بهترین روش‌های سرمایه گذاری در سال 1401

داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم در مهرماه سال 1401 نسبت به زمان مشابه سال گذشته برای خانوارهای روستایی معادل 53 درصد، خانوارهای شهری 47.7 درصد و در کل کشور معادل 48.6 درصد است. یعنی در مهر 1401 خرید مجموعه مشخصی از کالاها و خدمات به‌طور متوسط، قریب به 50 درصد گران‌تر از هزینه لازم برای خرید همان کالاها و خدمات در سال گذشته بوده است. همان‌طور که می‌دانید، کنترل تورم خارج از توان و اختیار عموم مردم جامعه است؛ اما قرار نیست چون کنترل تورم در سطح کلان خارج از اختیار ماست، برای حفظ ارزش دارایی خود تلاشی نکنیم. سرمایه‌گذاری در بازارهایی از جمله بورس، ارز، طلا و مسکن به ما کمک می‌کند با حفظ ارزش دارایی‌ها، تا حد امکان از کاهش سطح زندگی و رفاه خود در طول زمان جلوگیری کنیم. در این مطلب قصد داریم با نگاهی به بازدهی هر یک از این بازارها در فاصله فروردین تا مهر 1401 و البته بررسی بازدهی بلندمدت این بازارها، بهترین روش‌های سرمایه گذاری در شرایط کنونی را بشناسیم.

 

لزوم تعیین افق زمانی سرمایه‌گذاری

یکی از مسائلی که در فرایند سرمایه‌گذاری در هر بازاری مورد بررسی قرار می‌گیرد، تعیین افق سرمایه‌گذاری افراد است. برای مثال زمانی که شما جهت دریافت مشاوره سرمایه گذاری رایگان به شرکت سبدگردان مراجعه می‌کنید، متخصصان این شرکت برای آشنایی با اهداف شما، ابتدا باید افق سرمایه‌گذاری‌تان را بدانند. با علم به بازه زمانی مورد نظر سرمایه‌گذار که می‌تواند کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت باشد، گزینه‌های سرمایه‌گذاری انتخابی متفاوت خواهد بود.

با توجه به ارتباط مستقیم میان ریسک و بازدهی که با افزایش انتظارات از بازدهی سرمایه‌گذاری، ریسک نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد، باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت عموما از ریسک و به تبع آن بازدهی بالاتری برخوردار هستند. چنانکه در ادامه نیز خواهید دید، در شرایط عادی بازدهی سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت معمولا کمتر از سرمایه‌گذاری با افق زمانی بلندمدت خواهد بود.

فراموش نکنید برای انتخاب یک شیوه سرمایه‌گذاری که با اهداف مالی و میزان ریسک‌پذیری شما همخوانی داشته باشد، همواره می‌توانید با شماره‌گیری تلفن 1561 از مشاوره سرمایه گذاری رایگان فارابی بهره‌مند شوید.

 

بررسی بازده کوتاه‌مدت بازارها

دوره زمانی مورد بررسی: شش ماه نخست سال 1401

در این قسمت میزان بازدهی بازارهای طلا، ارز، بورس، مسکن، ارزهای دیجیتال و صندوق دوم اکسیر فارابی را در 6 ماه ابتدای سال 1401 بررسی کرده‌ایم. در نظر داشته باشید قیمت سکه بهار آزادی به عنوان نماد بازار طلا، دلار برای بازار ارز و بیت‌کوین نیز به‌عنوان نمادی از بازار ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین داده‌های مربوط به بازار مسکن از مرکز داده‌های بانک مرکزی دریافت شده و در بردارنده بازده میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران است. صندوق درآمد ثابت اکسیر فارابی نیز به‌عنوان گزینه سرمایه‌گذاری بدون ریسک و با سود روزشمار در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. در نمودار زیر می‌توانید میزان بازدهی این بازارها را مشاهده کنید.

همان‌طور که در نمودار فوق مشاهده می‌کنید، بیت‌کوین با بازدهی منفی بیش از 50 درصدی کمترین میزان بازدهی در دوره مورد بررسی را داشته است. همچنین بازدهی بازار مسکن از تمام بازارهای دیگر که بررسی شده بالاتر بوده و پس از آن دارایی‌هایی از قبیل دلار، سکه بهار آزادی و صندوق درآمد ثابت اکسیر فارابی قرار دارند. نکته قابل توجه در این بخش سرمایه زیاد مورد نیاز برای خرید مسکن است که متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بازار را با محدودیت جدی مواجه می‌کند. همچنین صندوق درآمد ثابت فارابی به‌عنوان تنها گزینه بدون ریسک این بازارها، با تضمین حفظ اصل سرمایه و محاسبه سود به‌صورت روزشمار، عملکردی همانند بازار طلا را تجربه کرده است.

