مزایای سرمایه‌گذاری در بورس نسبت به سایر بازارها

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

بورس زمینه مناسبی برای تبدیل پس‌انداز و مازاد نقدینگی به سرمایه‌گذاری، تولید ثروت و ارزش‌آفرینی را فراهم می‌کند. علت اینکه افراد موفق در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، کسب بازدهی مناسب بازار سرمایه در بلندمدت است.  در ادامه برخی از مزایا و چالش‌های سرمایه ‌گذاری در بورس را مرور می‌کنیم.

 

1. بازدهی مناسب در مقابل بازارهای موازی و حفظ سرمایه در مقابل تورم

مقایسه بازدهی بورس و سایر بازارهای سرمایه‌گذاری در پنج سال اخیر، نشان‌دهنده رشد مناسب بورس در مقابل سایر بازارهاست. همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، در بلندمدت هیچ‌یک از انواع سرمایه‌گذاری عملکرد بهتری نسبت به بازار سرمایه نداشته‌اند:

مقایسه سرمایه گذاری در بورس

با توجه داشته باشید فعالیت در بورس به عنوان یک سرمایه‌گذاری ناپایدار شناخته می‌شود، یعنی ممکن است ارزش سهام در کوتاه‌مدت کاهشی شود، اما با استفاده از رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌توان این ریسک را نیز کاهش داد.

 

2. امنیت سرمایه‌گذاری

اولین و مهم‌ترین هدف هر شخص از سرمایه‌گذاری، کسب سود است؛ اما علاوه بر کسب سود، معیارهایی مانند قانونی بودن سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذار نیز اهمیت بسیاری دارد. تمام فعالیت‌ها در بورس با اخذ مجوز قانونی و تحت نظارت نهادی به نام سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود؛ بنابراین بورس انتخابی بسیار امن با سازو‌کار فعالیت قانونی برای سرمایه‌گذاری است.

 

3. سهولت نقدشوندگی و نقل‌وانتقال ساده سهام

شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس غالباً نقدشوندگی بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها و البته نسبت به سایر بازارها دارند. برای مثال شخصی که در بازار مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند و نیاز فوری به سرمایه خود دارد را در نظر بگیرید. روشن است که تبدیل یک ملک به پول نقد بسیار سخت‌تر از فروش سهام در بازار سرمایه است. کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، بسیار راحت‌تر قابلیت نقل‌وانتقال سهام(فروش سهام) و تبدیل سرمایه خود به پول نقد را خواهند داشت.

 

4. عدم وجود محدودیت برای سرمایه‌گذاری

حداقل سرمایه مورد نیاز برای شروع فعالیت در بازار سرمایه مبلغ 500 هزار تومان است و تاکنون هیچ سقفی برای آن تعریف نشده است. این در حالی است که برای شروع هر فعالیت تجاری یا سرمایه‌گذاری دیگر به مبالغی بسیار بیشتر برای شروع نیاز است.

 

5. تنوع گزینه‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام در بلندمدت بیشترین بازدهی و ریسک را به همراه دارد؛ چراکه همیشه بین ریسک و بازده رابطه‌ای مستقیم وجود داشته است.

وجود ابزارهایی با ریسک کمتر برای افرادی با قدرت ریسک‌پذیری کمتر، یک مزیت بازار سرمایه محسوب می‌شود.

در روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم(مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری)، سرمایه شخص در اختیار افراد متخصص و مورد اعتماد سازمان بورس و اوراق بهادار قرار می‌گیرد تا کارشناسان خبره نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام و در نهایت سود حاصله به سرمایه‌گذار پرداخت شود.

 

6. معافیت‌های مالیاتی

ابزار معافیت‌ مالیاتی امتیازی دولتی برای جذب سرمایه در بورس است. مالیات سهام تنها نیم درصد از کل مبلغ فروش است که در حین انجام معامله به‌صورت اتوماتیک از فروشنده کسر می‌شود. ضمناً به سود سهام تقسیمی شرکت نیز که سهامداران دریافت می‌کنند، هیچ‌گونه مالیاتی تعلق نخواهد گرفت.

 

7. مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری و کنترل امور شرکت

طبق قانون همه سهامداران(حتی شخصی که تعداد یک سهم دارایی دارد) می‌توانند در مجامع شرکت حضور داشته باشند و به نسبت درصد مالکیت خود در انتخاب مدیران، تعیین برنامه‌های شرکت و میزان سود تقسیمی به سهامداران حق رأی داشته باشند.

یک تصور غلط از سهامدار بودن این است که مالکیت در یک شرکت بورسی به معنای استفاده از تخفیف کالا و خدمات آن شرکت است. لازم به ذکر است که سهامداران فقط با دریافت سود نقدی تقسیمی شرکت از حق مالکیت سهام برخوردار خواهند شد.

 

برخی از چالش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

بازار سرمایه در کنار تمام مزایای منحصربه‌فرد خود، معایبی نیز دارد که صرفاً با آموزش اصولی و مشاوره کارشناسان این حوزه می‌توان از آن‌ها عبور و سرمایه‌گذاری مطمئنی را رقم زد. شناخت این معایب یا اصطلاحاً ریسک‌ها، به تصمیم‌گیری‌ بهتر سرمایه‌گذاران کمک بسیاری می‌کند:

  1. نوسان پذیری
  2. تأثیرپذیری سیاسی داخلی و خارجی
  3. تأثیرپذیری از معاملات هیجانی تازه‌واردان
  4. تنوع و ازدیاد شرکت‌ها برای شروع سرمایه‌گذاری
  5. زمان‌بر بودن تحلیل‌های تخصصی

اگرچه ممکن است سرمایه‌گذاری در سهام به تلاش بیشتری احتیاج داشته باشد و ریسک بالاتری نیز در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری داشته باشد، اما به‌راحتی نمی‌توان بازده بالقوه بالاتری را که سهام دارد را نادیده گرفت؛ بنابراین اشخاص می‌توانند با آموزش اصولی و کسب تجربه ریسک‌های سرمایه‌گذاری خود را کاهش داده و به اهداف موردنظر خود در بازار سرمایه دست پیدا کنند.