لطفاً شکیبا باشید

گزارش امروز بورس

کارگزاری فارابی
۲۹ فروردین ۱۴۰۳

گزارش ۲۹ فروردین ماه

بازارهای مالی بعد از چند روز پر نوسان، به ثبات نسبی رسیدند. دلار در معاملات امروز به ۶۵۷۰۰ تومان رسید و طلا گرم ۱۸ عیار نیز حوالی ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان معامله شد.

با ادامه محدودیت نوسان قیمت در نمادهای بورسی و فرابورسی، امروز نیز شاهد روند خنثی در بازار بودیم. شاخص کل معاملات روز جاری را با رشد ۶۲۳۱ واحدی به پایان رساند.

در بین صنایع مختلف بازار، صنعت خودروسازی، شیمیایی، فلزات اساسی، انبوه‌سازی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را ثبت کردند.

report030129

تحلیل بازارهای موازی

دلار: حرکت به سوی نواحی حمایتی

با آرام‌ شدن ریسک‌های سیستماتیک، دلار در حال عقب‌نشینی به قیمت‌های پایین‌تر است. در حال حاضر، تقاضا در دلار می‌تواند در حوالی قیمت ۶۵/۵۰۰ تومان شکل گرفته و در صورت عدم بروز مجدد ریسک‌های منطقه‌ای و سیاسی، افت قیمت تا قیمت ۶۳ هزار تومان ادامه‌دار باشد. اما، کف حمایتی معتبر دلار در میان‌مدت را می‌توان قیمت ۶۰ هزار تومان در نظر گرفت که با توجه به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در یک سال گذشته، احتمال مدیریت قیمت دلار در محدوده ۶۰ هزار تومان طی ماه‌های آینده توسط سیاست‌گذار دور از ذهن نیست.

دلار آزاد

سکه امامی: فرصت خروج یا ادامه رشد؟

علیرغم افت دلار، طلا و مسکوکات آن همچنان تحت تاثیر رشد قیمت اونس جهانی طلا پر تقاضا دنبال می‌شوند. بازه‌های قیمتی ۴۰ تا ۴۲ میلیون تومان را می‌توان محدوده‌های حمایتی موقت سکه امامی دانست و در صورت عبور از مقاومت ۴۶ میلیون تومان هم احتمال رسیدن قیمت سکه به ۵۰ میلیون تومان وجود دارد. با احتمال کاهش تنش‌های سیاسی می‌توان و کاهش قیمت اونس جهانی طلا، می‌توان کاهش قیمت سکه تا محدوده ۳۷ میلیون تومان را در نظر گرفت.

سکه-امامی

میانگین نرخ بهره بدون ریسک: کاهش موقت

میانگین نرخ بهره بدون ریسک از ابتدای سال جاری با کاهش محسوسی مواجه شده از ۳۴ درصد به ۳۲ درصد رسیده است. اگر چه این کاهش را نمی‌توان پایان سیاست انقباضی دولت در نظر گرفت، اما به نظر می‌رسد میانگین بازدهی اوراق اخزا در کوتاه‌مدت در حوالی ۳۲ درصد ادامه داشته باشد. از طرفی، نرخ بهره بین بانکی نیز از ابتدای سال جاری روند کاهشی داشته و با ادامه این روند و همچنین، کاهش قیمت ارز، می‌توان به رشد بورس در فصل بهار امیدوار بود.

پولی و اعتبار

اخبار اثرگذار بر بازار

رئیس سازمان بورس در برنامه تلویزیونی از تصمیمات اتخاذ شده در دستگاه‌های مختلف اقتصادی بدون در نظر گرفتن اثرات آن بر سایر بخش‌ها انتقاد و تاکید کرد که وقتی سود بانکی روی ۳۰ و ۳۵ درصد باشد، سایر سرمایه‌گذاری‌ها کمتر خواهند بود.

اتاق بازرگانی تهران با اعلام مخالفت با مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر تعطیلی پنجشنبه‌ها به چند دلیل، خواهان تعطیلی شنبه‌ها شد.

وزیر صنعت از ثبت سفارش ۱۳۳ هزار خودروی وارداتی، تحویل ۸ هزار محصول و بازبینی آیین‌نامه واردات خودروهای دست دوم خبر داد.

طبق آمار انجمن فولاد، ارزش صادراتی زنجیره فولاد طی سال گذشته ۱۸ درصد بیشتر شد و به ۷.۶ میلیارد دلار رسید.

بانک مرکزی با انتقاد از بورس و بیمه به دلیل عدم اجرای یک قانون، وعده رونمایی از برات الکترونیکی و کارت رفاهی متصل به اوراق گام در آینده نزدیک داد.

مرکز مبادله ارز و طلا از آغاز حراج گسترده انواع سکه از طریق سامانه معاملات این مرکز از هفته آینده خبر داد.

۱۳۴۳ ایراد شورای نگهبان به لایحه تجارت توسط مجلس برطرف شد تا ضمن تعیین تکلیف این لایحه بعد از ۲۰ سال، زمینه بهبود وضعیت شرکت‌ها و صنایع بورسی و غیربورسی فراهم شود!