آموزش ثبت سفارش شرطی در کارگزاری فارابی

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب
ثبت سفارش شرطی در کارگزاری فارابی

تمامی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از این پس می‌توانند لذت انجام معاملات شرطی را با الگوریتم‌های پرسرعت و هوشمند در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری فارابی تجربه کنند. قابلیت ثبت سفارش شرطی امکان جدیدی است که در سامانه‌های معاملاتی نکست و هلیوم کارگزاری فارابی افزوده شده و افراد می‌توانند سفارشات مورد نظر خود را در قیمت و بازه زمانی دلخواه در هر ساعت از شبانه‌روز ثبت کنند.

 

ویدیوی آموزش ثبت سفارش شرطی در کارگزاری فارابی

 

سفارش شرطی چیست؟

یکی از بهترین روش‌های مدیریت ریسک در بازارهای مالی استفاده از استراتژی‌های سفارشات شرطی است. در حقیقت، معاملات شرطی در بورس به سرمایه‌گذاران امکان سفارشی کردن معاملات را داده و آن‌ها می‌توانند با استفاده از سفارش‌های شرطی ریسک خود را در بازارهای مالی مدیریت کنند.

سفارشات شرطی در سامانه‌های نکست و هلیوم کارگزاری فارابی با استفاده از الگوریتم فالکون انجام می‌شوند. معاملات الگوریتمی با سرعت و دقت بالایی سفارش را مطابق با شرط مورد نظر اجرا می‌کنند. 

 

 

الگوریتم فالکون در کارگزاری فارابی

همانطور که اشاره شد معاملات شرطی در کارگزاری فارابی بر اساس الگوریتمی به نام فالکون (Falcon) انجام می‌شود و این کلمه در فارسی به معنای پرنده شکاری شاهین است. در حقیقت، شاهین در بلندای آسمان پرواز می‌کند و با توجه به قدرت بینایی بسیار بالا هدف خود برای شکار را شناسایی کرده و سپس با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت هدف حرکت کرده و طعمه خود را شکار کرده و مجددا به پرواز همراه با شکار، ادامه می‌دهد.

الگوریتم فالکون در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری هم نقش شاهین را در معاملات شرطی ایفا می‌کنند و به عنوان Taker یا گیرنده عمل می‌کنند. گیرنده در واقع به فردی گفته می‌شود که سفارش خرید خود را در بهترین مظنه فروش و سفارش فروش خود را در بهترین مظنه خرید ثبت می‌کند. به عبارتی Taker یا گیرنده، مثل سفارش‌گذار عمل نمی‌کند و هیچ وقت در صف خرید یا فروش قرار نمی‌گیرد و معامله خود را بر اساس بهترین مظنه خرید یا فروش انجام می‌دهد. در ادامه با نحوه انجام معاملات شرطی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

سفارش شرطی خرید در فارابیکسو هلیوم (نسخه دسکتاپ)

برای انجام سفارش شرطی در سامانه معاملاتی نسخه‌ وب کارگزاری فارابی تنها کافی است مطابق تصویر زیر نماد مورد نظر خود را انتخاب کرده و به بخش خرید و فروش نماد مراجعه کنید:

سفارش شرطی خرید در فارابیکسو هلیوم

 

در مرحله بعد مطابق با تصویر زیر، گزینه سفارش شرطی را انتخاب کنید:

سفارش شرطی

 

 

با انتخاب گزینه «سفارش شرطی» شما می‌توانید بر اساس تعداد سهام یا واحد سرمایه‌گذاری، ارزش معامله و شرط قیمت، سفارش خود را مدیریت و ارسال کنید:

 

به طور مثال اگر قصد داشته باشید سفارش خود را بر اساس تعداد سهام یا واحد سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌ها ارسال کنید، گزینه تعداد را انتخاب کرده و تعداد واحد مورد نظر خود را وارد کنید:

 

همچنین، می‌توانید سفارش خود را بر اساس مبلغی که قصد خرید یا فروش دارید، مطابق تصویر زیر انتخاب کنید:

 

در حال حاضر، سفارش شرطی بر اساس قیمت کمتر یا بیشتر از قیمت مورد نظر شما اعمال می‌شود. به طور مثال در تصویر زیر، نماد پارسان در قیمت ۳۰٬۹۰۰ ریال در حال معامله بوده و  در سمت عرضه قیمت ۳۰٬۹۰۰ ریال مشاهده می‌شود. شما برای اینکه بتوانید این نماد را در قیمتی پایین‌تر از ۳۰٬۶۵۰ ریال خریداری کنید بهتر است شرط خرید را قیمت کمتر از این قیمت انتخاب کنید:

 

 

با تعیین شرط کمتر از قیمت ۳۰٬۶۵۰ ریال به محض عرضه‌شدن در قیمتی پایین‌تر از قیمت مورد نظر، الگوریتم فالکون به عنوان Taker سفارش شما را انجام می‌دهد. در حقیقت، مزیت معاملات الگوریتمی در سرعت و دقت بالای معاملات بوده و معاملات به‌صورت کاملا هوشمند و بدون دخالت انسانی انجام می‌شود.

 

سفارش شرطی فروش در فارابیکسو هلیوم

با توجه به اینکه استفاده از استراتژی‌های تحلیل تکنیکال در بورس نقش مهمی در مدیریت ریسک  دارد، سفارش فروش شرطی با بهره‌گیری از معاملات الگوریتمی می‌تواند در موفقیت معامله‌گران تاثیرگذار باشد. برای انجام سفارش فروش شرطی در سامانه هلیوم تنها کافیست مطابق تصویر زیر عمل کنید:

 

شما می‌توانید قیمت فروش مورد نظر خود را با توجه به تحلیلی که نسبت به روند قیمتی دارایی دارید ثبت کرده و شرط را تا زمان اجرای آن برقرار سازید. به طور مثال در تصویر فوق مشاهده می‌کنید که سفارش فروش در قیمت ۱۶٬۰۵۰ ریال ثبت شده و شرط زمان انجام معامله در مدت‌زمان ۳۰ روز ثبت شده است.

 

سفارش شرطی در فارابیکسو نکست (نسخه‌ موبایل)

همانطور که در ابتدا اشاره شد، شما می‌توانید از ارسال سفارشات شرطی در سامانه معاملاتی نکست فارابی که مخصوص انجام معاملات در تلفن همراه و تبلت است استفاده کرده و از این طریق مدیریت ریسک بهتری روی معاملات خود داشته باشید. مطابق تصویر زیر می‌توانید سفارش شرطی را انتخاب کنید:

سفارش شرطی در سامانه نکست

پس از انتخاب «سفارش شرطی» می‌توانید شرط‌های قیمتی و زمانی مورد نظر خود را اعمال کنید:

پس از تعیین شروط مورد نظر، سفارش را ارسال کرده و با امضای بیانیه ریسک معاملات الگوریتمی، سفارش شما ثبت شده و به محض برقراری شروط، اجرا خواهد شد.

کلام پایانی

سفارشات شرطی و معاملات الگوریتمی نقش مهمی در کاهش ریسک معاملات و افزایش درصد انجام معاملات موفق دارند. بنابراین، آموزش تحلیل تکنیکال در کنار شناخت معاملات شرطی، می‌توانند کمک زیادی در جهت موفقیت شما در بورس کنند.

سوالات متداول

معاملات شرطی و شبانه‌روزی هر دو در دسته معاملات الگوریتمی قرار می‌گیرند. تفاوت اصلی این دو در زمان ارسال سفارش بوده و معاملات شرطی در زمان باز بودن بازار، مجاز به ارسال و اجرا هستند. در صورتی که در معاملات شبانه‌روزی شما می‌توانید در زمان بعد از معاملات رسمی بازار سفارش خود را ارسال کنید.

الگوریتم فالکون یا شاهین همان الگوریتم اختصاصی سامانه‌های معاملاتی کارگزاری فارابی است که شروط تعیین‌شده شما را به محض برقراری اجرا می‌کند. 

در حال حاضر سفارش شرطی در سامانه‌های نکست و هلیوم تا ۹۰ روز معاملاتی اعتبار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.