اکوتاک؛ پادکستی برای افزایش سواد مالی

اکوتاک

 

  • چرا حاضر به ترک شغلی که دوستش نداریم نیستیم؟
  • مدت‌هاست می‌خواهیم به مسافرتی که همیشه آرزویش را داشتیم برویم؛ اما آخر ماه هیچ پولی در حساب‌مان باقی نمی‌ماند.
  • می‌دانیم باید برای آینده خود و فرزندمان سرمایه‌گذاری کنیم؛ اما نمی‌توانیم بهترین گزینه سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم.

 

تورم چه آسیب‌هایی به همراه دارد؟

زندگی در کشوری با اقتصاد تورمی مشکلاتی مانند مواردی که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره کردیم ایجاد می‌کند. اگرچه حل ریشه‌ای مشکل تورم در حوزه اختیارات و تا حد زیادی دانش عموم مردم جامعه نیست، اما بسیار مهم است که همه ما بتوانیم در چنین شرایطی با یادگیری مهارت‌هایی از قبیل مدیریت مالی، آسیب‌های تورم بر زندگی خود را به حداقل برسانیم. در کشوری با اقتصاد تورمی آشنایی با مبانی سواد مالی به یک اجبار تبدیل می‌شود؛ چرا که کاهش روزافزون ارزش پول ملی سبب شده دستیابی به کوچک‌ترین اهداف مالی نیز بدون برنامه‌ریزی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری ممکن نباشد.

در چنین مواقعی دریافت کد بورسی و آغاز سرمایه گذاری در بورس، یکی از بهترین راهکارها به حساب می‌رود؛ اما همان‌طور که می‌دانید موفقیت در این امر بدون دریافت آموزش بورس و به صورت کلی افزایش سطح دانش مالی ممکن نیست؛ اما آیا تمام افراد زمان کافی برای یادگیری مباحث مالی دارند؟

 

چطور باید سواد مالی خود را افزایش دهیم؟

وجود یک شغل تمام‌وقت یا سایر مسئولیت‌هایی که بر عهده افراد است، زمان زیادی برای مطالعه، افزایش سواد مالی یا آموزش بورس و سرمایه‌گذاری باقی نمی‌گذارد؛ اما وجود چنین مشغله‌هایی از اهمیت داشتن سواد مالی نمی‌کاهد. از طرفی متون دانشگاهی و پیچیده نیز برای آغاز مطالعه در یک حوزه تازه، مخصوصاً برای افرادی که زمان کافی برای آموزش ندارند، گزینه‌های مناسبی نیستند؛ بنابراین بهتر است در اولین گام‌های ورود به یک حوزه مطالعاتی مانند سواد مالی، از محتوایی استفاده کنید که در کنار اطمینان از اعتبار آن‌ها، مطالب پیچیده را با زبانی ساده بیان کرده باشند. 

گوش کردن به پادکست‌هایی که در این زمینه محتوای مفید تولید می‌کنند، از جمله ساده‌ترین روش‌هایی است که کمک می‌کند در طول روز و بدون اینکه مشخصاً زمانی را صرف آموزش کنید، دانش مالی خود را افزایش دهید.

«اکوتاک» عنوان یک پادکست کاربردی در خصوص کاربردهای بی‌نهایت علم اقتصاد در زندگی از جمله سواد مالی است که توسط «آموزین» مرکز آموزش کارگزاری فارابی، تهیه می‌شود و می‌توانید با دنبال کردن قسمت‌های مختلف آن، در زمان دلخواه، پاسخ بسیاری از سوالات خود را در زمینه مسائل مالی دریافت کنید.

 

اکوتاک چه مباحثی را مورد بررسی قرار می‌دهد؟

در فصل یک اکوتاک، چند اپیزود به بیان اصول سواد و هوش مالی اختصاص داده شده است؛ چرا که سواد مالی،‌ مهارتی‌ است که به افراد کمک می‌کند با مدیریت صحیح منابع مالی،‌ به استقلال و وضعیت مالی مطلوب برسند. هدف از بیان این دست موضوعات، بیان اهمیت وجود دیدگاه درست نسبت به پول و تاثیر این دیدگاه بر زندگی مالی افراد است. این مسئله به‌طور مستقیم با تصمیماتی که افراد برای سرمایه و دارایی خود می‌گیرند، در ارتباط است. لازم به ذکر است در تهیه محتوای اکوتاک از کتاب‌های مطرح دنیا در زمینه سواد مالی و دستورالعمل‌های متخصصین مدیریت مالی استفاده شده است تا علاوه بر بیان اصول و نحوه به دست آوردن هوش و سواد مالی، درباره کاربردهای بی‌نهایت علم اقتصاد در زندگی روزمره‌ مطالبی مطرح شود. گوش دادن به اکوتاک در کنار مطالعات جانبی در حوزه سواد مالی، کمک می‌کند بتوانید مانند یک اقتصاددان و از نگاه اقتصادی به مسائل نگاه کنید که نتیجه آن تصمیماتی بهینه و هوشمندانه‌تر است.

زیان‌گریزی، خوش‌بینی غیرواقعی به هنگام شروع کار جدید،‌ تصمیمات غیرمنطقی در موقعیت‌های بحرانی،‌ تفاوت‌های فرهنگی و تاثیر آن بر اقتصاد کشورهای مختلف،‌ پارادوکس انتخاب و تفاوت‌های نسلی و تاثیر آن بر رفتار اقتصادی افراد،‌ برخی از موضوعاتی است که در فصل یک اکوتاک و در زمینه کاربردهای علم اقتصاد در زندگی به آن‌ها پرداخته‌ شده است.

برای بررسی این موضوعات، از مطالعات علم رفتاری(Behavioral Science) و علوم اعصاب(Neuroscience) استفاده شده است. علاوه بر این، مفاهیمی مثل سرمایه‌گذاری، پس‌انداز، هدف‌گذاری مالی، اهمیت و نحوه به دست آوردن درآمد غیرفعال(Passive Income) با زبانی ساده  و درعین‌حال مختصر و کاربردی در اکوتاک مورد بررسی قرار گرفته است.

 

چه راهکارهایی برای حداقل‌سازی آثار تورم وجود دارد؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، از بین بردن تورم مسئله‌ای بسیار پیچیده است؛ اما آیا هیچ روشی برای مقابله با آثار آن در زندگی مالی افراد وجود ندارد؟ طی سال‌های اخیر عده زیادی از افراد جامعه دریافت کد بورسی و سرمایه گذاری در بورس را به عنوان راهکاری برای مقابله با تورم برگزیدند؛‌ اما عدم دریافت آموزش بورس و نداشتن آگاهی کافی از وضعیت بازار، باعث شد با تحمل زیان‌های قابل‌توجه نسبت به سرمایه گذاری در بورس بدبین شوند. فراموش نکنید خرید و فروش سهام به صورت مستقیم تنها راه کسب سود از این بازار نیست. در اکوتاک با روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری مانند خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری از قبیل صندوق درآمد ثابت و سهامی آشنا می‌شوید. هرکسی می‌تواند با شناخت میزان ریسک‌پذیری خود نسبت به انتخاب یکی از روش‌های مختلف سرمایه گذاری در بورس اقدام کند. 

 

در فصل‌های بعدی اکوتاک چه مباحثی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

با مرور مطالب اپیزودهای فصل اول اکوتاک متوجه می‌شوید در این فصل مباحثی مورد بررسی قرار گرفته که به طور مستقیم روی زندگی مالی افراد در سطح خانوار یا کسب‌وکارهای کوچک تمرکز می‌کند؛ اما در فصل‌های آتی مباحث به تدریج به سمت بررسی اقتصاد در سطح کلان می‌رود تا به درک بهتر مخاطبان از جهان پیرامون کمک کند.

 

جمع‌بندی

اکوتاک پادکستی است برای کمک به افرادی که به آموزش بورس و سواد مالی علاقه‌مند هستند، تا با زبانی ساده با مفاهیم این حوزه آشنا شوند و در ادامه مسیر مطالعاتی و سرمایه‌گذاری خود انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشند. پادکست اکوتاک در اپلیکیشن‌های پادگیر مانند کست‌باکس، تهران پادکست و… دردسترس است.

 

دیدگاهتان را بنویسید