آشنایی با انواع اوراق بهادار در بازار بورس

اوراق بهادار در بازار بورس

فردی که برای اولین بار وارد بازارهای بورس و خرید و فروش می‌شود، با مفاهیم و اصطلاحات جدید بسیاری رو به رو می‌باشد; از جمله این اصطلاحات مهم در بازار بورس، مفهوم اوراق بهادار می‌باشد; هر فردی برای درک بهتر خرید و فروش‌های صورت گرفته در بازار باید نسبت به این مفهوم و جزئیات آن آگاهی و تسلط داشته باشد.

در حالت کلی مفهوم اوراق بهادار بدین صورت تعریف می‌شود:

هر مستند یا برگه‌ای که قابل داد و ستد بوده و دارای ارزش مالی باشد، اوراق بهادار نامیده می‌شود; در این بین لازم به ذکر است که خود مفهوم اوراق بهادار، دارای انواع و جزئیات بسیار زیادی می‌باشد.
در ادامه قصد داریم ضمن معرفی هر چه بهتر این مفهوم، به بررسی انواع اوراق بهادار موجود نیز اشاره کنیم; اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید; لطفاً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جزئیاتی در مورد اوراق بهادار

اوراق بهادار، در حالت کلی یک ابزار مالی با قابلیت داد و ستد می‌باشد; در واقع دارنده این اوراق، صاحب ارزش مالی آن هستند; در این بین برای شکل‌گیری و ایجاد اوراق بهادار، باید یک شرکت و یا نهادی بخشی از ارزش و دارائی خود را به صورت این اوراق در اختیار متقضیان قرار دهد; به نهادهای ارائه دهنده‌ اوراق بهادار، منتشر کننده گفته می‌شود.
در ادامه به بررسی انواع اوراق بهادار موجود می‌پردازیم.

انواع اوراق بهادار

در حالت کلی به تعداد متنوعی از اوراق بهادار، وجود دارند که در این جا، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • اوراق بدهی

در این دسته از اوراق بهادار، شرکت؛ نهاد و یا دولت اوراقی را به صورت موقت در اختیار افراد قرار می‌دهند. در این مکانیزم، فرد سرمایه‌گذار مقداری از دارائی خود را در اختیار ارائه دهنده اوراق قرار می‌دهد، در واقع این اوراق ارائه شده را با پرداخت هزینه‌ای خریداری می‌نماید؛ و فرد ارائه دهنده اوراق نیز متعهد می‌شود که در زمان‌های مشخص و توافق شده به ازای میزان اوراق بهادار خریداری شده، سودهایی را به فرد سرمایه‌گذار واریز نماید.

هدف اصلی از انجام این کار، جذب سرمایه توسط ارائه دهنده اوراق می‌باشد; در نظر داشته باشید که در این حالت، شرکت ارائه دهنده اوراق، برای جذب سرمایه‌ی جدید، اقدام به فروش اوراق می‌کند و بدین ترتیب با فروش موفق این اوراق سرمایه‌ی قابل توجهی را در راستای انجام پروژه‌های جدید بدست می‌آورد.
شرکت و یا نهاد ارائه دهنده اوراق باید در زمان مشخص، سود را به حساب خریدار سهم واریز نماید; در نهایت نیز بعد از اتمام مدت زمان توافق صورت گرفته، آن مقدار از سرمایه‌ی اولیه که توسط سرمایه‌گذار در ازای خرید اوراق به شرکت داده شده بود، توسط شرکت به وی پس داده می‌شود.

  • سهام

یکی از نمودهای بارز اوراق بهادار، سهام عرضه شده در بازار بورس می‌باشند; در واقع در این مکانیزم، شرکت‌ها بخشی از ارزش و دارائی خود را در قالب سهام در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند; هدف اصلی از انجام این کار، جمع‌آوری سرمایه و گسترش دامنه‌های فعالیت شرکت‌ها می‌باشد.
در این بین ارزش هر سهم نیز بر اساس ارزش آن شرکت در بازار تعیین می‌شود; در نظر داشته باشید که افرادی که اقدام به خرید سهام یک شرکت می‌کنند، جزئی از سهام‌داران آن شرکت به شمار آمده و در صورت داشتن درصد بالایی از سهام شرکت، می‌توانند حتی در تصمیم‌گیری‌های آینده آن شرکت نیز نقش داشته باشند.
همچنین در نظر داشته باشید که فرد صاحب سهام در صورت افزایش قیمت سهام، با فروش به موقع آن‌ها می‌تواند به سود دست یابد; در واقع در این حالت، افزایش ارزش سهام به معنای سود بیش‌تر برای خریداران آن خواهد بود.

  • اوراق بهادار مشتقه

این دسته از اوراق بهادار، ارزش خود از یک دارایی مالی دیگر می‌گیرند; این دارائی مالی دیگر می‌تواند به صورت کالای فیزکی، سهام، نرخ‌های بهره و … باشند.