صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری به‌عنوان یکی از کاراترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به حساب می‌آید. این صندوق‌ها برای افرادی مناسبند که از دانش کافی برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند یا به دلیل مشغله‌های کاری، امکان تحلیل و بررسی بازار را ندارند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایی‌های خود را در بازارهای مختلفی مانند بورس، طلا، اوراق بدهی، سپرده بانکی و… سرمایه‌گذاری می‌کنند. بنابراین صندوق‌ها امکان سرمایه‌گذاری با هر درجه ریسک‌پذیری را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کنند. در این مقاله به معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن‌ها به‌عنوان یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس می‌پردازیم.

 

فعالیت صندوق‌ها با مجوز و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

دارایی خرد افراد در صندوق جمع‌آوری و توسط تیمی متشکل از تحلیلگران حرفه‌ای و باتجربه بورسی، مدیریت می‌شود. دارایی‌های صندوق مانند سهام شرکت‌ها، به بخش‌های کوچکی تقسیم می‌شود که به آن «واحد سرمایه‌گذاری» می‌گویند و هر سرمایه‌گذار براساس میزان دارایی، مالک تعدادی از واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق می‌شود. همچنین فرایند خرید و فروش در صندوق‌ها تحت عنوان «صدور و ابطال واحد» نامیده می‌شود.

صندوق‌ها از نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند. به‌طوری‌که سرمایه‌گذار می‌تواند در زمان مورد نیاز واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ابطال کرده و وجه آن را دریافت کند.

دارایی صندوق متشکل از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق یا کالاهای سرمایه‌ای است که با توجه به نسبت ترکیب هرکدام از آن‌ها، صندوق‌ها به چند دسته اصلی صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، صندوق سرمایه‌گذاری مختلط، صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی و صندوق سرمایه‌گذاری طلا تقسیم می‌شوند.

ذکر این نکته لازم است که علاوه بر این صندوق‌ها، صندوق‌های دیگری همچون زمین و ساختمان، پروژه، جسورانه و نیکوکاری نیز وجود دارند که با توجه به ماهیت آن‌ها، طی سالیان گذشته عموماً استقبال کمتری از آن‌ها صورت گرفته است.

 

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله(ETF)

در حالت کلی امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به دو طریق وجود دارد؛ راه اول سرمایه‌گذاری از طریق سایت خود آن صندوق است، مانند نمونه‌های ذکر شده فوق؛ و دیگری از طریق سیستم معاملات آنلاین هر کارگزاری. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله(ETF) جزو دسته دوم صندوق‌ها محسوب می‌شود که مانند سهام شرکت‌های بورسی در سامانه معاملات آنلاین هر کارگزاری قابل‌خرید و فروش هستند. صندوق‌های قابله معامله(ETF) نیز نقدشوندگی بالایی دارند. این صندوق‌ها نیز بسته به نوع فعالیت و سرمایه‌گذاری دارایی‌ها، سرمایه خود را در انواع اوراق و کالاهای سرمایه‌ای، قرار می‌دهند. 

 

 صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

اگر شما فرد ریسک‌پذیری نیستید و هدف‌تان از سرمایه‌گذاری، کسب سود دوره‌ای ثابت و مشخص است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بهترین انتخاب هستند.

این صندوق‌ها با توجه به بازدهی بالاتر از سپرده بانکی، جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارند. علاوه بر آن، برخلاف سپرده‌های بانکی که سود ماه‌شمار پرداخت می‌کنند (یعنی پرداخت سود به حداقل موجودی حساب در طول یک ماه)، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ازای هر روز نگهداری واحد‌های آن، به سرمایه‌گذار سود پرداخت می‌شود.(سود روزشمار)

بین 70 تا 90 درصد دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت تشکیل‌ می‌دهد و حدود 10 درصد باقی‌مانده آن بنا بر تصمیم مدیر صندوق، در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق دوم اکسیر فارابی یکی از پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت فعال در بازار سرمایه است و تمام فرایند ثبت‌نام و صدور و ابطال واحدهای آن به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.

 

صندوق سرمایه گذاری سهامی

همان‌طور که از نام این صندوق مشخص است، بیشتر دارایی‌های آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهند و درصد کمتری هم شامل اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر دارایی‌ها است. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی، بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت است؛ با این تفاوت که هدف آن‌ها کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل و سایر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی است.

اگر شما فرد نسبتاً ریسک‌پذیری هستید، این گزینه مناسب شما است. چرا که این نوع صندوق‌ها با مدیریت سرمایه حرفه‌ای، معمولاً بیش از 70 درصد دارایی خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند و در بلندمدت بازدهی بالاتر از بورس و بازارهای موازی خواهند داشت.

صندوق‌های سهامی سود تضمین‌شده ندارند و سرمایه‌گذاران از اختلاف قیمت خرید و فروش هر واحد سرمایه‌گذاری، سود کسب می‌کنند.

صندوق سهامی یکم اکسیر فارابی یکی از انواع این صندوق‌ها است که طی 10 سال گذشته بازدهی 12000 درصدی، یعنی بیش از شاخص کل بورس و دارایی‌های دیگری نظیر دلار، طلا و مسکن نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

از نظر ریسک‌پذیری این صندوق بین صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و صندوق سرمایه‌گذاری سهامی قرار دارد. این صندوق‌ها 60 درصد، یعنی بیش از نیمی از دارایی خود را در سهام و باقی‌مانده آن را در اوراق درآمد ثابت نظیر اوراق مشارکت و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این صندوق نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت پتانسیل سودآوری بیشتری دارد؛ اما به دلیل اینکه بخش عمده سرمایه صندوق، در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، حداقل سود تضمینی ندارد.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط مناسب افرادی است که تمایل دارند علاوه بر حفظ ارزش دارایی در مقابل نوسانات بازار، در صورت رشد بورس، بازدهی بیشتری از صندوق‌های درآمد ثابت کسب کنند. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق مختلط از ریسک‌پذیری بالاتری به نسبت سرمایه‌گذاران صندوق‌های درآمد ثابت برخوردارند.

صندوق سرمایه گذاری چیست

صندوق سرمایه گذاری طلا

طلا به‌عنوان کالای ارزشمند سرمایه‌ای، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است؛ اما مشکلاتی مانند نگه‌داری و حفظ آن، سرمایه‌گذاری را برای افراد دشوار می‌کند. صندوق سرمایه‌گذاری طلا، نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که دارایی آن به جای انواع اوراق بهادار، صرف خرید و سرمایه‌گذاری در طلا و سکه می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذار مسئولیتی بابت حفاظت از دارایی ندارد.

متناسب با افزایش یا کاهش قیمت طلا در بازار، ارزش کل دارایی و هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق نیز تغییر می‌کند. بنابراین در صندوق طلا، سرمایه‌گذاران می‌توانند از اختلاف قیمت خرید و فروش خود سود کسب کنند.

 

صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان

سرمایه‌گذاری در مسکن همواره یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری است. اما با توجه به قیمت‌های موجود، سرمایه‌گذاری در این بازار نیازمند مبالغ بسیار زیادی است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان صندوق‌هایی هستند که سرمایه‌های کوچک افراد را جهت انجام پروژه‌های ساختمانی و ساخت‌وساز جذب می‌کنند. با این کار، افراد با سرمایه‌های خرد نیز می‌توانند در پروژه‌های عظیم و درآمدزا سهیم شوند.

 

صندوق سرمایه گذاری پروژه

صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه که جزء جدیدترین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند، به جذب منابع مالی سرمایه‌گذاران برای انجام پروژه‌های صنعتی، معدنی، نفت و پتروشیمی می‌پردازند. هدف از این کار جمع‌آوری سرمایه برای انجام پروژه‌های قابل توجیه است.

 

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری نوع جدیدی از صندوق هستند که در جهت حمایت از اهدافی خاص مانند ورزشی خاص یا حمایت از تیم‌های ورزشی یا مسابقات اسلامی ایجاد شده‌اند. با این کار سود سرمایه‌گذاری شما برای حمایت از اهداف صندوق، به این افراد تعلق می‌گیرد و نه‌ فقط یک‌بار، بلکه تا زمانی که پول شما در صندوق است، سود سرمایه‌گذاری برای این اهداف صرف می‌شود. شما همچنین می‌توانید بخشی از سود را خودتان نیز دریافت کنید.

 

صندوق سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق‌ها برای حمایت از ایده‌ها و کسب‌وکارهای نوآورانه به وجود آمده‌اند و افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در آن‌ها، به رویای تعدادی کارآفرین تحقق بخشند. «گوگل»، «آمازون»، «دیجی کالا» و «اسنپ» از نمونه پروژه‌های موفقی هستند که با این نوع سرمایه‌گذاری‌ها رشد کرده‌اند. البته که تعداد پروژه‌هایی که با شکست مواجه می‌شوند، قطعاً بیشتر است اما نمونه‌های موفق به‌قدری سودآور هستند که زیان بقیه را جبران می‌کنند.

 

صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی

دارایی‌های این صندوق‌ها به نحوی تخصیص داده می‌شوند که بازدهی برابر شاخصی خاص داشته باشند. برای مثال اگر بخواهید با شاخص کل بورس پیش بروید و به آن نزدیک باشید، صندوق مورد نظر سهام شرکت‌هایی که بیشترین تاثیرگذاری را بر شاخص کل دارند، خریداری می‌کند. البته این صندوق‌ها فقط مختص شاخص‌های بورس نیست و شما می‌توانید مطابق شاخص صنایع، طلا یا بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر نیز پیش بروید.

 

در آخر، خاطر نشان می‌کند که اطلاعات کامل مربوط به همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، در دسترس است.

پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران  به نشانی fipiran.com مراجعه نمایید و اطلاعاتی نظیر؛ قیمت صدور، ابطال، تعداد واحدهای در اختیار سرمایه‌گذاران و سایر اطلاعاتی کاربردی را از این طریق دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید