تحلیل تکنیکال چیست؟

بورس یکی از جذاب ترین حوزه های کسب و کار محسوب می شود و افرادی که وارد بورس می شوند می توانند با تحلیل و پیش بینی های استاندارد و درست به درآمد بسیار مناسبی دست پیدا کنند.

هر زمینه ای برای موفقیت نیاز به تحلیل و بررسی دقیق عملکرد دارد که بتوان با شناخت عوامل مختلف وضعیت گذشته، حال و آینده یک حوزه را به صورت کامل بررسی کرد. به بیان ساده ما برای موفقیت در بازار بورس باید بتوانیم عوامل مختلفی را بررسی کنیم و حوزه هایی که روی عملکرد بورس تأثیرگذار هستند شناخته و نسبت به تعیین استراتژی با توجه به این عوامل اقدام کنیم.

یکی از راه های مهم موفقیت در بازار سهام و بورس استفاده از تحلیل تکنیکال است که به احتمال فراوان اصطلاح آن را شنیده اید ولی تا به امروز تعریف جامعی از آن پیدا نکرده اید و در این مطلب وبلاگ فارابی تلاش می کنیم که شما را با این اصطلاح به خوبی آشنا کنیم.

بازار بورس با ریاضی و اعداد گره خورده و افرادی که به این حوزه علاقه ندارند نمی توانند به موفقیت چشم گیری دست پیدا کنند. در نگاه اول تحلیل تکنیکال بسیار سخت و پیچیده به نظر می رسد ولی می توان با افزایش آگاهی و تمرین مداوم در تحلیل و بررسی قدرت تحلیلی خود را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

در واقع تحلیل تکنیکال شامل مطالعه و بررسی شاخص ها، نمودارها و الگوهای مختلفی است که روند بازار و وضعیت سهام های مختلف را برای سرمایه گذار روشن می کند. فرض کنید قیمت یک سهام خاص در طول یک سال تغییرات مختلفی دارد. مثلاً در فصل زمستان قیمت این سهام افزایش زیادی پیدا می کند. با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان تمام این تغییرات و دیگر عواملی که روی سهام تأثیرگذار است را شناسایی و بررسی کرد و از آن ها برای موفقیت بیشتر در خرید و فروش سهام استفاده مناسب کرد.

 

به خاطر داشته باشید تاریخ مجدداً تکرار خواهد شد

این اصطلاح یکی از مهم ترین تأثیرهای تحلیل تکنیکال است. مثلاً اگر شما نمودار نرخ ارز در طول سال های مختلف را بررسی کنید مشاهده خواهید کرد که نرخ ارز در فصل پاییز و پیش از ماه ژانویه افزایش می یابد و این امر در مورد بازار بورس نیز صدق می کند و همان طور که گفته شد قیمت سهام های مختلف در طول بازه های زمانی بنا به شرایط قابل پیش بینی تغییر کرده و تحلیل تکنیکال به ما کمک می کند که از این فرصت ها برای کسب سود بیشتر استفاده کنیم.

اساس و بنیان تحلیل تکنیکال بررسی ارتباط بین نمودارهای قدیمی و جدید است که می توان با استفاده از آن بازار سهام را پیش بینی کرد. در کنار آن سه فرضیه مهم در تحلیل تکنیکال وجود دارد که هر کدام از آن ها را بررسی می کنیم.

 

انعکاس تمام جزئیات یک سهام با قیمت آن

یکی دیگر از تحلیل های مهم تحلیل بنیادی است که در کنار تحلیل تکنیکال به افراد در زمینه بورس کمک می کند ولی تحلیل تکنیکال اعتقاد دارد که می توان با استفاده از آن تمام جزئیات سهام را به دست آورد و به همین دلیل نیاز زیادی به تحلیل بنیادی احساس نمی شود.(در آینده تحلیل بنیادی را در یک مطلب جدا شرح خواهیم داد.)

 

استفاده از الگوها و تکرار آنها در طول زمان

همان طور که گفتیم تاریخ مجدداً تکرار می شود و یکی از مبناهای مهم تحلیل تکنیکال نیز همین امر بوده و می توان با استفاده از الگوی تکرار جایگاه هر سهم در آینده را تا حدودی مشخص کرد. فرض کنید الگوی یک سهام الف-ب-پ است و بعد از پایان پ ما می دانیم که به نقطه الف و سپس مجدداً ب خواهیم رسید. بنابراین می توان با استفاده از این رویکرد تحلیل تکنیکال برنامه ریزی مناسبی انجام داد.

 

پیروی نرخ سهام از الگوهای خاص

تحلیل تکنیکال به ما می گوید که هر سهام نمودار و الگوی مخصوص به خود را دارد و با توجه به این نمودار و الگو قیمت آن در طول زمان تغییر می کند. به بیان ساده شدت و میزان تغییرات در طول زمان ممکن است متفاوت باشد ولی شکل و الگو مشابه خواهد بود و همواره از این قاعده پیروی می کند. مثلاً وقتی که یک سنگ در آب می اندازیم اطراف آن امواج مختلف تشکیل می شود که بزرگی امواج می تواند با توجه به وزن سنگ و شدت پرتاب متفاوت باشد ولی الگوی امواج تشکیل شده در اطراف سنگ قطعاً ثابت خواهد بود.

 

چرا تحلیل تکنیکال مهم است؟

یکی از رویکردهای مهم و اساسی تحلیل تکنیکال استفاده از ریاضی است. در تحلیل تکنیکال با استفاده از روش های ریاضی و آماری می توان بازار سهام را پیش بینی و روند رشد و نزول را تا حد زیادی در آینده پیش بینی کرد. بنابراین استفاده از ریاضی و آمار تحلیل تکنیکال را نسبت به تحلیل بنیادی بسیار دقیق تر کرده است.

یکی از مباحث مهم در سرمایه گذاری زمان است. تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب بوده و می تواند در دراز مدت به سرمایه گذار کمک زیادی کند ولی در تحلیل تکنیکال زمان مطرح نبوده و بیشتر بازه های زمانی کوتاه بررسی می شود. بنابراین اگر نگاه کوتاه مدت و بلند مدت در یک سهام برای ما مطرح و مهم است باید دو تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را در کنار یکدیگر در نظر بگیریم.

یکی از خطرهای مهم در حوزه سرمایه گذاری و بورس سقوط سهام است که با استفاده از تحلیل های بنیادی نمی توان این امر را پیش بینی کرد ولی تحلیل تکنیکال ابزار مناسب را برای این کار در اختیار ما قرار می دهد و می توان سقوط سهام را تا حد زیادی پیش بینی کرد. مثلاً در سال 2009 با استفاده از تحلیل تکنیکال توانستند پیش بینی کنند که سهام در آستانه ی سقوط شدید قرار دارد.