لطفاً شکیبا باشید

همه چیز درباره خرید سهام استقلال و پرسپولیس

کارگزاری فارابی
۹ اسفند ۱۴۰۰

همه چیز درباره خرید سهام استقلال و پرسپولیس

عرضه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه موضوعی بود که در سال‌های اخیر همواره از سوی مسئولان ورزش کشور مطرح می‌شد. به دلیل عدم شفافیت و البته زیان انباشته قابل توجه، عرضه سهام این دو باشگاه با وجود سه دوره ارزشگذاری طی سال‌های گذشته، همیشه به تعویق افتاده است.

اما اخیرا به دلیل عدم صدور مجوز حرفه‌ای‌، کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه حضور این دو باشگاه پرطرفدار کشورمان را در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا صادر نکرد. AFC طی سالیان گذشته به‌دلایل مختلفی از قبیل بدهی‌های گسترده، مشکلات ساختاری و مدیریتی‌، یکسان بودن مالکیت، بارها به این دو باشگاه اخطار داده بود.

در نهایت تصمیم بر آن شد که با عرضه سهام استقلال و پرسپولیس در بورس، برای نخستین‌بار مالکیت سرخابی‌ها به مردم، هواداران پرشور و پیشکسوتان آن‌ها واگذار شود؛ بنابراین برای نخستین بار مردم می‌توانند از طریق خرید سهام استقلال یا خرید سهام پرسپولیس، مالک بخشی از باشگاه ورزشی محبوب‌شان شوند.

نحوه عرضه سهام پرسپولیس و استقلال در بورس

در حالت کلی دو سناریو برای عرضه سهام این دو باشگاه وجود داشت. روش اول عرضه اولیه بود که با توجه به زیان انباشته قابل توجه این دو باشگاه و شفاف نبودن صورت‌های مالی آن‌ها، عملا عرضه اولیه آن‌ها خارج از چارچوب قوانین بازارهای اصلی بورس و فرابورس بود.

اما روش دوم درج نماد دو باشگاه در بازار پایه فرابورس و افزایش سرمایه از محل صرف سهام و آورده نقدی سهامداران بود که در نهایت افزایش سرمایه از محل صرف سهام به‌عنوان روش عرضه سهام استقلال و پرسپولیس انتخاب شد.

توجه داشته باشید که ثبت این دو باشگاه نزد سازمان بورس، به معنی پذیرش آن‌ها در بورس یا فرابورس نیست؛ بلکه صرفا قرار است این دو باشگاه با توجه به ریسک‌هایی که دارند در بازار پایه فرابورس درج نماد شوند و در صورتی که در آینده شرایط پذیرش در بورس یا فرابورس را اخذ کنند، وارد این بازارهای شوند.

 

با این روش از عرضه، عموم مردم و هواداران دو باشگاه می‌توانند در افزایش سرمایه پرشورترین باشگاه‌های آسیا شرکت کنند. در نتیجه سرمایه جمع‌آوری شده زمان عرضه، صرف افزایش سرمایه و کاهش بدهی‌های این دو باشگاه می‌شود.

توجه داشته باشید در ابتدا بیشتر حس هواداری باعث خرید سهام پرسپولیس و خرید سهام استقلال می‌شود تا از این طریق هواداران بتوانند به تیم محبوب خود کمک کنند. اما می‌توان امیدوار بود در آینده با شفاف شدن وضعیت مالی و مدیریتی دو باشگاه، پرسپولیس و استقلال به یک بنگاه اقتصادی سودآور تبدیل شوند.

 

مبنای ارزش‌گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس

از آنجایی که تاکنون ارزش‌گذاری یک باشگاه ورزشی به صورت اصولی در کشور انجام صورت نگرفته است، بنابراین می‌توان گفت عرضه سهام پرسپولیس و سهام استقلال در بورس یکی از سخت‌ترین پروژه‌های بازار سرمایه است.

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس قابل مقایسه با هیچ شرکتی در بورس و فرابورس نیستند. عمده ارزش این باشگاه‌ها به ارزش برند و دارایی نامشهود آن‌ها برمی‌گردد. بر این اساس، طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، پرسپولیس مبلغ ۳۲۱۰ میلیارد تومان و استقلال ۲۷۸۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده‌اند.

