سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک و با سود مطمئن کدامند؟

سرمایه گذاری کم ریسک

در نتیجه ریزش‌های بورس طی چند ماه اخیر، ممکن است عده‌ای تصور کنند دریافت کد بورسی و ورود به این بازار همواره با زیان همراه است. این در حالی است که چنین دیدگاهی از نبود آگاهی در ارتباط با روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این بازار ناشی می‌شود؛ بنابراین لازم دیدیم در مقاله‌ای روش‌هایی از سرمایه گذاری در بورس را شرح دهیم که انتخاب آن‌ها کاملا بدون ریسک بوده و زیانی در انتظار سرمایه شما نیست!

 

آیا ورود به بورس با از دست دادن سرمایه همراه است؟!

پاسخ کوتاه این سوال منفی است؛‌ اما چرا پس از نیمه سال 99، عده زیادی از افراد جامعه سرمایه خود را در بورس از دست دادند؟!

سرمایه گذاری در بورس به روش‌های متعددی امکان‌پذیر است، اما کلی‌ترین دسته‌بندی ممکن برای آن، تقسیم سرمایه‌گذاری به دو شیوه سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم است. در سرمایه‌گذاری مستقیم احتمال اینکه افراد با دانش سرمایه‌گذاری اندک بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست بدهند، بسیار بالا است. چرا که برای سرمایه‌گذاری به این شیوه، لازم است افراد از میزان بالایی از دانش تحلیلی همچون تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، تابلوخوانی و برخی اصول اقتصادی برخوردار باشند تا بتوانند ضمن انتخاب سهام ارزنده بازار، زمان صحیح ورود و خروج را تشخیص دهند. البته این نکته حائز اهمیت است که این افراد باید استراتژی معاملاتی کاربردی و مناسبی برای خود طراحی کنند؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت خرید و فروش سهام بر مبنای سیگنال‌های بی‌اساس برخی سایت‌ها و کانال‌ها که تخصص، دانش و مجوزهای لازم را ندارند، نتیجه چندان مثبتی داشته باشد. بنابر موارد گفته شده، می‌توان چنین نتیجه گرفت که خرید و فروش سهام به شیوه مستقیم و کسب سود از آن، نیاز به دریافت آموزش‌های مرتبط و البته کسب مهارت از طریق تمرین زیاد دارد.

برای حل این مساله، می‌توان سراغ شیوه‌ای از سرمایه گذاری در بورس رفت که نیازی به دریافت آموزش ندارد. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم شما مدیریت سرمایه خود را به یک شرکت سبدگردان معتبر که مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است، می‌سپارید. نحوه ارائه خدمات و مدیریت سرمایه شما به نوع سرویس انتخابی‌تان بستگی خواهد داشت.

 

روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس

برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس باید یکی از روش‌های سبدگردانی در بورس یا استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. در ادامه هر یک از این روش‌ها را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

سبدگردانی در بورس

سبدگردانی نوعی از سرمایه‌گذاری اختصاصی در بورس به‌شمار می‌رود. چرا که در این نوع از خدمات، شرکت سبدگردان سبدی از دارایی‌های مالی را کاملا متناسب با ترجیحات، اهداف مالی و درجه ریسک‌پذیری شما تنظیم می‌کند. در ادامه پس از عقد قرارداد سبدگردانی، شرکت مورد نظر برای مدتی مشخص که معمولا یک سال است، مدیریت دارایی‌های سرمایه‌گذار را به‌عهده می‌گیرد. در نظر داشته باشید که می‌توانید مدیریت سهامی که در حال حاضر نیز در پرتفوی خود دارید، به سبدگردان بسپارید.

 

سبدگردانی در بورس، سرمایه‌گذاری با ریسک مورد نظر شما

در خدمات سبدگردانی پیش از عقد قرارداد، سرمایه‌گذار فرم‌هایی برای سنجش میزان ریسک‌پذیری تکمیل می‌کند تا شرکت سبدگردان با انتظارات و افق سرمایه‌گذاری متقاضی آشنا شود. با بررسی این فرم‌ها مشخص می‌شود که سرمایه‌گذار تا چه میزان مایل به تحمل ریسک است؛ بنابراین اگر تمایلی به تحمل ریسک زیاد ندارید، به سادگی شرکت سبدگردان را مطلع کنید تا پرتفویی شامل انواع اوراق و صندوق با درآمد ثابت که متناسب با میزان ریسک‌پذیری شماست تشکیل دهد. 

با توجه به اختصاصی بودن سبدگردانی، این خدمات بسیار هزینه‌بر هستند؛ بنابراین شرکت‌ها برای ارائه خدمات سبدگردانی در بورس حداقل سرمایه‌ای را در نظر می‌گیرند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای استفاده از خدمات سبدگردانی فارابی معادل یک میلیارد تومان است. همچنین گزینه دیگری برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک در بورس وجود دارد که برخلاف خدمات سبدگردانی محدودیتی برای حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری ندارد. صندوق درآمد ثابت گزینه بدون ریسک مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس است که در قسمت بعد مورد بررسی قرار گرفته است. فراموش نکنید صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع دیگری از جمله صندوق‌های سهامی، صندوق مختلط و… نیز دارند که در مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری چیست و انواع آن کدامند؟» به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت نوع دیگری از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و بدون ریسک در بورس است. در این شیوه شما با خرید واحدهای صندوق درآمد ثابت، به همراه هزاران نفر دیگر منابع مالی خود را به متخصصان مدیریت دارایی می‌سپارید. این صندوق‌ها که توسط افرادی با سابقه فعالیت موفق در بورس مدیریت می‌شوند، دارایی‌های افراد را صرف سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی بدون ریسک می‌کنند. از جمله مهم‌ترین این دارایی‌ها سپرده‌های بانکی و اوراق با درآمد ثابت است؛ بنابراین در این حالت نیز شما بدون اینکه متحمل ریسک شوید، از سودی بالاتر از سپرده بانکی بهره‌مند خواهید شد.

انواع صندوق درآمد ثابت بر اساس نحوه خرید و فروش

  • صندوق درآمد ثابت قابل معامله(ETF)

خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها مانند خرید و فروش سهام در بورس است. یعنی برای سرمایه‌گذاری در آن باید پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام سجام، نسبت به خرید واحد اقدام کنید. 

  • خرید و فروش بر مبنای صدور و ابطال

برای سرمایه‌گذاری در این نوع از صندوق‌های درآمد ثابت، ثبت نام و احراز هویت سجام لازم است. سپس کافی است با مراجعه به سایت صندوق مورد نظر، مراحل ثبت‌نام را انجام داده و نسبت به ثبت درخواست صدور واحد اقدام کنید. 

 

جمع‌بندی

در این مقاله ضمن تاکید بر این نکته که سرمایه گذاری در بورس لزوماً با از دست دادن سرمایه همراه نیست، برخی از دلایل عملکرد منفی پرتفوی سهامداران را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه نیز با بررسی شیوه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، روش‌های بدون ریسک در این نوع سرمایه‌گذاری را معرفی کردیم. 

دیدگاهتان را بنویسید