اوراق تسهیلات مسکن چیست ؟

اوراق تسهیلات مسکن، برگه امتیاز دریافت تسهیلات خرید، ساخت و تعمیرات واحد مسکونی است که افراد با داشتن هر برگه می‌توانند بدون نیاز به سپرده‌گذاری مبلغ 500.000 تومان تسهیلات دریافت کنند.

اوراق تسهیلات مسکن علاوه بر امکان دریافت تسهیلات، دارای ارزش ذاتی نیز هستند و مانند اوراق بهادار دیگر با قیمت روز در بازار فرابورس معامله می‌شوند. نماد معاملاتی این اوراق شامل اعداد ماه و سال صدور آنهاست. برای مثال امتیاز تسهیلات مسکن مرداد 99، با نماد تسه9905 مربوط به اوراقی است که در مرداد ماه سال 1399 منتشر شده است.(تسه مخفف کلمه تسهیلات است)

 

فرایند دریافت وام با خرید اوراق تسهیلات مسکن

در گذشته متقاضیان وام مسکن تنها با سپرده‌گذاری یک مبلغ خاص و به مدت مشخص در بانک مسکن، می‌توانستند وام خود را دریافت کنند. اما درحال حاضر روش دیگری با حذف دوره انتظار دریافت تسهیلات برای کسانی که مبلغ پس‌انداز زیادی ندارند، وجود دارد که در ادامه فرایند دریافت آن را بررسی می‌کنیم.

 1. متقاضی باید قبل از اقدام به خرید، با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، در رابطه با شرایط استفاده از تسهیلات، مبلغ تسهیلات و ویژگی‌های منزل مسکونی قابل خریداری اطلاعات کسب کند.
 2. در مرحله بعد با مراجعه به کارگزاری و ارائه مدارک شناسایی و کد پیگیری 10رقمی سجام، جهت دریافت کد بورسی اقدام ‌کند. کسانی که کد بورسی دارند، برای دریافت تسهیلات نیاز به دریافت کد جدید نخواهند داشت.
 3. پس از دریافت کد بورسی، متقاضی باید نسبت به واریز وجه و ثبت سفارش خرید اوراق از طریق کارگزاری اقدام کند.
 4. کارگزاری پس از خرید اوراق، اصل گواهی خرید اوراق تسهیلات مسکن را به متقاضی تحویل می‌دهد. ممکن است این مرحله 2 روز کاری به طول انجامد.
 5. در نهایت متقاضی با مراجعه به بانک مسکن، اصل مدارک شناسایی و گواهی خرید اوراق تسهیلات را به بانک تحویل داده و تقاضای وام را نیز ارائه می‌کند.

مدت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن (تسه)

مدت اعتبار اوراق صادر شده، از تاریخ صدور آن به مدت 2 سال است. لذا باید این نکته را در نظر داشت که در صورت عدم استفاده از اوراق در موعد مقرر، اوراق مذکور ابطال و فاقد هرگونه ارزشی خواهد بود. بنابراین متقاضیان هنگام خرید باید به فاصله زمانی سررسید اوراق تا تاریخ استفاده از تسهیلات آن به عنوان یک نکته مهم توجه داشته باشند.

 

چگونه اوراق مسکن را بفروشیم؟

متقاضی پس خرید و دریافت گواهی خرید این اوراق، می‌تواند با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن در سراسر کشور، تقاضای وام را ارائه و بعد از طی مراحل قانونی، وام خود را دریافت کند. انتقال این اوراق به دیگران نیز به طور رسمی صرفاً از طریق کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است، خریداران اوراق تسهیلات مسکن تا چهار ماه پس از تاریخ خرید، امکان فروش آن را نخواهند داشت.

 

کارمزد خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن چقدر است؟

سرمایه‌گذار هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت می‌کند. نرخ کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن معادل 0.0049 و نرخ کارمزد فروش اوراق تسهیلات مسکن معادل 0.0024 از مبلغ کل معامله است.

 

مزایای اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن علاوه بر ایجاد انعطاف‌پذیری و هزینه‌های معاملاتی کمتر، شفافیت بیشتری دارند و امکان خانه ‌دار شدن را برای جامعه هدف فراهم می‌کنند. تعدادی از مزایای اوراق تسهیلات مسکن عبارتند از:

 • حذف دوره انتظار دریافت تسهیلات
 • قیمت یکسان در سراسر کشور (امکان مشاهده آنلاین قیمت اوراق تسه از طریق سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران)
 • حذف واسطه‌گران و سوداگران از فرایند دریافت وام
 • ثبت سند مسکن به نام وام‌گیرنده
 • دریافت تسهیلات با مبالغ متنوع (تا سقف تسهیلات تصویب شده)
 • نقل و انتقال در کمترین زمان از طریق بازار سرمایه

نوسان‌گیری از اوراق تسهیلات مسکن

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، اوراق تسهیلات مسکن علاوه بر امکان دریافت تسهیلات، ارزش ذاتی نیز دارند و مانند اوراق بهادار دیگر با قیمت روز در بازار فرابورس معامله می‌شوند. از آنجائیکه این اوراق با توجه به تاریخ اعتبار باقی مانده، در بازار فرابورس با قیمت‌های متفاوتی معامله می‌شوند؛ لذا امکان کسب سود از محل خرید و فروش آنها نیز وجود دارد. اما با توجه به ماهیت این اوراق که تأمین مالی ضروری افراد جهت خرید مسکن است، به لحاظ اخلاقی توصیه می‌شود از خرید و فروش این اوراق به عنوان یک ابزار سفته‌بازی و با هدف کسب سود خودداری کنید.