشمول بیمه سهام نخواهید بود؛ بنابراین اگر سهام جدیدی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید طرح بیمه سهام کماکان برای سهم‌های قبلی لحاظ شود، باید حواستان به این موضوع باشد که تنها مجازید همان تعداد سهام جدیدی که خریداری کرده‌اید را بفروشید و حق فروش سهام اولیه خود را ندارید.

سهامداران باید به این موضوع نیز توجه داشته باشند که فرصت محدودی برای خرید این اوراق در نظر گرفته شده است و برای استفاده از این طرح باید از ۲۱ تا ۲۸ آبان ماه نماد سهام یار را از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها خریداری کنند.

 

چطور می‌توان طرح بیمه سهام را فعال کرد؟

جهت فعال‌سازی طرح بیمه سهام، سرمایه‌‌گذار باید تنها یک برگه اختیار فروش تبعی به قیمت یک ریال را خریداری کند تا کل پرتفوی او مشمول طرح بیمه سهام شود. خرید اوراق اختیار فروش نیز مانند خرید سهام در بورس است و از طریق سامانه معاملات آنلاین انجام می‌شود.

 

خرید اعتباری از کارگزاری مشمول این طرح می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای سهامداران ایجاد می‌شود این است که سهامی که با اعتبار کارگزاری خریداری شده نیز مشمول طرح می‌شود یا خیر. در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم در طرح بیمه سهام شرطی بابت خرید اعتباری از کارگزاری وجود ندارد و با خیال راحت می‌توانید سهامی که با اعتبار کارگزاری خریداری کرده‌اید را بیمه کنید.

 

نتیجه‌گیری

طرح بیمه سهام شاید راه‌کار مناسبی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس باشد. با این طرح ارزش پرتفوی سهامداران حفظ شده و سود ۲۰ درصدی نیز پس از یک‌سال به آن‌ها تعلق می‌گیرد. حتی اگر بازدهی بازار به بالاتر از ۲۰ درصد رسیده باشد، سهامدار می‌تواند اختیار فروش خود را اعمال نکند و با بازدهی بالاتر سهام خود را در زمان مناسب به فروش رساند.

این پست دارای 23 دیدگاه است

 1. تقی لو

  سلام، در این طرح چه تعداد سهم از اوراق سهام یار باید برای بیمه پرتفوی خریداری کرد؟ یعنی تعداد اوراق چه رابطه ای با تعداد سهام یا ارزش پرتفوی دارد؟

  1. amoozin

   سهامداری که شرایط این طرح را داشته باشد باید یک سهم یک ریالی از نماد سهام یار را برای کل پرتفوی 100 میلیون تومانی خود خریداری کند.

 2. محسن

  اینطور که پیداست یه ریزش خیلی عجیب و غریبی در راه است و از این طریق میخان کسی سهماشو نفروشه که حداقل شامل اون بیست درصد جایزه سال بعد بشه. درسته یا من اشتباه برداشت کردم ؟
  آخه یک ریال برای زیر صد میلیون یکم غیر منطقی نیست؟

  1. amoozin

   این راه‌کاری است که برای حمایت از سهامداران خرد در نظر گرفته شده است. در ضمن توجه داشته باشید که اگر سهامداری بیش از 100 میلیون تومان پرتفو داشته باشد، مشمول این طرح نمی‌شود. همچنین در صورتی‌که پرتفوی سهامدار طی یک سال بازدهی بیشتر از 20 درصدی داشته باشد، نیازی به اعمال این اوراق اختیار فروش نخواهد بود.

 3. اصغر

  سلام وقت شما بخیر
  در صورتی که بعد از ۱ سال به سود رسیدم هم این ۲۰ درصد به پرتفوی ۴ آبان ۱۴۰۱ من هم تعلق میگیره؟
  یا فقط در صورت زیان این ۲۰ درصد به من تعلق میگیرد؟

  1. amoozin

   این طرح فقط در حالتی اجرا می‌شود که حساب شما طی یک سال کمتر از 20 درصد بازدهی داشته باشد؛ بنابراین اگر بازدهی سبد شما پس از یک سال بیش از 20 درصد شود، نیازی به اعمال اختیار فروش یا طرح بیمه سهام نیست.

 4. جواد

  سلام درتاریخ هجدهم دی مقداری از یک سهم را فروختم میتونم این طرح سهام یار شرکت کنم یا نه ممنون

  1. amoozin

   ملاک شرکت در این طرح دارایی شما در تاریخ 4 آبان ماه است. اگر دارایی شما در این تاریخ حداکثر 100 میلیون تومان سهام بورسی و فرابورسی باشد و به مدت یک سال حتی یک سهم آن را نفروشید، این طرح برای شما اجرا می‌شود. در صورتی که پرتفوی شما در تاریخ 4 آبان کمتر از 100 میلیون تومان بوده و بخشی از آن را به فروش رسانده‌اید، مشمول این طرح نخواهید شد.

 5. علیرضا زبردست

  سلام.
  تا حالا به تاریخ شروع بیمه سهام دقت کردید؟ دقیقا همان روزی که شاخص کل آخرین کندل قرمز رو زد و از اونجا صعودی شد ،دقیقا بیمه سهام شروع میشه .و تا به الان شاخص کل حدود ۱۴ درصد رشد کرده، اگر کندل سازی شاخص کل را در نظر بگیریم، اکثر سهم ها تا الان حدود ۱۰ درصد رشد کرده اند.

 6. غلامعباس

  سلام این طرح شامل سهام عدالت مون هم میشود یا نه

  1. amoozin

   در اخبار و اطلاعیه‌ها اشاره‌ای به پرتفوی سهام عدالت نشده است؛ اما با توجه به اینکه پرتفوی سرمایه‌گذارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند به پرتفوی سهام کارگزاری ایشان اضافه نشده، شامل طرح بیمه سهام نمی‌شود.

 7. حسن

  سلام.امروزهرکارکردم.نتونستم سهام یارخریداری کنم.

  1. amoozin

   با سلام. جهت پیگیری مشکل با مرکز تماس فارابی به شماره 1561 تماس بگیرید.

 8. نازنین زهرا نظری

  سلام لطفا دوباره وقت برای خرید این سهام را بدهید من از این موضوع اطلاع نداشتم ومایل به خرید هستم ممنون

  1. amoozin

   طرح بیمه سهام تا تاریخ 2 آذر ماه تمدید شده است.

 9. مهدی رحیمی نیارکی

  تضامین قانونی حفظ و ارزش افزوده سپرده گذاران محترم در اولویت اول باشد و جلب اعتماد مردم به این بازار همواره در نوسان با برنامه ریزی و پیش بینی های آتی دقیق و قطعی کارشناسی بازار بورس و فرابورس انجام شود.
  مهدی رحیمی نیارکی
  خدمتگزار ملت شریف ایران اسلامی

 10. یاس

  سلام اگه درپرتفوی سهام صندوق بادرامدثابت هم شامل بیمه سهام یارمیشه یانه ممنون ازراهنمایتون

  1. amoozin

   این طرح تنها مشمول سهام بورسی و فرابورسی می‌شود و صندوق‌های درآمد ثابت در این طرح قرار نمی‌گیرند.

 11. مصطفی

  سلام
  یک سوال داشتم.اگر شخصی با داشتن نماد صندوق های سرمایه‌گذاری ارزش پرتفویی که دارد بیشتر از صد میلیون شود ولی ارزش سهام شرکتی او کمتر از صد میلیون باشد باز هم بیمه سهام به او تعلق میگیرد.

  ممنون

  1. amoozin

   بله، این طرح شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سهام شرکت‌های حاضر در بازار پایه فرابورس نمی‌شود؛ بنابراین اگر مجموع سهام بورسی و فرابورسی شما کمتر از 100 میلیون تومان باشد، این طرح شامل حال شما می‌شود.

 12. م م

  یک قفل یکریالی می‌زنند روی سهام تا از نوسان بازار جلوگیری کنند؛بجای قفل کردن سهام فکری باحال بازار سرمایه و سوددهی کلان بازار بکنید که فقط سود بازار به جیب شرکتها میرود و سود خالص سهام بال مگسی به سهامداران تخصیص داده میشود!

 13. فریال

  آیا پس از بیمه می‌توان مانده قابله معامله را برداشت؟

  1. amoozin

   بله مشکلی از این بابت وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید