ضرورت ثبت نام در سجام

پیشگفتاری در خصوص سجام

پیش از آنکه در خصوص ضرورت ثبت نام در سجام سخن به میان آید، در این قسمت می خواهیم در ابتدای امر پیشگفتاری در خصوص سجام و نحوه نامگذاری آن گفته شود. واژه سجام مخفف از چهار کلمه است که عبارت است از: سامانه جامع اطلاعات مشتریان که این سامانه با عنوان سجام شناخته می شود. پس هر کجا نامی از سجام در فرآیند بورس و بازار سرمایه شنیدید، باید به سامانه جامع اطلاعات مشتریان می بایست رجوع کنید. این سامانه برای ثبت و ضبط نمودن اطلاعات مشتریان در بازار سرمایه، بستری مناسب و یکپارچه ای را فراهم کرده است تا به راحتی و به به صورت آنلاین کلیه این اطلاعات را با سهولت ثبت کنید. نکته ای که در اینجا مطرح است؛ این که بر حسب اعلام شرکت سپرده گذاری، افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند، تنها یک بار باید در تمامی بخش های بازار سرمایه وارد این سامانه شده و اطلاعات خود را ثبت نمایند. پس از ثبت اولیه می توانند در بورس ها، نهادها، ارکان مالی بازار سرمایه سرمایه گذاری نمایند و دیگر نیازی به ثبت مجدد اطلاعات نیست.

ثبت نام سجام

در این قسمت در ابتدا به ثبت نام سجام و سپس به ضرورت ثبت نام سجام خواهیم پرداخت تا علاقه مندان و فعالان به این حوزه در آغاز کار با ثبت نام سجام و مراحل اجرای آن آشنا شوند و بعد از آشنایی ممکن است این سوال برای آنان پیش آید که ضرورت ثبت نام در سجام چیست؟ و به واقع چرا باید حتما در سجام ثبت نام کرد و در صورت عدم ثبت نام در سجام، چه تبعاتی در پیش دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات شما پاسخ دهیم.

برای ثبت نام در سجام تمامی افرادی که در بازار سرمایه فعال هستند و یا می خواهند که فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمایند، موظف هستند که یک بار در این سامانه ثبت نام کنند. برای این منظور بایستی به سایت جامع اطلاعات مشتری یا همان سجام وارد شده و برای ثبت نام اینترنتی با در دست داشتن مدارک شناسایی اعم از کد ملی و شماره شناسنامه و نیز شماره شبای بانکی و آدرس محل سکونت و سایر موارد شخصی برای ثبت نام خود در این سامانه اقدام نمایند. همچنین برای احراز هویت به شکل حضوری در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه و نیز کد پیگیری 10 رقمی ثبت نام در سامانه سجام کاملا ضروری است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی در این راستا طبق اطلاعیه ای که صادر نموده است، گفته است که تمامی فعالان بازار سرمایه کشور که در حوزه بازار اوراق بهادار و بورس کالا عمده فعالیت خود را انجام می دهند، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی موظف هستند که در یک پروسه زمانی 6 ماهه به سایت اینترنتی سجام مراجعه کرده و با ثبت کردن اطلاعات شخصی خود در این سامانه نسبت به ثبت نام سجام اقدامات نمایند. در واقع می توان گفت که ثبت نام در این سامانه جایگزینی مناسب برای تمامی مدارک و اطلاعات ضروری می باشد که اشخاص به هنگام دریافت خدمات موظف هستند که نسبت به ارائه آن ها اقدام نمایند. همان طور که می دانید و پیشتر نیز یادآور گشتیم، ثبت نام در این سامانه تنها یک بار و برای همیشه برای تمامی فعالیت ها در بازار سرمایه از جمله تمامی تشکل های خود انتظام، نهادهای مالی و ناشرانی صورت می پذیرد که در بازار بورس و سرمایه می بایست به اقدامات لازم در جهت ارائه خدمات مورد نیاز فعالیت نمایند.

هزینه ثبت ‌نام در سجام

پس از آنکه با ثبت نام سجام آشنا شدیم؛ شاید این سوال در ذهن شما نیز به وجود بیاید که آیا ثبت نام در این سامانه دربردانده ی هزینه های جانبی هم هست یا خیر؟ در پاسخ باید گفت تمامی متقاضیان بری ثبت نام در سامانه سجام لازم است که مبلغ 10 هزار تومان را به صورت آنلاین برای خود سامانه سجام پرداخت نمایند. در ادامه این مراحل با مراجعه نمودن به دفاتر دوره‌های من منتخب یا شعب کارگزاری فارابی متقاضی باید احراز هویت کند که در دفاتر دوره‌های من منتخب و شعب کارگزاری فارابی هزینه ای بابت احراز هویت دریافت نمی شود و هیچ هزینه دیگری در طول اجرای این فرآیند برای متقاضی پیش نخواهد آمد. اما اگر ثبت نام در سجام از طریق سایت کارگزاری فارابی صورت بگیرد شامل هیچ هزینه ای نمی شود و این هزینه از سمت کارگزاری پرداخت می شود.

ضرورت ثبت نام در سجام

 اگر تا این بخش از مطالب ما را دنبال کرده باشید، حتما این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که اساسا ضرورت ثبت نام در سجام چیست؟ در این بخش با توجه به اهمیت این مسئله به ضرورت ثبت نام در سجام پرداخته ایم. پس با ما تا ادامه مطالب همراه شوید تا به تمامی پاسخ های ذهن خود پاسخگو باشیم. پیش از هر چیزی باید اذعان داشت که این سامانه بزرگترین سیستم جمع آوری اطلاعات کاربران بازار سرمایه به شمار می آید و تمامی افرادی که در این حوزه کاری فعالیت دارند، ضرورت دارد که حتما اطلاعات خود را در این سامانه به مرحله ثبت رسانند تا علاوه بر احراز هویت خود بتوانند از خدمات مختلف آن بهره مند گردند.

اما در خصوص ضرورت ثبت نام در سجام می بایست نکات و اطلاعات زیر را مطالعه کنید تا با ضرورت ثبت نام در سجام آشنا شوید.

1- با توجه به اینکه هیچ فرد حقیقی و حقوقی قادر نیست که بدون ثبت نام در این سامانه در بازار پر تب و تاب بورس و سرمایه خدمات مورد نیاز خود را از قبیل: خرید و فروش اوراق بهادار و… را صورت بخشد، پس حتما باید برای ارائه این خدمات و بهره مندی از مزایای آن ها در این سامانه اطلاعات خود را ثبت نمایید.

2- تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی جدید بازار سرمایه می بایست قبل از ارائه تمامی خدمات خود نظیر: صدور کد سبدگردانی و …  حتما در این سامانه ثبت نام نمایند و در غیر این صورت ارائه تمامی این خدمات در بازار سرمایه امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین ضرورت ثبت نام در سجام در اینجا به خوبی خودنمایی می کند تا افراد حتما برای ارائه خدمات خود در این بازار و پیش از اجرای هر فرآیندی به ثبت نام در سجام اقدام کنند تا ادامه فعالیت آن ها در بازار بورس و سرمایه با مشکل رو به رو نگردد.

3- یکی دیگر از موارد ضرورت ثبت نام در سجام این است که در صورت عدم ثبت نام در این سامانه افراد قادر به دریافت کد بورسی و فعالیت در بازار بورس و سرمایه گذاری نخواهند بود و همین امر خود به تنهایی سبب شده است که افرادی که قصد فعالیت در این بازار پر حرارت و پر جنب و جوش را دارند و اگر رویای شیرین سوددهی و ثروت و سرمایه زیاد و هنگفت را در ذهن خود می پرورانند، باید حتما  پیش از هر چیزی نسبت به ثبت نام در سجام اقدامات لازم را به عمل آورند و بعد از ثبت نام در سجام می توانند برای دریافت کد بورسی خود اقدام نمایند و در غیر این صورت به هیچ عنوان قادر به دریافت کد بورسی نخواهند بود.

بنابراین نتایج حاکی از آن است که تمامی این افراد اعم از حقیقی و حقوقی برای به دریافت کد بورسی و به دست آوردن سرمایه در بازار بورس و سرمایه یک بار برای همیشه با پرداخت هزینه ای بسیار ناچیز به سامانه سجام مراجعه نموده و پس از طی شدن مراحل لازم تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در این سامانه ثبت نمایند تا بتوانند برای ادامه مسیر خود بدون هیچ گونه مشکل و دردسری راه خود را در بازار سرمایه با سهولت بیشتر بپیمایند. پس اگر برای اولین بار وارد این بازار شده اید و یا اینکه تاکنون نسبت به ثبت خود در این سامانه اقدام نکرده اید و در صدد بهره وری از خدمات بازار سرمایه و بورس هستید، باید در مرحله اول و پیش از هر کار دیگری نسبت به ثبت نام در سجام اقدامات لازم را انجام دهند و پس از ثبت نام به فعالیت خود در این بازار ادامه دهند. ضمن اینکه اطلاعات مشتریان در این سامانه در تمامی نهادهای مالی موجود در بازار سرمایه به صورت یکپارچه خواهد شد و این نکته را نیز می توان در نظر داشت که تمامی اطلاعات ثبت شده مشتری به راحتی قابل ویرایش می باشد و در صورت بروز هر گونه اشتباهی درهنگام ثبت نام می توان نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کرد.

لینک ثبت نام در سجام

مزیت ثبت نام در سجام

پس از آنکه با ضرورت ثبت نام در سجام و اهمیت بالای آن آشنا شدید، در این قسمت به مزیت های ثبت نام در سجام خواهیم پرداخت. در خصوص مزیت ثبت نام در سجام همین مورد کافی است که در خصوص برخی از خدمات از جمله اوراق حق تقدم مشتریان حتما نیاز به کد بورسی دارند  و بدون وجود و دریافت کد بورسی اجرای این فرآیندها امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین در ابتدای امر می بایست نسبت به ثبت نام خود در سجام اقدام نمایند تا با دریافت کد بورسی بتوان از مزیت های شایان توجه بازار سرمایه و بورس بهره مند گردید.  بنابراین لازم است هر چه سریع تر نسبت به این کار اقدام کرد.

سایر مزیت هایی که با ثبت نام در سجام پیش روی سرمایه گذاران بازار بورس و سرمایه قرار می گیرد، عبارتند از:

1- یکی از مزیت های ثبت نام در سجام این مسئله است که برای هیچ یک از مراجعات بعدی خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری،  شرکت‌های تأمین سرمایه و…  دیگر نیازی به احراز هویت مجدد نخواهید داشت و همان ثبت نام اولیه کافیست.

2- ارسال تمامی اسناد، مدارک، اعلان، اخطارها، مکاتبات و مراسلات بر حسب اطلاعات ارتباطی ارائه گشته از سوی شما به هنگام ثبت نام در سجام انجام می پذیرد.

3- شما به عنوان متقاضی می توانید نسبت به تغییر اطلاعات ارتباطی خود از جمله نشانی محل سکونت خود مستقیما تغییرات لازم را اعمال نمایید.

4- پرداخت تمامی مطالبات و عواید نقدی شما در بازار سرمایه بر حسب شماره حساب اعلامی متعلق به شما صورت می گیرد که در سامانه سجام آن را به هنگام ثبت نام وارد کرده اید. همچنین برای واریز این مبالغ در صورت نیاز شما می توانید شماره حساب خود را در این سامانه تغییر دهید تا به شماره حساب جدید شما مبالغ واریز گردند.

5- بعد از اجرای فرآیند ثبت نام از این پس شما می توانید کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه خود را نظیر: صدور کد معاملاتی در کلیه بورس‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صدور کد سبدگردانی و … صرفا پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود.

هدف سازمان بورس و سرمایه از ایجاد این سامانه، شفاف‌ سازی معاملات و جلوگیری از پولشویی می باشد که با ثبت نام در این سامانه می توان به این مهم دست یافت.

بنابراین با مزیت های گفته شده می توان با قاطعیت به ضرورت ثبت نام در سجام پی برد و با خواندن مطالبی که در این نوشته در اختیار تمامی متقاضیان قرار گرفته است، اهمیت و ضرورت ثبت نام در سجام برای همگان واضح شده است که برای فعالیت در این بازار باید اقدام به ثبت نام در این سامانه کرد.