صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس هستند و با توجه به بازاری که در آن فعالیت می‌کنند، انواع مختلفی مانند صندوق سهامی، درآمد ثابت، مختلط، طلا و… دارند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی شناخته می‌شوند که از درجه ریسک‌پذیری پایینی برخوردارند. در ادامه با صندوق درآمد ثابت به‌طور کامل آشنا می‌شوید.

 

صندوق درآمد ثابت کجا سرمایه گذاری می‌کند؟

هدف اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت کسب بازدهی بدون ریسک و تقریباً ثابت است. بنابراین بخش عمده دارایی این صندوق‌ها، در سپرده‌های بانکی و اوراق درآمد ثابت بورسی و فرابورسی مانند اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اسناد خزانه اسلامی و… سرمایه‌گذاری می‌شود. بخش کوچکی از دارایی این صندوق‌ها نیز در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود. به همین دلیل نوسانات بورس، تأثیری روی این صندوق‌ها ندارند.

 

سود صندوق درآمد ثابت چگونه است؟

بازدهی صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری درآمد ثابت با توجه به اینکه بخشی از سرمایه آن‌ها در اوراق درآمد ثابت بورسی سرمایه‌گذاری شده، معمولاً بالاتر از سود سپرده‌های بانکی است. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد این صندوق‌ها، نحوه محاسبه سود آن‌هاست. سود صندوق درآمد ثابت، روزشمار است. این در حالی است که حتی در سپرده‌های کوتاه مدت بانک، سود به‌صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود. تفاوت سود روزشمار و ماه‌شمار در محاسبه سود آن است. در سپرده ماه‌شمار، هر ماه به کمترین مانده موجود در حساب، سود تعلق می‌گیرد. اما در روش سود روزشمار، سرمایه‌گذار به ازای هر روز می‌تواند سود دریافت کند. بنابراین اگر 100 میلیون را در سومین روز ماه به‌حساب بانکی دارای سود ماه‌شمار واریز کنیم، به دلیل اینکه تا پیش از این کمترین موجودی حساب صفر ریال بوده، هیچ سودی به سپرده تعلق نمی‌گیرد. اما اگر همین مبلغ در صندوق درآمد ثابت با سود روزشمار سرمایه‌گذاری شود، به ازای هر روز نگهداری پول در صندوق، به آن سود تعلق می‌گیرد.

 

آیا سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت مطمئن است؟

سازمان بورس، بر کلیه فعالیت‌های این صندوق‌ها نظارت می‌کند. همه صندوق‌ها موظف‌اند گزارش کاملی از فعالیت‌های خود را به‌صورت ماهیانه به سرمایه‌گذاران ارائه دهند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت کدال(سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران)، به این گزارش‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین با توجه به اینکه صندوق‌های درآمد ثابت، در دارایی‌های کم ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها، بسیار کم است. 

آیا سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت مطمئن است؟

نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت:

فرایند ثبت‌نام و سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، آنلاین است و خریدوفروش واحدهای آن‌ها به‌آسانی انجام می‌شود. صندوق‌ها به توجه به شیوه سرمایه‌گذاری، به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول شامل صندوق‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها باید به سایت خود صندوق مراجعه کنید و دسته دوم صندوق‌هایی هستند که تمام فرایند سرمایه‌گذاری در آن‌ها از طریق سامانه آنلاین هر کارگزاری امکان‌پذیر است. به همین دلیل به این صندوق‌ها، قابل معامله یا ETF نیز گفته می‌شود.

 

اصطلاحات کاربردی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

واحد سرمایه‌گذاری: این اصطلاح معادل همان کلمه سهم در شرکت‌های بورسی است. زمانی که فرد 1000 واحد یک صندوق سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کند، به این معنی است که مالک 1000 واحد از کل صندوق شده است. البته توجه داشته باشید که خرید سهام، برای سهامداران، حقوقی مانند حق رأی، حق شرکت در مجامع و… را ایجاد می‌کند ولی خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها شامل این حقوق نمی‌شود.

NAV صندوق: NAV یا ارزش خالص دارایی، به معنی ارزش خالص کل دارایی‌های صندوق است که از تفاضل دارایی‌ها و بدهی‌های صندوق به‌دست می‌آید. با تقسیم ارزش خالص کل دارایی‌های صندوق به تعداد واحدهای منتشرشده آن، NAV به ازای هر واحد محاسبه می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت NAV هر واحد صندوق سرمایه‌گذاری، مانند همان قیمت سهم در شرکت‌های بورسی است.

NAV صدور: در هنگام خرید واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، از عبارت NAV صدور استفاده می‌شود. به عبارتی NAV صدور همان قیمت خرید واحد سرمایه‌گذاری است.

NAV ابطال: زمان فروش واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، از عبارت NAV ابطال استفاده می‌شود. بنابراین NAV ابطال نیز مانند همان قیمت فروش در شرکت‌های بورسی است. 

توجه داشته باشید که NAV صدور و ابطال یک صندوق سرمایه‌گذاری یکسان نیستند و اندکی باهم تفاوت دارند که مهم‌ترین دلیل آن را می‌توان وجود کارمزدهای ناچیز در هنگام خرید و فروش صندوق‌ها دانست.

صدور واحد: زمانی که شما قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها را داشته باشید از عبارت صدور واحد استفاده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت صدور واحد همان خرید واحدهای سرمایه‌گذاری است.

ابطال واحد: درصورتی‌که قصد فروش واحدهای سرمایه‌گذاری را داشته باشید از عبارت ابطال واحد استفاده می‌کنید. بنابراین ابطال واحد همان فروش واحد و برداشت وجه از صندوق‌ها است.

 

ابطال واحد و برداشت وجه از صندوق درآمد ثابت

فرایند ابطال واحد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری آنلاین است و بدون مراجعه حضوری، می‌توانید واحدهای صندوق خود را از طریق سایت صندوق یا سامانه آنلاین کارگزاری‌ها(برای صندوق‌های قابل معامله یا ETF) ابطال کنید. وجه حاصل از فروش یا ابطال واحدها نیز حداکثر طی 2 روز کاری قابل‌برداشت است. بنابراین برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری بدون دردسر و با سود ثابت را دارند و درعین‌حال در طول ماه مدام در حال واریز و برداشت به حساب‌شان هستند، صندوق درآمد ثابت گزینه جذاب‌تری نسبت به سپرده بانکی است.

توجه داشته باشید که در صورت داشتن حساب بلندمدت بانکی، سپرده‌گذار در طول ماه حق برداشت از حساب خود را ندارد و در صورت نیاز به برداشت وجه، سود سپرده از بلندمدت به کوتاه‌مدت تغییر می‌کند. همچنین در صورت داشتن حساب کوتاه‌مدت نیز، علاوه بر دریافت سود کمتر نسبت به سپرده‌های بلندمدت، در صورت واریز و برداشت از حساب در طول ماه، به کمترین مانده‌حساب، در آن ماه سود تعلق می‌گیرد.

ابطال واحد و برداشت وجه از صندوق درآمد ثابت

چگونه از صندوق‌های درآمد ثابت سود مرکب دریافت کنیم؟

صندوق‌ها با توجه به نحوه پرداخت سود به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی از صندوق‌ها در فواصل زمانی مشخص که اغلب ماهانه است، سود حاصل از سرمایه‌گذاری را به‌حساب بانکی معرفی‌شده توسط سرمایه‌گذار، واریز می‌کنند. در این صندوق‌ها اگر قصد دریافت سود به‌صورت مرکب را داشته باشید، باید سود دریافتی هرماه را مجدداً در صندوق سرمایه‌گذاری کنید.

اما دسته دیگر، صندوق‌هایی هستند که سود را به‌صورت ماهانه به‌ حساب سرمایه‌گذار واریز نمی‌کنند. در این صندوق‌ها مبلغ سود، به قیمت NAV اضافه می‌شود، بنابراین می‌توان گفت در این صندوق‌ها NAV در حال افزایش است و به‌این‌ترتیب با افزایش مداوم NAV نسبت به زمان صدور واحدها، سود مرکب به دست می‌آید. پس سود سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، از مابه‌التفاوت قیمت در زمان صدور واحد و قیمت در زمان ابطال واحد به دست می‌آید.

 

نتیجه‌گیری

صندوق‌های درآمد ثابت به‌عنوان رقیب اصلی سپرده‌های بانکی محسوب می‌شوند. بازدهی صندوق های درآمد ثابت نسبت به سپرده‌های بانکی بیشتر است. علاوه بر آن، این صندوق‌ها از قابلیت خرید و فروش آنلاین واحدها برخوردارند و با توجه به امنیت بالای سرمایه‌گذاری، واریز و برداشت سریع و اعطای سود روزشمار به مشتریان، به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای افراد با ریسک‌پذیری کم شناخته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید