خرید سکه طلا از مرکز مبادله ارز و طلا

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب
خرید سکه طلا از مرکز مبادله ارز و طلا

سرمایه گذاری در طلا یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌های حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم است. برای خرید طلا راه‌های مختلفی وجود دارد و یکی از جدیدترین روش‌های خرید انواع سکه طلا و شمش طلا رجوع به مرکز مبادله ارز و طلا بوده که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است.

 

مرکز مبادله ارز و طلای ایران چیست؟

مرکز مبادله ارز و طلا یا ICE بازاری است جهت انجام انواع معاملات ارزی و انواع مسکوکات طلا که در سال ۱۴۰۱ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. هدف از راه‌اندازی این بازار مدیریت بازار ارز و طلا بوده و قراردادهایی که سررسید کم‌تر از ۱ سال دارند، در مرکز مبادله ایران ارائه می‌شوند. در حال حاضر، اشخاص حقیقی می‌توانند از طریق سامانه حراج سکه این مرکز نسبت به خرید انواع سکه طلا و شمش طلا اقدام کنند.

 

نحوه خرید سکه طلا از مرکز مبادله ارز و طلا

برای خرید سکه از مرکز مبادله ایران ابتدا باید به سامانه market.ice.ir مراجعه کرده و سپس نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنید. لازم به ذکر است کلیه اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال می‌توانند از طریق این سامانه انواع سکه طلا شامل سکه تمام، نیم و ربع و شمش طلا خریداری کنند. پس از ورود به سامانه حراج سکه، مطابق تصویر زیر ابتدا ثبت نام خود را انجام دهید:

عرضه عمومی سکه طلا

 

برای ثبت نام تنها کافی است شماره تلفن همراه خود را وارد کرده قوانین و بیانیه ریسک را تایید کنید:

ثبت نام خرید سکه طلا

 

پس از دریافت کد تایید و تعیین رمز عبور، حساب کاربری شما در سامانه ایجاد می‌شود و برای شرکت در حراج سکه و واریز وجه باید ابتدا احراز هویت خود را انجام دهید:

احراز هویت برای خرید سکه

 

پس از طی کردن مراحل احراز هویت، می‌توانید واریز وجه را از طریق شارژ «کیف پول» انجام داده و در حراج سکه شرکت کنید:

حراج سکه

حالا که با مراحل ثبت نام و واریز وجه در مرکز مبادله طلا و ارز آشنا شدید، بهتر است چند نکته را در رابطه با خرید سکه از مرکز مبادله در نظر داشته باشید:

 

  • نحوه قیمت‌گذاری سکه بر اساس حراج بوده و در نهایت با توجه به سفارش قیمت‌هایی که خریداران ثبت می‌کنند، کشف قیمت سکه‌ها انجام می‌شود. در حقیقت، کشف قیمت بر اساس میانگین قیمت‌های ثبت‌شده صورت می‌پذیرد.

نحوه قیمت‌گذاری سکه

  • آگهی حراج سکه معمولا ۲ روز کاری پیش از حراج توسط سامانه و رسانه‌های معتبر اعلام می‌شود.
  • خریداران در هر روز می‌توانند تنها ۵ قطعه سکه خریداری کنند.
  • تمامی خریداران باید پیش از انجام حراج به میزانی که قصد دارند سکه خریداری کنند، کیف پول خود را شارژ کرده و پس از آن سفارش خرید را ارسال کنند.
  • ۷ روز پس از خرید سکه، خریداران می‌توانند به شعبه منتخب خود مراجعه کرده و سکه‌های خود را تحویل بگیرند. لازم به ذکر است خریداران حداکثر تا ۱۴ روز کاری می‌توانند سکه را تحویل گرفته و در صورت عدم مراجعه طی مدت ۲۱ روز کاری از زمان صدور کد رهگیری، معامله فسخ شده و وجه آن پس از کسر کارمزد به کیف پول خریدار در سامانه عودت داده می‌شود.
  • تمامی اشخاص بالای ۱۸ سال و دارای تابعیت ایرانی می‌توانند جهت خرید سکه از مرکز مبادله اقدام کنند.

 

بهترین قیمت خرید سکه

همانطور که گفته شد نحوه قیمت‌گذاری سکه در مرکز مبادله بر اساس روش حراج بوده و خریداران باید قیمت پیشنهادی خود را در قالب ثبت سفارش ارسال کنند. اما، برای اینکه شانس خرید انواع سکه در روش حراج برای شما بیشتر شود، بهتر است قیمت پیشنهادی خود را با در نظر گرفتن حباب سکه ارائه دهید. 

 

نحوه محاسبه حباب سکه

برای محاسبه حباب انواع سکه طلا می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

نحوه محاسبه حباب سکه

برای استفاده از این فرمول، حق ضرب را رقم ۵ هزار تومان در نظر می‌گیریم. منظور از ۰/۹ نیز عیار سکه بهار آزادی و عیار اونس جهانی طلا است. در واقع عیار سکه طلا ۲۱.۶ است. از آن‌جایی که عیار ۲۴ به‌ معنای طلای صددرصد خالص است و وقتی از طلای ۱۸ عیار صحبت می‌کنیم، منظور طلایی است که ۲۵ درصد ناخالصی دارد، بنابراین عیار ۲۱.۶ سکه به معنای خلوص ۹۰ درصدی آن است. همچنین، در نظر داشته باشید که وزن انواع سکه‌های طلا به شرح زیر است:

 

سکه کامل (بهار آزادی و امامی)= ۸/۱۳۳ گرم

نیم سکه= ۴/۰۶۶ گرم

ربع سکه= ۲.۰۳۳ گرم

 

به عنوان مثال قصد داریم حباب ربع سکه را به دست بیاوریم. به همین منظور، اعدادی که باید از آن‌ها استفاده کنیم را در فرمول قرار می‌دهیم:

 

5000 + 2.033*0.9*64800* 2392 / 31.1 = 9,124,177

حالا برای اینکه حباب ربع سکه را کافی‌ست تا عدد به‌دست آمده را از قیمت روز ربع سکه کم کنید:

 

قیمت روز ربع سکه= 15,500,000

 

ارزش ذاتی ربع سکه= 9,124,177

 

15,500,000-9,124,177= 6,375,823 حباب سکه

 

همانطور که مشاهده کردید، حباب ربع سکه ۶ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان است. با وجود اینکه فرمول فوق می‌تواند ما را در هنگام خرید انواع سکه کمک کند، اما همواره باید انتظارات تورمی را نیز در نظر گرفته و با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی قیمت طلا را تحلیل کنیم. زیرا، طلا همواره یک دارایی جهت پوشش ریسک‌های اقتصادی و سیاسی بوده و با کوچک‌ترین رویدادهای سیاسی و اقتصادی می‌تواند تغییرات زیادی را تجربه کند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید به جز مراجعه به مرکز مبادله ارز و طلا، از روش‌های بهتری مانند صندوق طلا برای سرمایه‌گذاری در طلا استفاده کنید.

 

خرید سکه طلا از بورس

یکی از بهترین و امن‌ترین راه‌های سرمایه گذاری در طلا، خرید گواهی سپرده سکه طلا  از بورس است. در حقیقت، شما با داشتن کد بورسی به راحتی می‌توانید از سامانه معاملاتی هلیوم حداقل ۱۰۰ عدد گواهی سپرده سکه طلا از بورس خریداری کرده و یک روز کاری بعد از انبار بانک‌های عامل فروش سکه در بورس مانند بانک رفاه، ملت، سامان، آینده، صادرات و… سکه خود را تحویل بگیرید. 

خرید سکه طلا از بورس

همچنین، می‌توانید سکه خود را به صورت گواهی سپرده تا پایان زمان سررسید نگهداری کرده و با نزدیک شدن به تاریخ سررسید از طریق پشتیبانی ۲۴ ساعته کارگزاری فارابی گواهی سپرده فعلی را به گواهی سپرده با تاریخ سررسید جدید تبدیل کرده و برای پیشگیری از ریسک سرقت، سکه‌های خود را به صورت گواهی سپرده نزد انبار بانک نگهداری کنید.

 

خرید سکه از بورس یا مرکز مبادله ارز و طلا

یکی از چالش‌هایی که ممکن است برای شما رخ دهد این خواهد بود که خرید سکه و شمش طلا را از بورس انجام دهید، مرکز مبادله ارز و طلا یا بازار آزاد؟. هر کدام از بازارهای مورد اشاره مزایا و معایب خاص خود را دارند. به طور مثال مهم‌ترین مزیت خرید سکه از بورس امنیت بالا، سرعت و تنوع قیمتی مناسب است. زیرا، فروشندگان گواهی سپرده سکه طلا چندین بانک هستند و خرید و فروش بر اساس عرضه و تقاضا میان خریداران و فروشندگان است. همچنین، معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس به صورت روزانه انجام می‌شود و در لحظه قیمت‌ها با توجه به شرایط بازار تغییر پیدا می‌کنند.

خرید سکه در مرکز مبادله ارز و طلا بر اساس مکانیزم حراج صورت گرفته و به صورت روزانه نیز انجام نمی‌شود. همچنین، خریدار تحت هر شرایطی باید پس از مدت زمان ۲۱ روز کاری سکه را از بانک عامل تحویل گرفته و امکان نگهداری آن در انبار بانک را ندارد. بنابراین، خرید سکه از بورس می‌تواند دارای مزایای بیشتری باشد. از طرفی، یکی از مزیت‌های مرکز مبادله ارز و طلا، فروش انواع مسکوکات طلا از جمله سکه تمام، نیم و ربع است که در بورس نیم سکه و ربع سکه به صورت مقطعی به فروش می‌رسند.

 

جمع بندی

با توجه به شرایط تورمی اقتصاد ایران در سال‌های گذشته، سرمایه گذاری در طلا روش مناسبی جهت حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم بوده و خرید سکه از مراکز معتبر مانند بانک‌ها، بورس و مرکز مبادله راهکار مناسبی است. اما، خرید شمش طلا از بورس و سرمایه گذاری در صندوق طلا نیز از روش‌های مناسب و امن سرمایه‌گذاری در طلا محسوب می‌شوند.