چرا شگستر گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
shgostarweb

برخی از سرمایه‌گذاران مطرح در جهان مثل رابرت کیوساکی، پذیره‌نویسی را یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در بورس می‌دانند. شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس اولین پالایشگاه سوخت سبز در ایران است و به‌زودی سهام خود را از طریق پذیره‌نویسی در بورس عرضه خواهد کرد. بیواتانول به‌عنوان محصول اصلی «شگستر» پتانسیل‌ بالایی جهت فروش در بازارهای داخلی و صادراتی داشته و برای اولین‌ بار در ایران توسط این شرکت تولید می‌شود.

 

معرفی شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر»

در سال ۱۳۹۲ شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس با متولی‌گری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در اداره ثبت شرکت‌های کرمانشاه ثبت شده است. در سال ۱۳۹۵، عملیات ساخت کارخانه‌ بیواتانول کرمانشاه شروع شد و سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۸، عملیات احداث کارخانه بیواتانول دیگری در شهر باشت استان کهگیلویه و بویر احمد توسط گسترش سوخت سبز زاگرس آغاز شد. درحال حاضر کارخانه‌های کرمانشاه و باشت به ترتیب ۹۴ درصد و ۱۵ درصد پیشرفت داشته‌اند. سال ۱۴۰۲ را می‌توان سال شکوفایی «شگستر» در نظر گرفت. زیرا، علاوه بر پذیره‌نویسی و عرضه سهام در بورس، کارخانه بیواتانول کرمانشاه به‌طور کامل بهره‌برداری خواهد شد.

پذیره‌‌نویسی سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس روز شنبه 8 مهرماه 1402 از طریق افزایش سرمایه به روش صرف سهام (سلب حق تقدم) در نماد «شگسترح» انجام می‌شود و عرضه سهام در فرایند پذیره‌نویسی عمومی برعهده کارگزاری فارابی است.

 

پیشنهاد مطالعه: «تفاوت پذیره‌نویسی با عرضه اولیه»

«شگستر» چه محصولاتی تولید می‌کند؟

بنجامین گراهام، نویسنده کتاب «سرمایه‌گذار هوشمند» و استاد سرمایه‌گذار اسطوره‌ای جهان یعنی وان بافت، اعتقاد دارد برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت، شما باید بدانید که آن شرکت چه چیزی را تولید می‌کند؟ محصول تولیدی چقدر تقاضا دارد؟ بازارهای هدف آن کجا هستند و محصولات چطور به فروش می‌رسند؟ در حقیقت، شناخت محصولات «شگستر» به شما کمک می‌کند که راحت‌تر درباره سرمایه‌گذاری در این شرکت، تصمیم‌گیری کنید. به بیان دیگر، آموزش تحلیل بنیادی نقش مهمی در شناسایی فرصت‌‌های سرمایه‌گذاری بازی می‌کند. اصلی‌ترین محصول «شگستر» اتانول سوختی است که نقش مهمی در تولید بنزین با‌کیفیت و سالم دارد. محصول دیگر این شرکت کنجاله تخمیری است که به‌عنوان خوراک انواع دام، طیور و آبزیان پرورشی استفاده می‌شود. در ادامه با محصولات تولیدی این شرکت بیشتر آشنا می‌شوید.

 

اتانول سوختی

اتانول سوختی یا بیواتانول، سوختی است که با استفاده از محصولات کشاورزی مثل نیشکر، گندم و ذرت توسط فرایند تخمیری تولید شده و یک منبع انرژی تجدیدپذیر به‌حساب می‌آید. اتانول سوختی به‌عنوان مناسب‌ترین جایگزین MTBE که یک ماده سمی و غیرقابل تجزیه در بنزین است، شناخته می‌شود. از سال ۲۰۰۶ سازمان بهداشت جهانی، استفاده از MTBE در بنزین را به‌منظور اکتان‌‌افزایی ممنوع اعلام کرد. در نتیجه، بیواتانول به‌عنوان جایگزین قطعی MTBE اعلام و تولید آن در اکثر کشورهای جهان آغاز شد.

تجدید‌پذیر بودن، سازگاری با محیط زیست، کاهش وابستگی به نفت خام و تولید سوخت ارزان‌تر و سالم‌تر را می‌توان از مهم‌ترین مزایای بیواتانول در نظر گرفت. درحال حاضر، ارزش بازار بیواتانول در جهان در حدود ۳۸ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود این رقم به ۱۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ برسد. همچنین میزان تقاضا برای بیواتانول در جهان تقریبا ۱۰۶ میلیارد لیتر بوده و پیش‌بینی می‌شود حجم تقاضا در سال ۲۰۳۰ به ۲۰۰ میلیارد لیتر برسد. حالا بهتر است نگاهی داشته باشیم به چشم‌انداز بیواتانول در ایران.

 

شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر» به عنوان بزرگ‌ترین زیست پالایشگاه خاورمیانه، ظرفیت تولید ۱۳۲ لیتر بیواتانول را خواهد داشت. از طرفی، طبق مصوبه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، حداقل ۵ درصد بیواتانول برای امتزاج با بنزین مورد نیاز است. در حقیقت، متوسط مصرف سوخت در ایران ۱۰۰ میلیون لیتر در روز بوده و جهت اکتان‌افزایی به بنزین با فرض افزودن ۵ درصد اتانول، حداقل ۵ میلیون لیتر بیواتانول مورد نیاز است. این در حالی است که «شگستر» قادر به تولید حداکثر ۲۰۰ هزار لیتر بیواتانول در روز است و برای پوشش میزان اکتان مورد نیاز، باید ۲۵ کارخانه مشابه «شگستر» احداث شود.

shgoastar4

با توجه به گسترش استفاده از سوخت سبز در جهان با هدف حفاظت از محیط زیست و کنترل گرمایش زمین، «شگستر» با تولید محصول کلیدی خود یعنی بیواتانول، می‌تواند گام مهمی در کاهش بهای تمام شده بنزین و کیفیت آن داشته باشد. همچنین، این شرکت پتانسیل صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه مثل عراق، آذربایجان، امارات، عمان و پاکستان را خواهد داشت. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، دیگر محصول «شگستر» کنجاله تخمیری یا DDGS است که در ادامه معرفی خواهد شد.

 

کنجاله تخمیری 

کنجاله تخمیری یا DRIED Distillers Grains With Solubles از غلات مورد مصرف برای تولید اتانول به‌دست می‌آید و شامل مواد پروتئینی، املاح معدنی، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی است. از این محصول به‌عنوان خوراک انواع دام، طیور و آبزیان استفاده می‌شود. درحال حاضر ارزش بازار کنجاله تخمیری در جهان حدودا ۱۵ میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۸ ارزش بازار کنجاله تخمیری به ۲۲ میلیارد دلار برسد. کشورهای قاره آمریکای شمالی بالاترین سهم بازار DDGS را در اختیار دارند و تولید این محصول در کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه با سرعت بالایی درحال رشد است. در ادامه با سهامداران، طرح‌های درحال توسعه و روند سود‌آوری «شگستر» بیشتر آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با سهامداران «شگستر»

همانطور که در ابتدا اشاره شد، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران «ایدرو» متولی و سهامدار اصلی «شگستر» است. اگرچه سهامداران دیگری مثل سازمان مدیریت صنعتی هم مالک بخشی از «شگستر» هستند، اما وجود «ایدرو» به‌عنوان سهامدار اصلی باعث شده تا سرمایه‌گذارانی که قصد شرکت در پذیره‌نویسی «شگستر» را دارند با خیال راحت‌تری سرمایه‌گذاری کنند. شنیده‌ها حاکی از آن است در صورت عدم تحقق اهداف و انحراف از پروژه، «ایدرو» سودی معادل سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خرد (با دارایی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان) پرداخت می‌کند. در نتیجه می‌توان از شگستر به‌عنوان نخستین پذیره‌نویسی بدون زیان بازار سرمایه نام برد. در جدول زیر می‌توانید ترکیب سهامداران «شگستر» را مشاهده کنید:

 

shgostar1

 

طرح‌های توسعه «شگستر»

مهم‌ترین هدف از پذیره‌نویسی «شگستر» در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس، جذب منابع و نقدینگی مورد نیاز جهت تکمیل طرح‌های در دست اقدام خود است. کارخانه تولید بیواتانول و کنجاله تخمیری کرمانشاه آماده بهره‌برداری بوده و حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۲ فعالیت خود را آغاز می‌کند. کارخانه تولید بیواتانول و کنجاله تخمیری باشت نیز دیگر طرح این شرکت است که انتظار می‌رود تا ابتدای سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

 

 

shgostar2

 

shgoastar3

کارخانه کرمانشاه «شگستر»

 

چشم‌انداز سودآوری «شگستر» در سال‌های آینده

با توجه به پتانسیل‌های «شگستر» در تولید و فروش محصولات خود در بازار داخلی و بازار‌های صادراتی، پیش‌بینی سودآوری این شرکت نیز در فرایند پذیرش سهام در بورس، منتشر شده است. بر این اساس پیش‌بینی شده که شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس برای ۸ سال آینده بتواند به سود خالص در حدود ۷ هزار میلیارد تومانی برسد. همچنین، در صورت تولید محصول با تمام ظرفیت تولید، پیش‌بینی می‌شود که این شرکت قابلیت سود ۷۰ میلیون دلاری در سال را داشته باشد. نکته‌ای که باید در رابطه با «شگستر» در نظر گرفت، هزینه‌های ریالی این شرکت در خصوص تامین مواد اولیه و فروش دلاری براساس قیمت جهانی اتانول است. در ادامه نگاهی به ارزش روز دارایی‌ها و روند پیش‌بینی سود «شگستر» خواهیم داشت.

shgoastar5

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌شود خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) رقمی در حدود ۲۲۲۸ میلیارد تومان است که با بهره‌برداری از پروژه این رقم می‌تواند افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.

shgoastar6

 نمودار فوق، روند سود خالص «شگستر» برای ۸ سال آینده را نشان می‌دهد. طبق این پیش‌بینی، «شگستر» در ۸ سال آینده پتانسیل رشد سودآوری بیش از ۷۵۰۰ درصدی را دارد. در پایان این مقاله، اطلاعاتی در خصوص پذیره‌نویسی «شگستر» ارائه خواهد شد. همچنین، توصیه می‌شود جهت آشنایی بیشتر با سودآوری شرکت‌ها، مقاله «آموزش تحلیل بنیادی» را مطالعه کنید.

 

پذیره‌نویسی «شگستر» در بورس

پذیره‌نویسی یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در بورس است و مطابق با اطلاعیه شرکت بورس اوراق بهادار، روز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ سهام شرکت سوخت سبز زاگرس برای اولین بار در بازار سرمایه‌ گذاری حرفه‌ای توسط شرکت کارگزاری فارابی، پذیره‌نویسی خواهد شد. لازم به ذکر است بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای بورس جدید‌ترین بازار بورس تهران بوده و هدف از آن تامین مالی شرکت‌های پروژه (سهامی عام)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و صندوق‌های خصوصی است. این بازار با بازار سرمایه‌گذار حرفه‌ای فرابورس متفاوت بوده و شما می‌توانید تنها با امضای بیانیه ریسک مربوط به انجام معاملات در این بازار، به راحتی در «شگستر» سرمایه‌گذاری کنید.

 

پیشنهاد مطالعه: « سرمایه گذار حرفه ای کیست؟»

 

مطابق با اعلامیه شرکت بورس تهران، پذیره‌نویسی سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس در نماد «شگسترح» روز شنبه ۸ مهر انجام خواهد گرفت و تمامی سرمایه‌گذاران می‌توانند با میزان سرمایه دلخواه، در این پذیره‌نویسی شرکت کنند. سایر اطلاعات تکمیلی در اطلاعیه زیر قابل مشاهده است:

shgoastar7

پذیره‌نویسی «شگستر» از طریق افزایش سرمایه به روش صرف سهام و با سلب حق تقدم انجام خواهد شد. جدول زیر مشخصات قیمت سهام در پذیر‌ه‌نویسی و سایر اطلاعات در رابطه با افزایش سرمایه در مرحله اول را نشان می‌دهد.

shegostar9

 

در جدول زیر نیز می‌توانید صورت و زیان پیش‌بینی شده «شگستر» را مطابق گزارش توجیهی افزایش سرمایه مشاهده کنید. در این جدول اطلاعاتی مانند تاریخ بهره‌برداری پروژه‌ها، خالص ارزش فعلی، نرخ بازده داخلی، نرخ سرمایه‌گذاری مجدد و در نهایت دوره بازگشت سرمایه مشخص شده است.

 

سخن پایانی

«شگستر» می‌تواند راهی برای سرمایه‌گذاری در یک صنعت جدید و همچنین، سرمایه‌گذاری برای حفاظت از محیط زیست و نسل‌های آینده ایجاد کند. از این جهت، این شرکت پتانسیل تبدیل شدن به یکی از خاص‌ترین شرکت‌های بازار سرمایه را خواهد داشت.

 

این پست دارای 8 دیدگاه است

 • اکبر گفت:

  سلام ” به چه صورت باید خرید انجام دهیم در سایت مفید غیر فعال می باشد.

 • سید امین حسینی گفت:

  باسلام
  چه زمانی حق تقدم شگسترح به سهم شگستر تبدیل و قابل معامله در بورس میشه

  • آموزین گفت:

   با سلام؛ بعد از ثبت سرمایه جدید شرکت و انتشار آگهی مربوطه در کدال، امکان معامله این نماد ایجاد خواهد شد.

 • مجید غفاری گفت:

  باسلام
  چه زمانی حق تقدمهای خرید به سهام تبدیل می شود و ایا ارزش افزوده هم دارد.
  من.500.000سهم خریداری کردم
  باتشکر غفاری

  • آموزین گفت:

   با سلام
   بعد از ثبت افزایش سرمایه و انتشار آگهی در کدال این اتفاق می‌افته.

 • علی گفت:

  سلام سهام شگستر چند برابر افزایش پیدا میکنه . ممنون

 • عبدالله گفت:

  سلام
  من هرچی گشتم متنی از کیوساکی در مورد پذیره نویسی پیدا نکردم
  کتاب هایی هم که ازش خوندم زیاد از بازار بورس حمایت نکرده بیشتر از ملک و مسکن میگه تو متن زبان اصلی هم گشتم چیزی ندیدم
  لطفا مرجع معرفی کنید

  • آموزین گفت:

   سلام و ممنون از همراهی شما.
   در بخشی از کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» به این موضوع پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.