صندوق املاک و مستغلات

صندوق ارزش مسکن

معاملات نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور با نماد «ارزش مسکن» از روز شنبه 21 آبان ماه آغاز می‌شود. فعالیت این صندوق مانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری از قبیل صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت و… است؛ با این تفاوت که دارایی‌های صندوق املاک و مستغلات برخلاف سایر صندوق‌ها در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌شود. مزیت اصلی صندوق املاک این است که سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌های خرد نیز در بخش املاک سرمایه‌گذاری کنند و ارزش دارایی خود را در برابر تورم بخش مسکن حفظ کنند. در این مطلب با این صندوق بیشتر آشنا می‌شوید.

 

صندوق املاک و مستغلات چیست؟

صندوق املاک و مستغلات دسته جدیدی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که با هدف کسب سود متناسب با بازدهی بازار مسکن به‌وجود آمده‌اند. برخلاف صندوق سهامی که بیشتر دارایی آن در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود، صندوق املاک و مستغلات در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند. در واقع می‌توان گفت فعالیت اصلی این صندوق‌ها خرید و فروش املاک و مستغلات درآمدزا است. این صندوق‌ها با خرید املاک و اجاره آن‌ها سود کرده و در نهایت بخش عمده آن را بین سهامداران خود تقسیم می‌کنند.

فعالیت‌های فرعی صندوق املاک و مستغلات شامل دریافت تسهیلات، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار رهنی و همچنین اوراق بهادار شرکت‌های ساختمانی که در بورس پذیرفته شده‌اند، می‌شود. همچنین این صندوق‌ می‌تواند مانند صندوق سهامی، بخشی از منابع مالی خود را در سپرده‌های بانکی و گواهی‌های سپرده بانک‌ها سرمایه‌گذاری کند و به این طریق ریسک سرمایه گذاری را برای سرمایه‌گذاران کاهش دهد.

 

آشنایی با نهاد مدیریتی صندوق «ارزش مسکن»

«صندوق ارزش مسکن» یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) بوده که تحت مدیریت گروه مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارد. املاک و مستغلات منتقل شده به این صندوق نیز در حال حاضر شامل ملک اداری واقع در خیابان ملاصدرای تهران با عرصه ۳۶۰ و عیان ۱۸۲۱متر است. شایان ذکر است ارزش این ملک ۱۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 

صندوق ارزش مسکن چه تفاوتی با صندوق زمین و ساختمان دارد؟

تفاوت اصلی صندوق ارزش مسکن با صندوق‌های زمین و ساختمان این است که صندوق ارزش مسکن بر مبنای ملک ساخته‌شده در حال بهره‌برداری تاسیس شده است و سرمایه‌گذاران، علاوه بر بهره‌مندی از فرصت افزایش قیمت ملک، می‌توانند اجاره بها نیز دریافت کنند. توجه داشته باشید که طبق اعلام مدیریت این صندوق پرداخت اجاره به‌صورت ۳ماهه خواهد بود که پس از کسر هزینه‌های جاری به‌حساب دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واریز خواهد شد.

اما صندوق زمین و ساختمان جهت تامین مالی برای احداث یک پروژه ساختمانی و انبوه‌سازی خواهد بود و از این حیث می‌توان گفت تفاوت‌های اساسی از لحاظ کارکرد و اهداف این دو صندوق وجود دارد.

 

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق ارزش مسکن

سرمایه‌گذاری در صندوق ارزش مسکن دقیقا مشابه با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله یا ETF است؛ بنابراین متقاضیان باید ابتدا نسبت به ثبت‌نام و دریافت کد بورسی اقدام کنند. پس از دریافت کد بورسی می‌توانند با مراجعه به سامانه معاملاتی فارابیکسو یا سامانه معاملاتی سایر کارگزاری‌ها و جستجوی نماد «ارزش مسکن» واحدهای این صندوق خریداری کنند. خرید و فروش واحدهای صندوق ارزش مسکن نیز مانند صندوق سهامی قابل معامله دارای تسویه T+2 است و در صورت فروش واحدها، سرمایه‌گذار می‌تواند وجه حاصل از فروش را دو روز کاری بعد برداشت کند.

نکته جالب توجه در رابطه با صندوق املاک و مستغلات کارمزد بسیار اندک خرید و فروش واحدهای آن است. کارمزد معاملات این صندوق معادل 0.018 درصد کل مبلغ معامله است؛ یعنی در حدود یک بیستم کارمزد معاملات سهام! علاوه بر این صندوق املاک و مستغلات مانند صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت معاف از مالیات است. در نتیجه می‌توان گفت هزینه‌های معاملاتی این صندوق نیز در مقایسه با هزینه‌های معاملاتی خرید و فروش سهام به مراتب کم‌تر است.

 

بازدهی صندوق املاک و مستغلات

یکی از مهم‌ترین سوالات در رابطه با این صندوق‌ها، میزان بازدهی آن‌ها است. از آن‌جایی که بخش عمده دارایی این صندوق در بخش مسکن و اوراق بهادار با ریسک پایین سرمایه‌گذاری می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت بازده این صندوق تقریبا مشابه با بازده بازار مسکن است و سرمایه‌گذارانی که توانایی خرید ملک ندارند، می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات بازدهی متناسب با بازار مسکن به‌دست آورند و از درآمد اجاره ماهانه نیز بهره‌مند شوند. به‌عبارتی می‌توان گفت سرمایه‌گذاران در این صندوق می‌توانند به‌جای خرید یک واحد کامل ملک اعم از مسکونی، تجاری یا اداری، نسبت به خرید بخش کوچکی از یک ملک با سرمایه‌های خرد اقدام کنند.

 

نتیجه‌گیری

صندوق ارزش مسکن یکی از جدید‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود که اهداف سرمایه‌گذاری در آن با سایر صندوق‌ها همچون صندوق سهامی و مختلط کمی متفاوت است. هدف این صندوق کسب بازدهی متناسب با بازدهی بخش مسکن است؛ بنابراین برای علاقه‌مندان به بازار مسکن که سرمایه کافی برای خرید ملک ندارد، بهترین گزینه سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید