اعتبار معاملاتی چیست و چگونه از کارگزاری اعتبار معاملاتی بگیریم؟

Transaction-credit

اگر به‌عنوان یک معامله‌گر در بازار سرمایه مشغول به فعالیت هستید، احتمالا بعد از کسب سود عالی از یک معامله، با خودتان گفته‌اید “اگر سرمایه‌ی بیشتری داشتم، الان سود بیشتری را به‌دست می‌آوردم.”

علاوه‌براین، ممکن است بعد از شناسایی یک موقعیت خرید مناسب، به‌دلیل نداشتن منابع مالی کافی، فرصت استفاده از این گزینه را از دست داده‌ باشید. راه‌حل مناسب برای برطرف کردن این چالش دریافت اعتبار معاملاتی است؟

 

اعتبار معاملاتی چیست؟

اعتبار معاملاتی در بورس، پولی است که به صورت موقت در اختیار معامله‌گران قرار گرفته و سبب چند برابر شدن قدرت خرید آن‌ها در معاملات می‌شود.

در واقع منظور از اعتبار معاملاتی یا Margin Trading، پول یا سرمایه‌ای است که کارگزاری‌ها برای مدت محدودی به مشتریان فعال‌ خود پرداخت می‌کنند. علی‌رغم شباهت‌هایی که اعتبار معاملاتی با وام بانکی دارند، ولی تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

تفاوت اعتبار معاملاتی با وام بانکی

اولین و مهم‌ترین تفاوت اعتبار معاملاتی و وام بانکی این است که از اعتبار معاملاتی تنها در جهت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و برای خرید اوراق بهاداری مانند سهام استفاده می‌شود.

تفاوت بعدی به موضوع نرخ بهره مربوط می‌شود. بهره وام در انتها و طی اقساط بازگردانده می‌شود؛ اما، اعتبار معاملاتی در برخی از کارگزاری‌ها مانند کارگزاری فارابی بدون بهره خواهد بود.

چگونه می‌توان اعتبار معاملاتی را دریافت کرد؟

دریافت اعتبار معاملاتی از هر کارگزاری، شرایط خاص خود را داشته و براساس دستورالعمل‌های آن کارگزاری و دستورالعمل‌های مربوط به اعتبار معاملاتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مشخص می‌شود؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت کارگزاران، مشتریان فعال خود را برای پرداخت اعتبار معاملاتی انتخاب می‌کنند. در کارگزاری فارابی گرفتن اعتبار فقط از طریق باشگاه مشتریان امکان‌پذیر است. 

اعتبار معاملاتی فارابی به چه افرادی تعلق می گیرد؟

اعتبار معاملاتی به همه مشتریان واجد شرایط که گردش مالی مناسبی داشته باشند، تعلق خواهد گرفت. شرایط دریافت اعتبار معاملاتی کارگزاری فارابی برای مشتریان جدید و مشتریان فعلی متفاوت است.

دریافت اعتبار برای مشتریان فعلی فارابی

دو روش برای دریافت اعتبار توسط مشتریان فعلی فارابی وجود دارد. در روش اول، چنانچه مشتری پرتفویی در کارگزاری دیگر داشته باشد و آن را به کارگزاری فارابی انتقال دهد، می‌تواند به میزان 10 درصد ارزش پرتفوی خود و تا سقف یک میلیارد تومان از اعتبار رایگان فارابی استفاده کند.

در روش دوم کافیست با مراجعه به باشگاه باهم (باشگاه مشتریان کارگزاری فارابی) و مشاهده امتیازهای خود نسبت به استفاده از بسته‌های اعتباری موجود در باشگاه استفاده کنید. در این روش شما می‌توانید از تخفیف 50 درصدی برای بسته‌های اعتباری در نظر گرفته شده، استفاده کنید. 

لازم به ذکر است که سقف اعتبار به مشتریان حقیقی در حال حاضر مبلغ 6 میلیارد تومان تعیین شده اما مشروط به این است که گردش حساب مشتری به میزان کافی باشد. 

به طور کلی شرایط دریافت اعتبار برای مشتریان فعلی فارابی به شرح ذیل است:

 • مراجعه به باشگاه باهم
 • انتخاب بسته‌های اعتباری متناسب با امتیاز کسب شده در باشگاه
 • دریافت اعتبار رایگان با تخفیف 50 درصدی تا سقف 6 میلیارد تومان
 • دریافت اعتبار به میزان 10 درصد ارزش پرتفوی انتقال داده شده به کارگزاری فارابی تا سقف یک میلیارد تومان
 • داشتن پرتفوی استاندارد و متنوع شامل سهام بورسی و فرابورسی

دریافت اعتبار برای مشتریان جدید فارابی

حتی اگر به‌تازگی در فارابی ثبت‌نام کرده و معامله‌ای را انجام نداده‌اید، همچنان می‌توانید از اعتبار معاملاتی این کارگزاری استفاده کنید. برای این کار کافیست گردش حساب سه ماهه پرتفوی خود در کارگزاری قبلی را به فارابی ارائه دهید. در صورتی که پرتفوی شما شرایط لازم برای دریافت اعتبار را داشته باشد، می‌توانید به میزان 10 درصد ارزش پرتفوی انتقالی و تا سقف یک میلیارد تومان، اعتبار رایگان یک ماهه و بدون بهره را دریافت کنید. 

