صندوق درآمد ثابت، رقیب جدی سپرده بانکی

فرض کنید تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفته‌اید اما تمایلی به ریسک کردن ندارید. در واقع ترجیح می‌دهید بدون تحمل ریسک، بازدهی بیش از سود بانکی دریافت کنید. گزینه مناسب برای شما، در میان صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری آنلاین قرار دارد. در واقع بین انواع مختلف این صندوق‌ها، هر کسی با توجه به انتظارات سرمایه‌گذاری و شناختی که از خود دارد، می‌تواند مناسب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری را بیابد. در شرایطی که ممکن است اولین گزینه‌ای که برای دریافت سود ثابت به ذهن سرمایه‌گذاران می‌رسد سپرده بانکی باشد، صندوق‌های درآمد ثابت انتخابی جذابی برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک و بازدهی بالاتر از بانک هستند.

 

صندوق‌ های سرمایه گذاری آنلاین، ساده‌ترین راه سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس با توجه به دانش سرمایه‌گذاری و صرف زمان زیادی که نیاز دارد، گزینه مناسبی برای همه افرادی که تمایل دارند در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، نیست. از این رو، گزینه‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای این افراد راه‌حل بهتری به حساب می‌آیند. در میان روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، سبدگردانی با توجه به اختصاصی بودن آن، پرسودترین روش به حساب می‌آید اما محدودیت حداقل سرمایه نیز دارد. یعنی شما باید از حداقل سرمایه‌ای که توسط شرکت سبدگردان تعریف می‌شود برخوردار باشید تا شرکت مدیریت پرتفوی‌تان را به عهده بگیرد. در مقابل، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکان سرمایه‌گذاری با هر بودجه‌ای را برای افراد فراهم می‌کنند. 

 

منظور از صندوق‌ سرمایه‌گذاری چیست؟

زمانی که در صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری آنلاین سرمایه‌گذاری می‌کنید، در واقع دارایی خود را به دست تیمی متشکل از تحلیل‌گران متخصص در بازار سرمایه می‌سپارید تا با استفاده از آن، در دارایی‌های مختلف مانند انواع اوراق، سهام و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری آنلاین با توجه به ترکیب دارایی‌هایشان، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که از میان آن‌ها، صندوق‌ درآمد ثابت و صندوق سرمایه‌گذاری سهامی رایج‌تر هستند.

افراد می‌توانند با توجه به شناختی که از میزان ریسک‌پذیری خود دارند، در هر کدام از این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. 

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

آیا صندوق‌های سرمایه گذاری فقط برای کسانی است که دانش کافی ندارند؟

نمی‌توان انتظار داشت تمام افراد زمان کافی برای فراگیری دانش‌ سرمایه‌گذاری داشته باشند. حتی افرادی که دانش کافی دارند نیز ممکن است به علت مشغله زیاد، نتوانند برای دنبال کردن بازار و مدیریت سبد دارایی‌های خود وقت بگذارند. بسیاری از مواقع، حتی اگر مهارت کافی برای انجام کاری را داشته باشیم، به علت نداشتن زمان کافی و اولویت داشتن فعالیت‌های دیگر، ترجیح می‌د‌هیم آن کار را به فرد دیگری واگذار کنیم. به عنوان مثال کسی که قبلا یک حسابدار ماهر بود و امروز مدیر یک مجموعه است، به جای اینکه خودش مسئولیت‌های حسابداری را به عهده بگیرد، یک حسابدار استخدام می‌کند. استفاده از خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای فردی که از دانش سرمایه‌گذاری برخوردار است، مشابه همین مثال عمل می‌کند. بنابراین تصور نکنید اگر دانش سرمایه‌گذاری دارید، لزوما باید خودتان مدیریت پرتفوی‌تان را عهده‌دار شوید. می‌توانید به استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری آنلاین، به چشم برون‌سپاری فعالیتی نگاه کنید که خودتان در آن مهارت کافی دارید اما زمانی برایش ندارید.

 

صندوق درآمد ثابت، رقیب جدی سپرده‌های بانکی

برای انتخاب صندوقی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید، لازم است نسبت به هدف خود از سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری خود آگاه باشید. اگر علاقه‌ای به تحمل نوسانات بازار سهام ندارید، اما ترجیح می‌دهید از سرمایه‌گذاری سودی بیش از سود بانکی عایدتان شود، صندوق درآمد ثابت بهترین گزینه برای شماست. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، علاوه بر سودی که نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند، برخلاف سپرده بانکی به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود و محدودیت برداشت ندارد. بنابراین به هر شکلی که بررسی کنیم، نسبت به سپرده‌گذاری در بانک از ارجحیت برخوردار است.

 

رتبه‌ بندی صندوق های سرمایه گذاری

امروزه، بسیاری از کارگزاری‌های بورس و شرکت‌های سبدگردان، اقدام به ایجاد صندوق‌‌های سرمایه‌گذرای آنلاین مانند صندوق درآمد ثابت و صدوق‌های سرمایه‌گذرای سهامی کرده‌اند. اما انتخاب صندوقی برای سرمایه‌گذاری از میان گزینه‌های متعدد، انتخاب ساده‌ای نیست و باید مواردی را پیش از انتخاب محل سرمایه‌گذاری در نظر بگیریم. در نظر گرفتن رتبه‌ بندی صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری یکی از این معیارهاست. از دیگر معیارهای انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری می‌توان به مواردی مانند سرمایه تحت مدیریت صندوق، بازدهی آن در گذر زمان و البته نوسانات بازدهی آن توجه کرد. 

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بر اساس عملکرد یک سال گذشته آن‌ها و بازدهی کسب شده توسط هر صندوق، رتبه‌بندی می‌کند. بنابراین، می‌توانید با مراجعه به سامانه فیپیران، و جستجو در میان صندوق‌های درآمد ثابت،‌ رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کرده و گزینه مناسب سرمایه‌گذاری خود را بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید