تفاوت سود روزشمار، ماه شمار و سالیانه چیست؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب
تفاوت انواع سودها

نحوه محاسبه سود سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین نکاتی است که سرمایه‌گذاران باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشند. محاسبه سود به صورت کلی به دو شکل روزشمار و ماه‌شمار انجام می‌شود. سود روزشمار در  برخی از روش‌های سرمایه گذاری در بورس از جمله خرید واحدهای صندوق درآمد ثابت و انواع اوراق بهادار از جمله اوراق مشارکت و اجاره کاربرد دارد و سود ماه‌شمار نیز به سپرده‌های بانکی تعلق می‌گیرد. در ادامه جزئیات مربوط به نحوه محاسبه هر یک از انواع سود مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ویدیوی تفاوت سود روزشمار، ماه شمار و سالیانه چیست؟

 

 سود روزشمار چیست؟

سود روزشمار براساس حداقل دارایی سرمایه‌گذار در هر روز محاسبه شده و به ازای هر روز، به سرمایه فرد تعلق می‌گیرد. به‌‌عنوان مثال فرض کنید فردی در صندوق درآمد ثابت با سود روزشمار سرمایه‌گذاری کرده و مانده‌‌حساب او از یکم تا بیستم ماه مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان باشد. درصورتی‌‌که از روز بیستم ماه موجودی حساب خود را برداشت کند و تا پایان ماه تنها یک میلیون تومان در حساب داشته باشد، محاسبه سود برای بیست روز اول ماه بر اساس مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و برای روزهای باقی‌مانده بر اساس یک میلیون تومان انجام می‌شود. افرادی که سپرده‌های کوتاه‌مدت روزشمار دارند، می‌توانند هر زمانی که مایل بودند از سپرده خود پول برداشت کنند. سود پول باقی‌مانده با توجه به حداقل موجودی حساب سرمایه‌گذار در پایان روز محاسبه و در زمان مقرر پرداخت می‌شود. برای محاسبه سود روزشمار  از فرمولی که در ادامه می‌آید استفاده می‌شود.

 سود روزشمار چیست؟

با توجه به تعریف محاسبه سود روزشمار که بر اساس حداقل مانده حساب در پایان روز است، در مثالی که ذکر شد سود در دو مرحله محاسبه می‌شود. نخست، سود سپرده برای ۲۰ روز اول که مانده حساب ۱۰۰ میلیون تومان بود محاسبه می‌شود.

سود سپرده برای ۲۰ روز اول

در ادامه، سود یک میلیون تومان مانده حساب برای ۱۰ روز آخر ماه صورت زیر محاسبه می‌شود.

سود ۱۰ روز آخر

 

سود ماه‌شمار چیست؟

سود ماه‌شمار سودی است که بر اساس کمترین مانده‌حساب در ماه، به سپرده‌گذار پرداخت می‌شود. برای درک بهتر موضوع مثال قبل را با احتساب سود ماه‌شمار بررسی می‌کنیم.

حساب بانکی را در نظر بگیرید که در آن سود به‌صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود. فرض کنید مانده‌حساب فرد از یکم تا بیستم ماه مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان باشد و از بیستم تا انتهای ماه با برداشت وجه، مانده‌حساب را به یک میلیون تومان کاهش دهیم. سودی که انتهای ماه به این حساب سپرده تعلق می‌گیرد براساس کمترین موجودی ماه یعنی همان یک میلیون تومان محاسبه می‌شود. نحوه محاسبه کلی سود ماه‌شمار به صورت زیر است.

سود ماه شمار

 

 محاسبه سود سپرده به‌صورت ماه‌شمار در مثال بالا با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۰ درصد و با توجه به فرمول فوق به این ترتیب است: 

 محاسبه سود سپرده به‌صورت ماه‌شمار

 

سود سالیانه چیست؟

سودی که در سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت بیان می‌شود، همان سود سالیانه یا سود سالانه است. یعنی میزان سودی که طی یک سال سرمایه‌گذاری به دارایی شما در صندوق درآمد ثابت یا سپرده بانکی تعلق می‌گیرد. به‌عنوان مثال زمانی‌که گفته می‌شود سود یک صندوق سرمایه‌گذاری ۲۴ درصد است، منظور سودی است که صندوق برای دوره ۱۲ ماهه نگه‌داری سرمایه در آن، به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

سود سالانه در واقع مجموع سودهای روزشمار یا ماه شمار یک سرمایه‌گذاری است که طی ۱۲ ماه محاسبه‌شده است. 

 

تفاوت سود ماه‌شمار و روزشمار

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، سود روزشمار سودی است که بر اساس حداقل پول موجود در حساب در هر روز محاسبه می‌شود. در شرایطی که سود ماه‌شمار سودی است که به حداقل مانده‌حساب در طول یک ماه پرداخت می‌شود.

بنابراین مهم‌ترین تفاوت میان این دو شیوه، نحوه محاسبه سود آن‌ها براساس زمان رسوب سرمایه است. به بیان ساده‌تر اگر در طول روز و ماه گردش مالی اتفاق بیفتد و موجودی حساب کم یا زیاد شود، کمترین موجودی در طول ماه برای سود ماه‌شمار و کمترین موجودی در روز برای محاسبه سود روزشمار، مبنای محاسبه سود خوهد بود.

 

سود سپرده بانکی روزشمار است یا ماه‌شمار؟

بانک مرکزی بعد از مشکلات پیش‌آمده ناشی از افزایش سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت با سود روزشمار و همچنین جهت کاهش هزینه‌های بانک‌ها، طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۷ کلیه بانک‌ها را موظف کرد به حساب‌های کوتاه‌مدت مشتریان خود سود ماه‌شمار پرداخت کنند. به عبارتی بانک‌ها از این تاریخ اجازه پرداخت سود روزشمار به سپرده‌های کوتاه‌مدت را ندارند و تنها مجاز به پرداخت سود به کمترین مانده‌حساب در ماه هستند.

 

دریافت سود روزشمار با روش‌های سرمایه گذاری در بورس

با تغییر نحوه محاسبه سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بانک‌ها از روزشمار به ماه‌شمار، در حال حاضر تنها خرید واحدهای صندوق درآمد ثابت و دارایی‌هایی همچون اوراق مشارکت، اوراق اجاره و… تنها گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بورس به‌منظور دریافت سود روزشمار هستند. این ابزارهای سرمایه‌گذاری علاوه بر اینکه عموماً سود روزشماری بالاتر از سود مصوب بانکی پرداخت می‌کنند، از حداقل ریسک سرمایه‌گذاری نیز برخوردارند و به همین دلیل در سال‌های اخیر برای سرمایه‌گذاران محتاط، جذابیت بالایی پیدا کرده‌اند.

 

بهترین گزینه سرمایه گذاری در بورس با حداقل ریسک و بیشترین بازده

صندوق درآمد ثابت را می‌توان یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری مطمئن و ارزشمند برای افرادی دانست که قصد سرمایه‌گذاری کم‌ریسک را دارند. صندوق درآمد ثابت رقیب قدرتمندی برای سپرده‌های بانکی به‌حساب می‌آید. این صندوق‌ها دارای ویژگی‌های جذابی همچون سود روزشمار و بالاتر از سپرده بانکی، پرداخت سود مشخص به‌صورت ماهانه و امکان واریز و برداشت آسان وجه هستند. با توجه به نظارت مستقیم سازمان بورس بر فعالیت و عملکرد این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند با آسودگی خاطر نسبت به سرمایه‌گذاری در آن‌ها اقدام کنند. برای بررسی دقیق‌تر مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت نسبت به سپرده بانکی مقاله «صندوق درآمد ثابت، رقیب جدی سپرده بانکی» را ببینید.

 

سود صندوق درآمد ثابت

سود روزشمار بالاتر از سپرده‌های بانکی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صندوق درآمد ثابت محسوب می‌شود که صندوق درآمد ثابت فارابی (هدیه فارابی) نیز از آن دست به‌شمار می‌رود. این سود عموماْ در موعدهای مشخصی از ماه، به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. این صندوق‌ها بیشتر دارایی خود را در سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کنند و بخش کوچکی از دارایی‌های آن‌ها در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود؛ بنابراین با توجه به محل سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها و همچنین نوسانات بورس، ممکن است سود واریزی در هر ماه کمی تغییر کند. در نظر داشته باشید برای آشنایی دقیق‌تر با این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید به مقاله «صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟» مراجعه کنید.

برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت لازم است پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام سجام، نسبت به ثبت‌نام در سایت صندوق اقدام کنید. پس از ثبت‌نام می‌توانید با شارژ حساب خود، نسبت به خرید واحدهای صندوق اقدام کنید. لازم به ذکر است دریافت کد بورسی و ثبت نام سجام از طریق کارگزاری فارابی در سریع‌ترین زمان به‌صورت غیرحضوری و رایگان انجام می‌شود.

این پست دارای 46 دیدگاه است

 • مرجان گفت:

  سلام میخواستم بدونم اول ماه مبلغ نه هزار تومن به حسابم واریز میشه اما وارد موجودی من نمیشه هر ماه اینطوریه علتش چیه ممنونم

 • آریامنش گفت:

  سلام.منظور از سود سپرده شش ماهه چیه
  یعنی هر شش ماه بانک سود میده به طرف یا تا سس ماه فقط سود میده؟

  • آموزین گفت:

   سلام. اگر منظورتون سپرده بانکی شش ماهه هست، باید در نظر داشته باشید در سپرده‌های مدت‌دار به‌طور کلی سود گفته شده در صورتی به سپرده تعلق می‌گیرد که در طول مدت موردنظر به سرمایه خود در بانک دست نزنید. در صورت کاهش میزان سرمایه سود سپرده به‌صورت کوتاه‌مدت محاسبه می‌شود.

  • حسین گفت:

   سلام شما حساب باز کردین؟
   عمل کردشون مثل مقاله ای که نوشتن هست ؟
   روزانه براتون سود واریز میشه شرایط بخصوصی ندارع؟
   چند وقته دارین استفاده میکنید مشکلی براتون پیش نیومده از لحاظ برداشت انتقال پرداخت ؟

 • محمد گفت:

  سود سالیانه ک خیلی بدرد نخوره با این توضیحات

 • Babak.. گفت:

  سلام من ۱۰۰ میلیون برای یک سال بزارم ماهانه چقدر بهم میدن

  • آموزین گفت:

   سلام. در حال حاضر سود سالانه صندوق هدیه بین 23 تا 26.1 درصد است.

  • حسین گفت:

   سلام شما حساب باز کردین؟
   عمل کردشون مثل مقاله ای که نوشتن هست ؟
   روزانه براتون سود واریز میشه شرایط بخصوصی ندارع؟
   چند وقته دارین استفاده میکنید مشکلی براتون پیش نیومده از لحاظ برداشت انتقال پرداخت ؟

 • Amir گفت:

  سلام
  اگه پولی را به عنوان سود سالانه در بانک قرار دهیم امکان برداشت سود ماه به ماه وجود داره یا یک سال یک سال سود پرداخت میشه فقط؟

  • آموزین گفت:

   با سلام. در صورتی که قصد برداشت پول داشته باشید سود شما از حالت بلندمدت خارج شده و به کوتاه مدت تبدیل می‌شود.

  • علی گفت:

   بله – سود بطور ماهانه به حسابی که مشخص کرده اید پرداخت میشود. البته به اصل سپرده نباید دست بزنید.

 • پدرام گفت:

  سلام
  اگر فرد در صندوق هدیه فارابی سرمایه گذاری کند و در طول یک ماه به تناوب به تعداد واحدهای خود بیافازید یا بکاهد، در پایان ماه (روز پانزدهم هرماه) مبلغ سود آن ماه بر اساس چه فرمولی محاسبه میشود. با توجه به اینکه یکی از شعارهای صندوق هدیه فارابی سود روز شمار است؟

  • آموزین گفت:

   با سلام
   همان‌طور که در مقاله به‌طور کامل توضیح داده شد، به‌ازای هر روز به شما سود تعلق می‌گیرد. به‌عنوان مثال اگر روز اول یک میلیون تومان واحد خریداری کنید، به اندازه یک میلیون تومان موجودی شما سود محاسبه می‌شود. حال اگر در روز دوم 500 هزار تومان دیگر واحد خریداری کنید، ملاک محاسبه سود برای روز جدید مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد بود و این موضوع به همین منوال ادامه پیدا می‌کند.

 • امید گفت:

  سلام من اگه ۸۰ میلیون بزارم تو حساب روزانه چقدر بهم سود میده؟
  و اینکه اون سود به ۸۰ تومن اضافه میشه یا خیر؟
  و میشه روزانه سود رو برداشت کرد یا خیر؟

  *لطفا راهنمایی کنید چون خیلی واسم مهمه که روزانه سودش چقدر میشه*
  تشکر.

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   اگر بازدهی موثر سالانه صندوق درآمد ثابتی مانند لبخند فارابی را 30 درصد در نظر بگیریم، سود روزانه 0/083 درصد به‌دست می‌آید. بر این اساس می‌توان مبلغ سود روزانه برای هر میزان سرمایه‌ای را محاسبه کرد.

 • رزا علیخانی گفت:

  سلام. من اگر یه مبلغی رو به صورت سالانه واریز کنم و هر ماه حقوقم رو به اون مبلغ سپرده ی سالانه اضافه کنم، سودی که به حسابم واریز میشه رو میتونم هر ماه برداشت کنم دیگه درسته؟
  و اینکه بعد یک سال میشه مبلغ سپرده ی اصلی کامل برداشت کنم و حسابم رو ببندم یا اینکه بخوام یک سال دیگه بمونه؟
  و سوال آخر اینکه سپرده ی سرمایه گذاری بلند مدت فقط یک ساله ست یا بیشتر هم میتونه باشه مثلا 5 یا 10 ساله؟ و اینکه اگر 10 ساله باشه سود بیشتری تعلق میگیره؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   با توجه به اینکه صندوق‌های درآمد ثابت سود روزشمار می‌دهند، بنابراین مدت زمان سرمایه‌گذاری محدودیتی ندارد و بر خلاف سپرده‌های بلندمدت بانکی که مثال زدید، برداشت زودتر از موعد مشمول جریمه برداشت نمی‌شود و سود خود را به‌صورت روزشمار و کامل دریافت می‌کنید.

 • محسن گفت:

  سلام برای خرید انلاین از چه اپلیکیشنی باید استفاده کنیم و چگونه راه اندازی میشود؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   اگر منظورتان خرید آنلاین با استفاده از کارت نکسو باشد، برای اینکار نیاز به نصب اپلیکیشن خاص یا انجام اقدامی در راستای فعالسازی رمز پویا ندارید. کافی است مانند همیشه هنگامی که از سایت فروشگاه به درگاه پرداخت منتقل شدید اطلاعات کارت نکسوی خود را وارد کنید و با استفاده از گزینه مربوطه در صفحه پرداخت نسبت به دریافت رمز پویا و تکمیل فرایند خرید اقدام کنید.

 • شایان گفت:

  سلام لطفا اینو بگین برای هر ۱۰۰ میلیون ماهانه چقدر سود میدین

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   برای مثال اگر سود روزشمار 27 درصدی را در نظر بگیریم، سود ماهانه شما دو میلیون تومان خواهد بود. اگر این دو میلیون تومان را هر ماه مجددا سرمایه‌گذاری کنید، سود سالانه مرکب شما 27 درصد خواهد بود.

 • حیدرجوانی گفت:

  سلام …اگر سی میلیون در نکسو سرمایه گداری کنم در ماه چقدر سود میده (یکساله)

  • آموزین گفت:

   با سلام. میزان سوددهی سالانه کارت نکسو (متصل به صندوق درآمد ثابت هدیه فارابی) بین 23 تا 26.1 درصد است.

 • نصراله گفت:

  در واقع ابتدا باید در صندوق سرمایه گذاری ثبت نام کنید بعد هرزمان که لازم شد از صندوق به کارت نکسو واریز کنید سود فقط براساس موجودی صندوق محاسبه میشود آیا این تحلیل صحیح است ؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   شما با استفاده از کارت نکسو در لحظه به موجودی صندوق هدیه دسترسی خواهید داشت. یعنی همین‌که در صندوق هدیه سرمایه‌گذاری کرده باشید کافیه و با استفاده از نکسو می‌تونید هر موقع نیاز داشتید از دارایی صندوق هدیه برداشت انجام بدید.
   و بله، سود به دارایی شما در صندوق هدیه تعلق می‌گیره.

