لطفاً شکیبا باشید

افزایش سقف صندوق لبخند فارابی به 3 هزار میلیارد تومان

کارگزاری فارابی
۱۳ آذر ۱۴۰۱

سقف صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی(ETF) از یک هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت. لبخند فارابی با ثبت بازدهی موثر نزدیک به 25 درصد(معادل سالانه)، یکی از برترین صندوق‌های درآمد ثابت بازار سرمایه است و اخیرا نیز با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، ظرفیت سرمایه‌گذاری آن افزایش یافته است.

 

صندوق درآمد ثابت لبخند چه مزایایی دارد؟

لبخند فارابی که حدود سه ماه از پذیره‌نویسی آن می‌گذرد، با کسب بازدهی قابل‌توجه و نقدشوندگی بالا در میان فعالان بازار سرمایه شناخته می‌شود. این صندوق که طی ماه‌های اخیر تمام ظرفیت یک هزار میلیارد تومانی آن با استقبال بی‌نظیر سرمایه‌گذاران پر شده، با شعار «حاشیه امن بورس» برای سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. انتخاب این شعار برای صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی به دلیل ماهیت پرتفوی آن است. بیشتر دارایی صندوق مذکور در سپرده‌های بانکی و اوراق درآمد ثابت بورسی سرمایه‌گذاری شده است. از این رو برخلاف صندوق‌های سهامی و مختلط، از لحاظ ریسک سرمایه‌گذاری خطری برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بورسی ایجاد نمی‌کند.

زمانی‌که بازار سهام با افت مواجه می‌شود، اکثر معامله‌گران به دنبال راهکاری هستند تا ارزش دارایی خود را همچنان حفظ کنند. صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی، با روند مثبت و مطمئنی دارد و به هیچ عنوان بازدهی منفی ندارد؛‌ به‌همین دلیل یکی از گزینه‌های مطلوب برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است.

 

لبخند فارابی با 25 درصد بازدهی

همان‌طور که اشاره شد سود موثر لبخند فارابی تا حدود 25 درصد(معادل سالانه) گزارش شده، از این رو بازدهی آن به مراتب بالاتر از سود متعارف بانکی و اکثر صندوق‌های درآمد ثابت(ETF) است. یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ صندوق لبخند فارابی، محاسبه سود به صورت روزشمار است. همان‌طور که می‌دانید سود بانکی به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود؛ بنابراین در سپرده‌های بانکی به کمترین مانده حساب‌تان در ماه سود تعلق می‌گیرد. اما نحوه محاسبه سود در صندوق درآمد ثابت لبخند، به صورت روزشمار است و به همه روزهایی که دارایی‌تان در صندوق باشد، سود تعلق می‌گیرد.

علاوه بر این لبخند هیچ جریمه‌ای تحت عناوینی نظیر برداشت، ابطال یا برداشت زودتر از موعد ندارد. از این رو می‌توانید هر زمان که خواستید واحدهای لبخند را خریداری کرده یا بفروشید و از سود روزشمار نیز بهره‌مند شوید.

نکته جذاب دیگر در خصوص لبخند فارابی، محاسبه سود مرکب است؛ یعنی در پایان هر روز معاملاتی، سود روز بعدی براساس کل دارایی شما (میزان سرمایه اولیه + بازدهی روزهای قبل) محاسبه خواهد شد. این نکته سبب می‌شود با گذر زمان، سود سرمایه‌گذاری شما با سرعت بیشتری افزایش یابد.

از دیگر نکاتی که باید در ارتباط با سرمایه‌گذاری در صندوق لبخند فارابی در نظر بگیرید، این است که این صندوق پرداخت سود نقدی ندارد و سود سرمایه‌گذاران از محل افزایش ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری به‌دست می‌آید.

زمان تسویه صندوق لبخند T+1 روز است؛ بنابراین ثبت درخواست وجه حاصل از فروش واحدها، برای یک روز کاری بعد از فروش امکان‌پذیر است. علاوه بر موارد گفته شده، بهتر است بدانید که صندوق لبخند معاف از مالیات است. به عبارتی به خرید و فروش واحدهای این صندوق و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن، هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. همچنین کارمزد خرید و فروش واحدها در صندوق لبخند، نسبت به خرید و فروش سهام به مراتب کم‌تر است و باعث می‌شود هزینه‌های مالی سرمایه‌گذاری در آن کاهش یابد.

 

چطور در صندوق لبخند فارابی سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در صندوق لبخند دقیقا مشابه با خرید و فروش سهام است؛ بنابراین ابتدا باید اقدام به دریافت کد بورسی کنید. بعد از دریافت کد بورسی، باید وارد سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری خود شوید و نماد «لبخند» را جستجو کنید. توجه داشته باشید، با توجه به اینکه این صندوق از نوع قابل معامله است، می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین تمامی کارگزاری‌ها نسبت به خرید و فروش واحدهای آن اقدام کنید.