در حالت کلی فرایند دریافت اعتبار از کارگزاری فارابی برای مشتریان جدید به شرح ذیل است:

 • ثبت نام در کارگزاری فارابی
 • انتقال پرتفوی به کارگزاری فارابی
 • ارائه گردش حساب سه ماه آخر از کارگزاری قبلی
 • داشتن پرتفوی استاندارد و متنوع شامل سهام بورسی و فرابورسی

 

سقف و کف میزان اعتبار

همانطور که اشاره شد، مشتریان فعلی می‌توانند تا سقف 6 میلیارد تومان و مشتریان جدید تا سقف یک میلیارد تومان از اعتبار معاملاتی فارابی بهره‌مند شوند.

حداقل میزان اعتبار نیز مبلغ پنج میلیون تومان در نظر گرفته شده است؛ اما استاندار بودن پرتفوی شما (تک سهم نبودن، عدم داشتن سهام فرابورس پایه، حق تقدم و…) شرط اصلی برای دریافت اعتبار است. 

مزایای دریافت اعتبار معاملاتی چیست؟

دریافت اعتبار معاملاتی مزایای زیادی برای افراد به‌دنبال دارد؛ اما مهمترین مزیت آن، اهرمی بودن این ابزار است. با دریافت اعتبار معاملاتی، علاوه‌ بر بازده سرمایه اصلی، می‌توانید سود جداگانه‌ای را هم از سرمایه‌گذاری با استفاده از اعتبار معاملاتی دریافت کنید؛ علاوه بر آن، این اعتبار، قدرت نقدینگی شما را نیز افزایش داده و از این طریق می‌توانید بدون نیاز به فروش سایر سهام، نماد جدیدی را به پرتفوی خود اضافه کنید. برای داشتن معاملات موفق، رعایت چند اصل مهم مانند مشخص کردن استراتژی درست، تعیین حد سود و ضرر، تنوع بخشیدن به پرتفوی و… اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

 

دریافت اعتبار معاملاتی چه ریسکی را برای افراد به‌دنبال دارد؟

همان‌طور که در صورت داشتن تحلیل زمانی بورس، بررسی بازار و انتخاب سهم مناسب، سود خوبی را از دریافت اعتبار معاملاتی کسب خواهید کرد، در شرایط تحلیل نادرست نیز ضرر بیشتری را متحمل خواهید شد. علت این امر نیز بیشتر شدن مبلغ سرمایه‌گذاری و حاشیه سود و زیان شماست؛ بنابراین، همواره توصیه می‌شود بدون داشتن دانش تحلیلی و زمان کافی برای رصد بازار، اعتبار معاملاتی دریافت نکنید؛ چون در صورت تحلیل اشتباه، سرمایه شما نسبت به حالت عادی کاهش بیشتری خواهد داشت. 

با این اوصاف، اگر وقت و دانش کافی برای تحلیل بازار را ندارید، مطالعه این مقاله دید خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری به شما خواهد داد.

این اعتبار برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، دریافت اعتبار معاملاتی برای افرادی که دانش و تجربه خوبی در معامله‌گری دارند، مناسب است؛ اما، چنانچه تبحر خاصی در این زمینه ندارید، دریافت این اعتبار امری منطقی به نظر نمی‌رسد. به طور کلی، 2 دسته زیر شرایط خوبی برای دریافت اعتبار معاملاتی دارند : 

 • معامله‌گران باتجربه‌ای که به‌دنبال افزایش حاشیه سود خود هستند.
 • افرادی که برای سرمایه‌گذاری به مبالغ بیشتری نیاز داشته و در عین حال ریسک‌پذیری بالای دارند.

 

سخن پایانی 

اعتبار معاملاتی یا به عبارتی وام خرید سهام، یکی از خدمات جذاب کارگزاری فارابی است. این اعتبار قدرت خرید افراد را برای سرمایه‌گذاری در بورس افزایش داده و به این ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند سود بیشتری را از معاملات خود کسب کنند. دریافت این اعتبار شرایط پیچیده‌ای ندارد و به آسانی قابل دریافت است. دقت کنید که اعتبار معاملاتی در این کارگزاری بدون بهره بوده و برای مشتریان فعلی و جدید متفاوت است. 

دیدگاهتان را بنویسید