علت تفاوت ارزش‌گذاری دو باشگاه به ارزش برند آن‌ها برمی‌گردد. طبق کارشناسی صورت گرفته، ارزش برند استقلال ۱۷۸۰ میلیارد تومان و ارزش برند پرسپولیس ۱۹۸۴ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

نحوه خرید سهام استقلال و پرسپولیس

برای خرید سهام باشگاه پرسپولیس و استقلال می‌توانید به‌سادگی از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری فارابی یا همان فارابیکسو اقدام کنید. برای این‌کار شما باید کد معاملاتی سهامداری یا همان کد بورسی داشته باشید.

اگر تاکنون اقدام به دریافت کد بورسی نکرده‌اید، می‌توانید با کلیک بر روی این لینک فرایند ثبت‌نام کد بورسی و احراز هویت خود را به صورت آنلاین انجام داده و نام‌کاربری و رمز ورود به فارابیکسو (سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری فارابی) جهت خرید سهام استقلال و پرسپولیس دریافت کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که خبر رسمی از نحوه عرضه و میزان سهمیه هر کد بورسی منتشر شود، از طریق شبکه‌های اجتماعی کارگزاری فارابی، اطلاع رسانی می‌شود.

 

با اعلام رسمی شرکت فرابورس ایران، نماد دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در تابلوی معاملات بازار پایه نارنجی فرابورس درج شد. از این‌رو هواداران و طرفداران پس از دریافت کد بورسی برای خرید سهام استقلال و خرید سهام پرسپولیس می‌توانند روز یکشنبه 15 اسفندماه از طریق سامانه معاملاتی فارابیکسو نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنند.

در این مرحله که با هدف افزایش سرمایه از محل صرف سهام انجام می‌شود، تعداد 1,034,840,567 سهم باشگاه پرسپولیس معادل 10 درصد و 1,236,099,656 سهم باشگاه استقلال معادل 11.5 درصد از کل سهام این باشگاه‌ها پس از افزایش سرمایه عرضه می‌شود. با توجه به اینکه پذیره نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق‌تقدم در افزایش سرمایه هر دو باشگاه است، عرضه سهام در نماد حق‌تقدم هر دو باشگاه انجام می‌گیرد. متقاضیان خرید سهام سرخابی‌ها باید برای خرید سهام پرسپولیس در نماد «پرسپولیسح» و برای خرید سهام استقلال در نماد «استقلالح» سفارش خود را ثبت کنند.

قیمت تعیین‌شده برای هر سهم باشگاه استقلال در پذیره نویسی 2,910 ریال در نظر گرفته شده و متقاضیان می‌توانند در این مرحله سفارشی با حداکثر تعداد 1030 سهم ثبت کنند. در طرف مقابل حداکثر سهام قابل خریداری باشگاه پرسپولیس برای هر نفر 885 سهم و قیمت 3,387 ریال برای آن در نظر گرفته شده است؛ بنابراین برای خرید سهام هرکدام از باشگاه‌ها حداکثر مبلغ 300 هزار تومان و در مجموع برای خرید سهام هر دو تیم حداکثر 600 هزار تومان نقدینگی مورد نیاز است.

لازم به ذکر است علاقه‌مندان می‌توانند در روز عرضه به‌صورت هم‌زمان سهام استقلال و سهام پرسپولیس را خریداری کنند و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

در اطلاعیه پذیره‌نویسی هر دو باشگاه مدت پذیره‌نویسی 30 روز در نظر گرفته شده که پیش‌بینی می‌شود با وجود هواداران سرخابی‌ها کل سهام قابل عرضه در روز نخست به اتمام برسد.

پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی، سرمایه جدید باشگاه‌ها باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسد و پس از آن امکان معاملات ثانویه سهام دو باشگاه در بازار فرابورس میسر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود شروع معاملات در بازار ثانویه حداقل تا اواخر فروردین 1401 به طول انجامد.