 

پیش از سرمایه‌گذاری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سهولت نقدشوندگی دارایی، خرید و فروش آسان، نگهداری بدون دردسر، امکان سرمایه‌گذاری به‌صورت غیرحضوری و البته امکان دنبال کردن وضعیت سرمایه‌گذاری و ارزش روز آن، از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید پیش از انتخاب یک دارایی برای خرید و سرمایه گذاری در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال خرید و فروش دلار اگرچه می‌تواند بازدهی خوبی به‌همراه داشته باشد، اما به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و محدودیت‌های فراوانی دارد. علاوه بر این، مشکلات نگهداری دارایی‌های فیزیکی مانند طلا و دلار نیز عامل دیگری است که سرمایه‌گذاری در این قبیل دارایی‌ها را با چالش مواجه می‌کند.

اگرچه بازار مسکن بالاترین میزان بازدهی را در دوره مورد بررسی داشته، اما همان‌طور که اشاره شد، سرمایه‌گذاری در این بازار با مبالغ اندک به‌هیچ‌عنوان ممکن نیست و شما درحال حاضر نمی‌توانید به‌عنوان مثال مالک 5 متر از یک خانه 120 متری باشید. همچنین با توجه به مبالغ قابل توجه مورد نیاز برای هر معامله، می‌توان گفت بین بازارهای بررسی شده، مسکن از پایین‌ترین سطح نقدشوندگی برخوردار است.

این در حالی است که تنها با دریافت کد بورسی و احراز هویت سجام به‌صورت غیرحضوری، می‌توان به‌سادگی در یک صندوق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرد. سرمایه گذاری در این دست صندوق‌ها اگرچه طی مدت شش ماهه مورد بررسی به اندازه خرید خانه بازدهی نداشته، اما با توجه به مزایای بی‌شمار آن می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت باشد. اگرچه برای دوره‌های زمانی طولانی‌تر، صندوق‌هایی با بازدهی مورد انتظار بیشتر و البته ریسک بالاتر مانند صندوق سهامی گزینه‌های بهتری به‌شمار می‌روند.

 

بررسی بازده بازارها در دوره زمانی بلندمدت

دوره مورد بررسی: از شهریور 1396 تا شهریور 1401

بررسی بازده بازارها در دوره 5 ساله شهریور 1396 تا 1401 نشان می‌دهد شاخص کل بورس طی این مدت با بیش از 1400 درصد، بیشترین بازدهی را در بین بازارهای یاد شده دارد. این بازدهی در حالی محقق شده است که از مرداد ماه 1399 بورس تهران افت قابل توجهی را تجربه کرده است. با این وجود سرمایه‌گذارانی که با دید بلندمدت به این بازار وارد شده‌اند، کماکان عایدی بهترین از سایر بازارها نصیب‌شان شده است.

نکته قابل توجه در بررسی انجام شده، عملکرد بهتر صندوق سهامی به‌عنوان یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری غیرمستقیم است. در این بازه زمانی صندوق سهامی اکسیر فارابی با ثبت بازدهی 1600 درصدی، علاوه بر تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری، توانسته حتی از شاخص بورس نیز عملکرد بهتری داشته باشد.

به‌یاد داشته باشید برای سرمایه‌گذاری موفق در بورس لازم است پس از دریافت کد بورسی نسبت به دریافت آموزش بورس اقدام کنید. به این منظور می‌توانید از دوره‌های آموزش بورس آنلاین که توسط مراکز آموزشی معتبر از جمله آموزین، مرکز آموزش کارگزاری فارابی، برگزار می‌شود استفاده کنید. سرمایه گذاری مستقیم در بورس علاوه بر دانش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی تابلوخوانی و… به صرف زمان مناسب جهت انجام تحلیل نیازمند است. با توجه به بازدهی بالاتر صندوق سهامی نسبت به رشد شاخص بورس در بازه‌های زمانی مختلف، این ابزار مالی به‌عنوان گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. صندوق سهامی می‌تواند در رشدهای بازار بازدهی بالاتر و در ریزش‌ها، اصلاح کمتری را نسبت به شاخص کل تجربه کند.

 

جمع‌بندی

مقایسه بازدهی بازارها نشان می‌دهد در شرایط اقتصادی مختلف و البته با افق‌های زمانی متفاوت، بازار سرمایه همواره گزینه‌های قابل قبولی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار افراد قرار می‌دهد که در نظر داشتن آن‌ها می‌تواند افراد را در سرمایه‌گذاری هوشمندانه و حفظ دارایی خود از آسیب تورم یاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید