آیا سبد گردانی سود تضمینی دارد؟

سرمایه گذاری در سبد گردانی

سبدگردانی چیست؟

سبد گردانی، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس محسوب می‌شود. این روش برای افرادی که دانش تحلیلی و وقت کافی برای بررسی بازار ندارند، گزینه مناسبی است. تفاوت اصلی سرمایه‌ گذاری در سبدگردانی با سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌ها در نحوه ارائه خدمات آنهاست. صندوق سرمایه‌گذاری شرکتی است که سرمایه‌های خرد افراد را جمع‌آوری می‌کنند و سبدی از دارایی‌های مناسب با ریسک پایین تشکیل می‌دهد. در طرف مقابل سبدگردانی به صورت اختصاصی برای افراد و شرکت‌ها صورت می‌گیرد. در این روش برای هر سرمایه‌گذار متناسب با درجه ریسک‌پذیری آن، سبد سهام اختصاصی تشکیل می‌شود. به همین دلیل سبد گردانی برای هر سطح از ریسک‌پذیری مناسب است.

 

آیا سبدگردانی مطمئن و قانونی است؟

سبدگردان‌ها، شرکت‌هایی هستند که مجوزهای لازم برای فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده‌اند؛ بنابراین کلیه فعالیت‌های شرکت سبدگردان زیر نظر سازمان بورس انجام می‌شود. سبدگردان‌ها برای مدیریت درست سبدهای سهام، از افراد متخصص و حرفه‌ای بازار بهره می‌گیرند. گروهی از تحلیلگران زیر نظر یک مدیر متخصص، وظیفه تحلیل، بررسی و خرید و فروش انواع دارایی برای سبدهای سرمایه‌گذاری را برعهده دارند. با توجه به اینکه این شرکت‌ها از تیم حرفه‌ای و متخصص بازار بهره می‌گیرند و تمامی فعالیت‌های آن‌ها زیر نظر سازمان بورس انجام می‌شود، می‌توان گفت سبد گردانی در بورس یک روش مطمئن و کاملا قانونی است.

 

سود سبدگردانی چقدر است؟

شرکت سبدگردان، برای سرمایه‌گذاران خود، سبدی متشکل از انواع اوراق بهادار مانند سهام، اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی و… خریداری می‌کند. بنابراین با توجه به ماهیت نوسانی بازار سرمایه و اوراق بهادار خریداری شده، نمی‌توان سود ثابت و مشخصی را برای سبد گردانی تضمین کرد. در شرایطی که بازار سرمایه با رشد همراه شود، عموماً شرکت‌های سبدگردان، می‌توانند سودی بالاتر از درصد رشد شاخص کل بدست آورند. برعکس این موضوع در زمان ریزش بازار، مدیر سبدگردانی، در تلاش است که سبدهای تحت مدیریتش، حداقل افت را نسبت به شاخص کل داشته باشند. بنابراین می‌توان گفت اگر تیم سبدگردانی حرفه‌ای باشد، می‌تواند بازدهی بیشتری نسبت به عرف بازار کسب کند.

به عنوان مثال اگر در یک سال بورس با رشد 100 درصدی همراه باشد، شرکت‌های سبدگردان عمدتاً بیشتر از 100 درصد بازدهی دارند و اگر بورس با ریزش مواجه شود، سبدهای تحت مدیریت این شرکت‌ها در مقایسه با ریزش شاخص، حداقل افت را به خود می‌بینند.

سبد گردانی با سود تضمینی

آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با توجه به ماهیت سبدگردانی که متناسب با درجه ریسک‌پذیری افراد تعریف و بسته به شرایط بازار درگیر نوسانات می‌شود، نمی‌توان برای سود آن تضمینی در نظر گرفت. همچنین طبق قانون، هیچ شرکت سبدگردانی، اجازه تضمین سود ندارد. اما باید این نکته را در نظر داشت که سود شرکت سبدگردان در گرو سودآوری سبد مشتریان آن شرکت است. در نتیجه تمام تلاش سبدگردان، افزایش میزان سود حاصله برای همه سبدهای مشتریان است.

البته فراموش نکنید که اگر در سرمایه‌گذاری تمایلی به پذیرش ریسک بالا نداشته باشید، سبدگردان می‌تواند سبدی متشکل از انواع اوراق بهادار کم‌ریسک و با سود ثابت، برای شما تشکیل دهد تا از این طریق سودی بالاتر از سود بانکی کسب کنید.

 

کارمزد سبدگردانی چقدر است؟

سبدگردان‌ها با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهد، از سرمایه‌گذاران کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد سبد گردانی به دو صورت اخذ می‌شود. یک بخش از کارمزدها مربوط به کارمزد ثابت سبد گردانی است. کارمزد ثابت حدود یک تا دو درصد آورده نقدی هر سرمایه‌گذار در نظر گرفته می‌شود. به غیر از کارمزد ثابت، سرمایه‌گذاران کارمزدی به نام کارمزد متغیر نیز، در صورت کسب سود مناسب، پرداخت می‌کنند. مقدار این کارمزد با توجه به توافق حاصله بین سبدگردان و سرمایه‌گذار در شرکت‌های مختلف تفاوت دارد. اکثر شرکت‌های سبدگردان برای اطمینان سرمایه‌گذاران از مدیریت درست سبدها، تنها در صورتی کارمزد متغیر را اخذ می‌کنند که در طول سال بتوانند سودی بالاتر از سود بانکی کسب کنند.

به عنوان مثال فرض کنید سرمایه اولیه شما یک میلیارد تومان باشد. با فرض کارمزد ثابت یک درصدی سبد گردانی، مبلغ 10 میلیون تومان به عنوان کارمزد ثابت از شما اخذ می‌شود. حال فرض کنید که سود سبد گردانی در طول یک سال یک میلیارد تومان شده و سرمایه شما به مبلغ دو میلیارد تومان رسیده باشد. در این صورت اگر در زمان عقد قرارداد با شرکت سبدگردان توافق کرده‌اید که در صورت کسب سود، 20 درصد آن را به عنوان کارمزد پرداخت کنید، ابتدا 20 درصد این سود که معادل همان 20 درصد سود بانکی است، از آن کسر می‌شود و سود خالص به 800 میلیون تومان میرسد. از سود باقیمانده، 20 درصد آن که معادل 160 میلیون تومان می‌شود، به عنوان کارمزد متغیر به حساب سبدگردان واریز می‌شود و در نهایت با احتساب کارمزد متغیر و ثابت، مجموع کارمزد پرداختی شما به سبدگردان 170 میلیون تومان شده و 830 میلیون تومان نیز سود سرمایه‌گذاری شما می‌شود.

توجه داشته باشید همان‌طور که ذکر شد، که اگر این سرمایه‌گذاری با زیان همراه باشد، سبدگردان طبق قانون اجازه تقبل زیان وارده را ندارد و کل این زیان متعلق به سرمایه‌گذار است. در نتیجه می‌توان گفت سود یک سبدگردان در گرو کسب سود بیشتر برای شماست.

 

حداقل مبلغ برای سبدگردانی چه میزان است؟

طبق قانون، شرکت‌های سبدگردان می‌توانند مدیریت سبد از مبلغ 100 میلیون ریال به بالا را تقبل کنند. اما با توجه به اینکه سبدگردان‌ها از تیم‌های حرفه‌ای برای مدیریت سبدها بهره می‌گیرند، بنابراین هزینه‌های بالایی را متحمل می‌شوند. بر همین اساس اکثر سبدگردان‌ها، یک حداقل سرمایه برای شروع مدیریت سبد تعیین کرده‌اند. حداقل سرمایه در اکثر شرکت‌های سبدگردان، یک میلیارد تومان است ولی سبدگردان‌های مختلف ممکن است مبالغی بالاتر یا پایین‌تر از مبلغ ذکر شده را برای شروع فعالیت اخذ کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید