سطح حمایت قیمت سهام

منظور از سطح حمایت قیمت چیست؟

با مشاهده و تحلیل چارت‌های قیمتی، می‌توان به اطلاعات بسیار مفیدی در مورد آینده قیمتی سهام، دست یافت; در پروسه تحلیل چارت‌های قیمتی، یکی از مهم‌ترین فاکتورها، سطح حمایت قیمت (سطح شکست) می‌باشد; سطح حمایت قیمت در یک چارت قیمتی، دقیقاً آن محلی از حرکت نمودار است;  که بعد از طی یک روند کاهشی قیمت، میزان تقاضا برای خرید سهم بیش‌تر از عرضه آن شده است.

در بازارهای بورس، این میزان عرضه و تقاضا برای یک سهم است که قیمت مربوط به آن را تعیین می‌کند; هر چه قدر که تقاضا برای خرید یک سهم بالا باشد، شاهد افزایش قیمت آن سهم در بازار خواهیم بود; در نقطه مقابل نیز، هر چقدر که میزان عرضه سهم در بازار بیش‎تر باشد، شاهد کاهش قیمت آن سهم خواهیم بود; در واقع تعادل بین عرضه و تقاضا نوسانات قیمتی صورت گرفته در یک چارت قیمتی را ترسیم می‌کند.

در ادامه با ارائه یک مثال عملی به بررسی جزئی‌تر مفهوم سطح حمایت در چارت‌های قیمتی خواهیم پرداخت; اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید،تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بررسی جزئی‌تر سطح حمایت قیمت

سطح حمایت قیمت یکی از حساس‌ترین نقاط در تعیین قیمت سهام می‌باشد; با کاهش قیمت سهم مشخصی در بازار، قیمت آن با طی این روند کاهشی به محدوده سطح حمایت خود می‌رسد; با رسیدن یک سهم به سطح حمایتی در بازار، ممکن است با دو حالت زیر رو به رو شویم.

  • بالا رفتن از سطح حمایتی

با رسیدن قیمت یک سهم به محدوده سطح حمایتی، شاهد اوج‌گیری مجدد قیمت سهم خواهیم بود; که معمولاً به دلیل غلبه تقاضا بر عرضه می باشد; یعنی در این روند، سطح حمایت پایین‌ترین نقطه از قیمت آن سهم خواهد بود; در واقع از آن جایی که سطح حمایت، شکسته نشده است دوباره شاهد بالا رفتن قیمت سهم هستیم;  این روند تا رسیدن قیمت سهم به سطح مقاومت آن ادامه خواهد داشت.
بر اساس نظر کارشناسان بازار، سطح حمایت درست آن زمانی است که سرمایه‌داران قدرتمند بازار، سعی در خرید مجدد و ارزان سهام ارائه شده دارند; یعنی سرمایه‌داران دیگر با کاهش قیمت بیش‌تر این سهم موافق نبوده و در نظر دارند که با خرید مجدد و حجم بالای آن، بتوانند دوباره قیمت آن را بالاتر ببرند تا در نهایت در یک موقعیت مناسب، آن را به فروش برسانند.

  • پایین آمدن از سطح حمایتی

زمانی که روند کاهشی قیمت یک سهم، موفق به شکستن سطح حمایتی آن شود، قیمت آن سهم با میزان کاهش بیش‌تری رو به رو می‌شود تا این که دوباره موفق به پیدا کردن سطح حمایت جدیدی شود; این بدان معناست که قیمت سهم که در بازه زمانی اخیر در بین سطح حمایت و مقاومت معمول خود در حال رفت و آمد بود، اکنون یک سطح حمایت جدیدی برای خود بدست آورده است.

این موضوع و شرایط همگی به ضرر صاحبان آن سهم خواهند بود و تمامی سرمایه‌گذاران آن سهم، به دلیل کاهش قیمتی قابل توجه سهم، با ضرر مالی رو به رو خواهند شد در این حالت، فرد سرمایه‌گذار یا باید آن سهم را در همان لحظه به فروش برساند و یا دوباره منتظر بماند تا قیمت سهم مدنظرش با افزایش رو به رو شود.

مثال

فرض کنید که شما یک سهم را در قیمت ۱۰۰ تومانی خریداری کرده‌اید; حال قیمت سهم خریداری شده، در اثر عوامل بیرونی و نیز افزایش میزان عرضه آن در بازار، با کاهش قیمت رو به رو شده و به قیمت ۷۰ تومانی می‌‌رسد; با رسیدن قیمت سهم به ۷۰ تومن، شاهد افزایش قیمت آن هستیم؛ به طوری که قیمت سهم به حدود ۱۱۰ تومانی می‌رسد.

بعد از این روند، مشاهده می‌شود که در پی نوسانات صورت گرفته، قیمت سهم دوباره با کاهش و به حدود قیمتی ۷۰ تومانی می‌رسد; توجه داشته باشید که قیمت آن برای مدتی بخصوص در همین ۷۰ تومن ثابت مانده و پایین نمی‌آید; این محدوده قیمتی ۷۰ تومانی دقیقاً همان سطح حمایت برای قیمت آن سهم می‌باشد.

البته باز ممکن است با افزایش و یا کاهش‌های دیگری نیز رو به رو شویم; ولی آن جایی که سهم با کاهش بیش‌تر قیمتش مقابله می‌کند، به عنوان سطح حمایت برای قیمت آن سهم شناخته می‌شود.