 • امیرحسین گفت:

  سلام حتما باید وارد بورس بشی بهت سود بده یا پول واریز کنیم بمونه هم سود میده؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   برای سرمایه‌گذاری در تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از صندوق‌های صدور و ابطالی و ETF لازم است ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی و احراز هویت سجام اقدام کنید. سپس در صوتی که تمایل داشته باشید در صندوق هدیه سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید با مراجعه به فارابی‌زون مبلغ مورد نظر خود را واریز کرده، درخواست خود را برای خرید واحد در صندوق ثبت کنید.

 • سیدحمید فخری گفت:

  سلام بنظرم طرح خوبیه. اما ماندنش در طرح و جریمه ی برداشت واقعا منوط به. میل صندوق فارابی هست نه طرف سرمایه. گذار. درسته؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام. سود صندوق هدیه فارابی همواره به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود و برداشت از این صندوق جریمه برداشت ندارد.

 • بابک گفت:

  درود بر شما
  مبنای محاسبه سود برای موجودی روزانه به چه صورت است
  فرض کنید روز ۱ من ۱۰۰ میلیون واریز کنم
  آیا همان روز اول پس از واریز وجه من بهش سود تعلق می گیرد یا اینکه روز بعد کاری بر مبنای کمترین مانده روز قبل واحد های سرمایه گذاری توسط کارگزاری خریداری می شود و به محض درخواست برداشت آن واحد باطل می شود
  حال سود آن چند روزیکه وجه در حساب بوده است در چه تاریخی به حساب کارت واریز می شود؟
  سقف برداشت روزانه را بفرمایید؟
  سقف واریز روزانه را بفرمایید؟

  • آموزین گفت:

   سلام وقت بخیر
   براساس روش پرداخت شما، قیمت مبنای صدور متفاوت است.
   توضیحات دقیق در رابطه با نحوه صدور و ابطال صندوق هدیه در لینک زیر قابل مشاهده است:
   https://help.irfarabi.com/?p=1684
   در حال حاضر سقف واریز آنلاین به صورت روزانه 200 میلیون تومان است و واریز از طرق فیش محدودیت خاصی ندارد.
   همچنین از سمت صندوق محدودیتی برای برداشت وجه اعمال نشده است.

 • رجبعلی سهرابی گفت:

  ا سلام دوستان از بانک خیلی بهتره من۶ماهه کارتشو دارم وراحت کار میکنم سودشم ۱۷دهم میریزن

 • الیاس گفت:

  با سلام
  من واسه ماشین ثبت نام کردم ۶۴۰ میلیون دادم بهم گفتن جریمه تاخیر سالانه ۳۶ درصد هستش
  تا الان دوماه از موعد تحویل رد شده خاستم ببینم چجوری حساب میکنن و چقدر میدن

 • توحید گفت:

  با سلام وقت بخیر با توجه به فرمول محاسبه ذکر شده برای محاسبه روز شمار , اگر فردی مبلغ یک میلیارد تومان سرمایه گذاری به روش نکسو بانک انجام دهد و با درنظر گرفتن 23 درصد سود روز شمار با ثابت ماندن مبلغ سرمایه گذاری در 30 روز , ایا مبلغ سود روزانه مساوی با : 6,301,369 ریال و برای 30 روز مساوی با : 189,041,095 ریال می باشد؟؟

  • آموزین گفت:

   با سلام و احترام
   از آن‌جایی که کف سود روزشمار صندوق هدیه 23.4 درصد است، بنابراین میزان سود برای هر روز تقریبا بالای 640 هزار تومان و برای 30 روز بالای 19 میلیون تومان می‌شود. دقت داشته باشید، اگر در پایان یک ماه مبلغ سود برداشت نشود طبیعتا این سود به سود مرکب تبدیل شده و حداکثر به 26.1 می‌رسد.

 • مجید گفت:

  با درود و وقت بخیر
  آیا صندوق هدیه بر پایه صدور و ابطال هست ؟ و آیا صدور و ابطال دارای هزینه است یا نه ؟

  • آموزین گفت:

   با سلام
   بله، صندوق هدیه بر پایه صدور و ابطال است اما کارمزدی ندارد.

 • رایگا گفت:

  درود بر شما
  چند سوال کوتاه داشتم
  آیا همانند بانک برنامه ای برای سود پله ای هم دارید؟
  برای مثال : اگر بنده مبلغ ده میلیارد تومان سرمایه گذاری کنم در کدام شرایط بالاترین میزان سود را خواهد داشت و این میزان چه درصدی است؟
  آیا میزان سود پرداختی با توجه به شرایط بازار مالی و بورس قابل تغییر است یا سود به صورت ثابت پرداخت می شود؟
  با تشکر

  • آموزین گفت:

   بله؛ صندوق لبخند فارابی با بازدهی سالانه موثر 32 درصد قابل معامله در بورس است و با توجه به نوع سبد و سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت با درآمد ثابت، نوسانات شاخص تاثیری بر ارزش این نماد نخواهد داشت. لازم به ذکر است این صندوق پرداخت سود نقدی ندارد و با افزایش روزانه قیمت هر واحد صندوق، ارزش دارایی شما نیز افزایش خواهد یافت.

 • محمدرضا قاسمی گفت:

  سلام:
  متاسفانه فرمولهایی که برای محاسبه سود اعلام میکنید گنگ و مبهم هستند و شما این قضایا را همواره در حالت ایده آل تعریف میکنید و استثنائات را مطرح نمیکنید.
  عدد 36500 در مخرج کسر فمول محاسبه سود روزشمار چیست؟
  اصلا مشخص نیست سود این مبلغ سپرده سرمایه گذاری، کجا واریز و انباشته میشود؟
  معنای سود 23 الی 26 درصد چیست؟ نهایتاً 23 درصد یا 26 درصد؟ کدام؟؟؟
  آیا خود سود هم مشمول سود میشود یا فقط مبالغ واریزی از طرف صاحب حساب هستند که مشمول سود میشوند؟
  اصل مبالغ واریزی از طرف صاحب حساب و سود آن را باید مستقیماً از حساب نکسو برداشت یا ابتدا باید از صندوق فارابی بحساب نکسو واریز کرد و سپس از نکسو برداشت؟
  هیچ یک از این مسائل را شفاف حل نکرده اید و توضیح نداده اید.

  • آموزین گفت:

   در فرمول سود سپرده عدد ۳۶۵۰۰ موجود در مخرج کسر از ضرب ۳۶۵ روز سال در عدد ۱۰۰ به دست می‌آید. دقت شود در صورت کسر همان‌طور که در مثال نیز ذکر شده، مثلا اگر نرخ سود ۱۰ درصد باشد، عدد ۱۰ در صورت کسر می‌اید و عدد ۱۰۰ در مخرج آورده می‌شود و در نهایت ضربدر عدد ۳۶۵ خواهد شد.

   در مورد سوال دوم اگر سپرده بانکی داشته باشید که به حساب بانکی شما واریز می‌شود و اگر صندوق درآمد ثابت بورسی به همان حساب معرفی شده در سجام واریز می‌شود.

   درباره سوال سوم باید گفت، اگر به حالت ساده سرمایه‌گذاری کنید و سود سرمایه‌گذاری خود را در پایان هر ماه برداشت کنید مبلغ سود ۲۳ درصد خواهد بود ولی اگر مجدد سود حاصل از سرمایه‌گذاری را در واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری کنید، مبلغ سود ۲۶ درصد می‌شود.

   در مورد سوال چهارم در صندوق هدیه فارابی امکان دریافت سود مرکب یعنی سود حاصل از سود سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد.

   در مورد سوال آخر نیز اگر گزینه سرمایه‌گذاری خودکار در کارت نکسو را فعال کرده باشید، همه امور به صورت خودکار انجام می‌شود و دیگر نیازی به برداشت از صندوق فارابی نیست؛ بلکه به صورت خودکار مبلغ سرمایه‌گذاری و سود شما از طریق کارت نکسو برداشت می‌شود.

 • امیر گفت:

  درود و احترام،

  برای ایجاد حساب کاربری و دریافت کارت نکسو، آیا حتمن باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کرد؟
  من کارت نکسو رو فقط جهت انجام امور روزمره بانکی نیاز دارم و علاقه ای به سرمایه گزاری در بورس یا صندوق های مذکور ندارم.

  • آموزین گفت:

   از آن‌جایی که پشتوانه سود روزشمار کارت نکسو، صندوق هدیه است بنابراین باید حتما در سامانه سجام ثبت نام کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.