معاملات شرطی در بورس چیست؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
فهرست مطالب
معاملات شرطی در بورس

یکی از بهترین ابزارهای مدیریت معاملات در بورس و سایر بازارهای مالی جهت مدیریت ریسک و بازده، استفاده از معاملات شرطی یا Conditional Order است. معاملات شرطی یک ابزار ارزشمند در اجرای استراتژی‌ها و پیش‌بینی‌ روندهای قیمتی بوده و در این مقاله به صورت کامل با معاملات شرطی آشنا خواهید شد.

 

معامله شرطی چیست؟

معامله شرطی به معنی ایجاد تغییرات مورد نظر در معامله خرید یا فروش یک یا چند دارایی در سامانه‌های معاملاتی است. در حقیقت، معاملات شرطی با بهره‌گیری از سیستم معاملات الگوریتمی این امکان را به معامله‌گر می‌دهد تا دارایی مورد نظر خود را در قیمت و زمان دلخواه و با شروط مورد نظر، خریداری یا به‌فروش برساند. 

 

پیشنهاد مطالعه: «آموزش ثبت سفارش شرطی در کارگزاری فارابی» 

 

ویژگی کاربردی معاملات شرطی در برقراری شروط تعیین‌شده توسط معامله‌گر بوده و معامله‌گران با استفاده از این ابزار می‌توانند پیش‌بینی‌ها و استراتژی‌های خود را خصوصا در تحلیل تکنیکال با سرعت و دقت بالایی اجرا کنند. این شروط می‌تواند بر اساس قیمت، ارزش معاملات، حجم معاملات، قدرت خرید، ورود و خروج پول و… برای هر دارایی تدوین و اجرا شود.

 

 

انواع سفارش‌های شرطی

به صورت کلی سفارشات شرطی را می‌توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

انواع سفارش‌های شرطی

خرید محدود (Buy Limit)

خرید محدود زمانی انجام می‌شود که معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند قیمت فعلی یک دارایی به ناحیه عرضه نزدیک شده و افت خواهد کرد. بنابراین، بر اساس استراتژی شخصی خود سفارش را در قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی ثبت کرده و در هر زمانی که قیمت به محدوده پیش‌بینی‌شده برسد، شرط معامله برقرار می‌شود:

خرید محدود (Buy Limit)

در نمودار فوق که متعلق به اونس جهانی طلا است، مشاهده می‌کنید که احتمال افت قیمت وجود دارد. بنابراین، خرید محدود یا Buy Limit می‌تواند در محدوده مشخص شده انجام شود.

 

فروش محدود (Sell Limit)

فروش محدود برخلاف خرید محدود زمانی انجام می‌شود که یک دارایی مانند سهام را در اختیار داشته و پیش‌بینی می‌کنید قیمت سهم بالاتر برود و در قیمت مشخصی دچار افت شود. در صورتی که قیمت به مقدار پیش‌بینی شده برسد و در حقیقت حد سود خود را مشخص کنید، شرط فروش محدود برقرار می‌شود:

فروش محدود (Sell Limit)

همانطور که مشاهده می‌کنید شرط فروش محدود یا Sell Limit زمانی برقرار می‌شود که قیمت دارایی در محدوده حمایتی قدرتمندی قرار داشته و پتانسیل رشد قیمت وجود دارد. با رسیدن قیمت به هدف، شرایط فروش محدود برقرار می‌شود.

 

توقف خرید (‌Buy Stop)

این نوع از الگوی شرطی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند دارایی مورد نظر مقاومت‌های پیش‌روی خود را خواهد شکست و استفاده از الگوهای کلاسیک بازگشتی در تحلیل تکنیکال می‌تواند در اجرای این شرط معاملاتی بسیار موثر باشد: 

توقف خرید (‌Buy Stop)

بر اساس نمودار فوق، سفارش توقف خرید یا Buy Stop در قیمتی بالاتر از مقاومت‌ها ثبت شده و در صورت شکست مقاومت‌های پیشین، شرط Buy Stop برقرار می‌شود.

 

توقف فروش (Sell Stop)

سفارش توقف فروش یا Sell Stop زمانی انجام می‌شود که معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند دارایی مورد نظر، سطوح حمایتی را از دست خواهد داد. بنابراین، سفارش فروش را در قیمتی پایین‌تر از نواحی حمایتی تعیین می‌کند:

توقف فروش (Sell Stop)

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می‌کنید سفارش توقف فروش یا Sell Stop در محدوده قیمتی پایین‌تر از نواحی حمایتی مشخص ارسال شده و در صورت رسیدن قیمت به هدف مورد نظر، شرط توقف فروش برقرار خواهد شد.

 

پیشنهاد مطالعه: «استراتژی های پرکاربرد در معاملات شرطی» 

 

مزایای معاملات شرطی

موارد زیر را می‌توان از جمله مهم‌ترین مزیت‌های معاملات شرطی در نظر گرفت:

 

  • بهینه‌تر شدن مدیریت ریسک در معاملات
  • اجرای سریع و با دقت حد سود و زیان
  • برقراری شروط بر اساس معاملات الگوریتمی
  • پیاده‌سازی سریع‌تر و راحت‌تر استراتژی‌های معاملاتی

 

سفارش شرطی در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری فارابی توسط الگوریتم فالکون(شاهین) که به صورت اختصاصی توسط متخصصین گروه مالی فارابی طراحی شده است، انجام می‌شود. این الگوریتم نقش بسیار مهمی در بهبود کارایی و دقت معاملات دارد و به عنوان Taker یا گیرنده عمل می‌کند. در حقیقت، با انجام اولین معامله در قیمت مورد نظر ما، الگوریتم فالکون فعال شده و سفارش را انجام می‌دهد.

 

جمع بندی

معاملات شرطی به معامله‌گران کمک می‌کند تا استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس تابلو خوانی  و تحلیل تکنیکال به شکل سریع‌تر و بهینه‌تری پیاده‌سازی کنند. در حقیقت، معاملات شرطی می‌تواند کیفیت مدیریت ریسک و بازده در معاملات به حداکثر رسانده و درصد موفقیت معاملات سودآور را افزایش دهد.