لطفاً شکیبا باشید

نحوه خرید ربع سکه از بورس

کارگزاری فارابی
۱ بهمن ۱۴۰۱

 

در دور اول و دوم عرضه ربع سکه در بورس، 500 هزار قطعه ربع سکه بهار آزادی معامله شد. مرحله سوم عرضه ربع سکه بهار آزادی در بورس، به روش حراج چند قیمتی از روز چهارشنبه 19 بهمن ماه آغاز و تا پایان روز معاملاتی چهارشنبه 26 بهمن ماه ادامه خواهد داشت. در این مرحله نیز بانک مرکزی قصد دارد، ربع سکه‌های بهار آزادی را در قالب گواهی سپرده کالایی از طریق بورس به متقاضیان عرضه کند. 

 

نحوه خرید ربع سکه در بورس

دور سوم معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهار آزادی با نام «سکه۰۳۱۲رفاه(ن)» از ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه 19 بهمن آغاز می‌شود و متقاضیان می‌توانند با جستجوی نماد «سکه۰۳۱۲ن ۰۶» در سامانه معاملات آنلاین تمامی کارگزاری‌ها نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنند.

هر گواهی سپرده کالایی معادل یک‌صدم قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی است؛ بنابراین خریداران باید دقت داشته باشند، هنگام ثبت سفارش این گواهی‌ها در فارابیکسو، تعداد را به صورت مضربی از ۱۰۰ وارد کنند. به‌عنوان مثال برای خرید دو قطعه ربع سکه بهار آزادی، باید حجم سفارش ۲۰۰ ثبت شود.

توجه داشته باشید که ربع سکه بورسی مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود. بانک مرکزی در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرده است که مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه  طلای ربع بهار آزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است. بنابراین مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان اخذ نمی‌شود.

خرید گواهی سپرده ربع سکه در بورس از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری فارابی یا همان فارابیکسو انجام می‌شود. متقاضیان خرید ربع سکه از بورس می‌توانند با دریافت کد بورسی از کارگزاری فارابی به‌راحتی و در کمتر از 5 دقیقه ثبت‌نام خود را تکمیل و نسبت به خرید اقدام کنند.

 

معاملات گواهی سپرده کالایی ربع سکه

معاملات گواهی سپرده کالایی ربع سکه به صورت حراج تک قیمتی(ثبت سفارش) انجام می‌شود. دوره پیش‌گشایش این نماد از ساعت ۹ آغاز و تا ساعت ۱۳ ادامه خواهد داشت و راس ساعت ۱۳ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود. دامنه نوسان مجاز قیمت برای ربع سکه‌های بورسی، ۳۰± درصد میانگین موزون قیمت معاملات در جلسه معاملاتی قبل است و قیمت سفارش عرضه نیز توسط بانک مرکزی تعیین خواهد شد.

توجه داشته باشید که گواهی سپرده کالایی ربع سکه دارای معاملات ثانویه نیست و پس از انجام معامله، خریدار موظف است در مهلت مقرر، کالای خود را از خزانه بانک عامل دریافت کند. طبق اعلام بانک مرکزی کالای قابل تحویل از خزانه، سکه طلای ربع بهار آزادی با وزن ۲.۰۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ در هزار، ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

 

نحوه تحویل ربع سکه به صورت فیزیکی

مالک یا نماینده قانونی آن می‌تواند حداقل پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس و پس از هماهنگی با خزانه بانک رفاه کارگران به این بانک مراجعه کرده و با ارائه مدارک هویتی، معادل سکه‌های خریداری شده را به صورت فیزیکی تحویل بگیرد. ربع سکه‌های ‌تحویل داده شده به مشتریان بدون وکیوم خواهد بود.

هزینه انبارداری مبلغ ۱۰۰۰ ریال روزانه به ازای هر قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی اعلام شده است. این هزینه بر عهده خریدار خواهد بود که در هنگام تحویل کالا از خزانه باید با انباردار تسویه کند. علاوه بر آن، مالیات بر ارزش افزوده نیز به میزان یک درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت می‌شود.